13.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/atnadro).
Čo sa dá robiť s pripáleným hrncom okrem toho, že ho hodíte do koša? Na rozdiel od zdania sa dá ešte zachrániť. Ale akým spôsobom? Tu je päť metód čistenia, ktoré vám pomôžu vyčistiť aj silno pripálený hrniec. Každopádne, presvedčte sa sami.
Varenie môže byť čisté potešenie alebo práca, záleží na osobe. Aj tie najtalentovanejšie a najskúsenejšie kuchárky sa však občas popália. To nie je len plytvanie jedlom a zadymená kuchyňa, ale predovšetkým pripálený hrniec či panvica. A to je polovica problémov, keď riad okamžite naplníte vodou a prostriedkom na umývanie riadu a pripálené jedlo sa ľahko zíde.
Nie vždy je to však také jednoduché – niekedy je to naopak. A čo sa dá potom urobiť, aby sa nešťastný hrniec vrátil do použiteľného stavu? Na rozdiel od zdania pomerne veľa. Tu je päť jednoduchých a bezpečných spôsobov, ako vyčistiť pripálený hrniec, bez použitia chemikálií, ale s použitím látok, ktoré sú nielen veľmi lacné, ale určite sa nájdu v každej kuchyni. Neveríte tomu? Skúste to sami. Budete milo prekvapení ich účinnosťou.
Ako vyčistiť silne pripálený hrniec? Začnite s týmto. Tieto metódy sú šetrnejšie
Ak chcete vyčistiť silne pripálený hrniec, nemusíte ho tak silno drhnúť kefou ani používať veľmi silné chemikálie. Na začiatok sa oplatí vyskúšať menej invazívne a jednoduchšie metódy. Aké? Tu sú tri základné riešenia:
Uvarte hrniec s vodou
Do pripáleného hrnca nalejte toľko vody, aby zakryla všetko pripálené jedlo a priveďte do varu. Keď vrie, vypnite horák a vezmite stierku (varechu), ktorou v hrnci miešate a snažte sa ňou (veľmi opatrne, aby ste nepoškriabali hrniec alebo sa nepopálili horúcou vodou) odstrániť pripáleniny a jedlo z dna a stien.
Poznámka – ak je to možné, voľte stierku (varechu) z materiálu, ktorý nepoškriabe hrniec, napr. silikónové alebo drevené. Dôrazne neodporúčame kovové. Drôtené kefy a čističe, napr. vyrobené z hliníkovej fólie, tiež nie sú dobrý nápad.
Silnejšie ako voda a účinnejšie
Varenie octu alebo kyseliny citrónovej v hrnci je ďalšou, trochu silnejšou verziou vyššie uvedeného roztoku, ale s octom / kyselinou citrónovou namiesto vody. Postup je rovnaký ako predtým – zalejeme octom (liehovým, vínnym alebo ho nahraďte kyselinou citrónovou) tak, aby zakryl všetky pripálené kúsky jedla a priveďte do varu. Keď vrie, vypnite horák a vezmite stierku (Varechu) a snažte sa odstrániť pripálené zvyšky zo stien a dna nádoby.
Vo vážnejších prípadoch môžete zmes nechať niekoľko hodín a potom sa panvicu pokúsiť vyčistiť. Urobte to jemne a pomocou silikónovej alebo drevenej špachtle.
POZOR – ocot NIE JE vhodný na čistenie hliníkových a smaltovaných hrncov, pretože môže poškodiť ich povrch. Skvele však poslúži na nerezovom riade, rovnako ako kyselina citrónová, vďaka ktorej sa ešte viac leskne.
Sóda bikarbóna
Sóda bikarbóna je tiež jednoduchý a bezpečný spôsob čistenia pripálených hrncov. Ako to spraviť? Dno nádoby poriadne posypte sódou bikarbónou a pridajte trochu vody (buď horúcej alebo studenej), aby ste vytvorili pastu. Teraz to nechajte niekoľko hodín (aspoň šesť, najlepšie cez noc). Po uplynutí tejto doby sa môžete pokúsiť vyčistiť hrniec normálne. V ťažších prípadoch môžete sódovú hmotu aj prevariť a potom hrniec vyčistiť, samozrejme drevenou alebo silikónovou stierkou.
POZNÁMKA – Sóda bikarbóna nie je vhodná na čistenie hliníkového riadu, ale je perfektná pre nerezové, smaltované, liatinové a keramické hrnce.
Ako vyčistiť silne pripálený hrniec? Tieto metódy sú vhodné pre vážne prípady
Ak žiadna z predchádzajúcich metód nefungovala, existujú ďalšie dve riešenia, vhodné pre extrémne prípady popálenín. Tu sú:
- zmes vody, octu a sódy bikarbóny – táto kombinácia je skvelým riešením, keď je popálenina naozaj silná. Ako to spraviť? Najprv do hrnca nalejte vodu a ocot v pomere 1:2 a priveďte do varu. Keď zmes privedie do varu, vypnite horák a do hrnca nasypte tri lyžičky sódy bikarbóny. Teraz nechajte misku so zmesou asi pätnásť minút a potom ju normálne umyte bežným saponátom. Nezabudnite, že táto metóda je bezpečná len pre nerezové, liatinové a keramické hrnce. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu povrchu nádoby.
- varenie Coca-Coly v hrnci – tento nezvyčajný spôsob funguje dobre aj pri silne pripálenom riade. A ako ho aplikovať? Veľmi jednoduché – do hrnca nalejte Coca-Colu tak, aby úplne zakryla pripáleninu, a potom ju priveďte do varu. Teda rovnako ako v prípade len vody alebo octu. V tomto prípade však po privedení nápoja do varu nevypíname horák a pokračujeme vo varení asi štvrť hodiny, ale na miernom ohni. Počas tejto doby sa môžete pokúsiť pomaly a jemne odstrániť pripálené zvyšky z dna a stien nádoby. Po uplynutí tejto doby hrniec odstavíme z ohňa a necháme (s tekutinou vo vnútri) vychladnúť. Potom Coca-Colu vylejeme a nádobu umyjeme ako obvykle.
POZOR – tento spôsob NIE JE vhodný na čistenie hliníkových a smaltovaných hrncov, pretože môže poškodiť ich povrch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo by sa nikdy nemalo umývať v umývačke riadu? Tieto predmety nikdy nedávajte do umývačky riadu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.