Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie,

Je len február a kliešte sa už hostia. Odborníci varujú

16.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/KPixMining). Téma kliešťov sa každoročne vracia ako bumerang. Tentoraz však parazity dali o sebe vedieť oveľa skôr ako zvyčajne, a to vďaka vysokým februárovým...

16.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/KPixMining).

Téma kliešťov sa každoročne vracia ako bumerang. Tentoraz však parazity dali o sebe vedieť oveľa skôr ako zvyčajne, a to vďaka vysokým februárovým teplotám.

Vonku sa oteplilo a kliešte dali o sebe vedieť.
Foto: shutterstock.com/KPixMining

Kliešte sú aktívne takmer po celý rok. Ak teplota vonkajšieho vzduchu dosiahne 4 stupne Celzia, parazity sa začnú kŕmiť a sú rovnako nebezpečné ako na jar a v lete. Žiaľ, v posledných dňoch, keď sa vonku oteplilo, dali kliešte o sebe vedieť.

Každoročná nočná mora sa už začala? Počas prechádzky si dávajte pozor na kliešte

Prevažne teplé zimy prajú kliešťom, niektoré druhy, napríklad pijaka lužného, ktorý je nebezpečný pre psov, už môžeme pozorovať vo voľnej prírode – na južnom Slovensku a v nížinách. Majitelia psov by už preto mali nasadiť protikliešťovú ochranu. Kliešť obyčajný, ktorý napáda človeka, sa obvykle prebúdza v marci. Už počas zimných mesiacov však Úrad verejného zdravotníctva odporúča začať s prevenciou u ľudí – očkovaním proti kliešťovej encefalitíde, ktorá môže skončiť poruchami koncentrácie, pamäti až úmrtím. V roku 2022 sme zaznamenali najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov.

Ak by aj počasie počas februára kliešťovi obyčajnému prialo, riziko pre ľudí je ešte aktuálne nízke.

„Človek v tomto období chodí do prírody dostatočne oblečený, riziko zaklieštenia je minimálne. V tomto období môžeme vidieť skôr zaklieštených domácich miláčikov, a to najmä psy a mačky, ale v oveľa menšej miere, ako je to na jar,”

– hovorí doc. MUDr. Mária Avdičová, PhD, epidemiologička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Majitelia psov by už mali nasadiť protikliešťovú ochranu.
Foto: shuttestock/Ivan Popovych

Kliešť obyčajný vyhľadáva svoje obete najmä v čase rozmnožovania – párenia, a to je obdobie apríla až mája. To sa označuje ako jarná aktivita kliešťov.

„S prevenciou proti kliešťovej encefalitíde však odporúčame začať už teraz, očkovaním aspoň dvoma dávkami, najvhodnejšie vo februári a marci, aby ste boli v apríli už chránení aspoň čiastočne. Tretiu dávku odporúčame v auguste, aby ste posilnili ochranu pred tzv. jesennou aktivitou kliešťov,”

– dodáva M. Avdičová z RÚVZ BB.

Kliešť obyčajný a pijak lužný sú aktívne v odlišných obdobiach roka

„Psí“ kliešť, teda pijak lužný, je už rozšírený po celom južnom Slovensku. Kliešť pijak sa prebúdza po roztopení snehu pri dennej teplote nad nulou. Za teplých zím bez snehu ho nachádzame aj v decembri a januári. Teda už je bdelý a na južnom Slovensku sa s ním psíčkari už stretávajú, no nie každý ho vie rozoznať od kliešťa obyčajného, a tak sa šíri poplašná správa – kliešte už sú tu,”

– vysvetľuje doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc., vedúci Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Mýty o kliešťoch

Keďže kliešte o sebe dali vedieť už vo februári, stojí za to pripomenúť a vyvrátiť niekoľko mýtov o nich.

Začnime tým, že jednou z najčastejšie opakovaných a nepravdivých informácií je, že kliešte padajú na ľudí zo stromov.

Kliešte nemôžu liezť na stromy, a preto z nich nemôžu spadnúť. Dospelé kliešte vylezú maximálne do výšky jeden a pol metra, a preto sa často vyskytujú vo vysokej tráve, kríkoch a nízko položených listoch mladých stromov.

Druhým mýtom je, že uhryznutie kliešťom bolí. Tieto malé tvory majú vyvinutú vynikajúcu schopnosť skryť svoju prítomnosť na ľudskom tele. Keď sa zahryznú do kože, automaticky vypúšťajú svoje sliny obsahujúce anestetickú látku. Kliešte nemajú žihadlo, ale ku krvi svojej obete sa dostanú pomocou ostrej časti ústneho aparátu, ktorým vyrežú malý otvor v epiderme.

Odhalenie kliešťa tesne po uhryznutí hraničí so zázrakom, a preto je tak dôležité, aby ste si po každej prechádzke alebo pikniku vonku pozorne prezreli svoje telo.

Čo je dobré vedieť: Ako zlikvidovať vytiahnutého kliešťa? Radšej ho nevyhadzujte do záchoda

Ako správne vytiahnuť kliešťa?
Foto: shutterstock/Sahara Frost

Ďalším nepravdivým tvrdením je, že kliešte sa vyskytujú len v lesoch. Kliešte majú v obľube vlhké lesy, ale na svoju korisť číhajú všade, kde je nejaká vegetácia. Parazity veľmi dobre vedia, že je pre ne jednoduchšie nájsť si hostiteľa na miestach, ako sú parky, lúky a lesné cesty.

Ďalšia „mestská legenda“ hovorí, že kliešte priťahujú svetlé farby. Nie je to pravda. Kliešte nemajú zrakový orgán, takže nedokážu rozlišovať farby. Pavúkovce sú vybavené takzvaným Hallerovým orgánom, ktorý im poskytuje akúsi navigáciu. Vďaka tomuto orgánu dokážu vnímať oxid uhličitý vydychovaný potenciálnou korisťou, vibrácie zeme a teplotu.

Okrem toho sa odporúča nosiť pri prechádzkach svetlé oblečenie, pretože kliešte majú tmavú farbu, a preto ich možno na oblečení ľahšie nájsť.

Kliešťa treba natrieť olejom – to je jeden z najčastejšie opakovaných a najnebezpečnejších mýtov o kliešťoch. Aby toho nebolo málo, dlhé roky prevládal názor, že kliešťa, ktorý sa prisal na telo, treba potrieť aj benzínom, liehom, zapáliť alebo rozdrviť.

Takéto konanie je neprípustné, pretože parazit môže zvracať, čím sa jeho tráviaci obsah dostane do nášho tela spolu s veľmi nebezpečnými zárodkami. Mazanie, krútenie a zapálenie kliešťa vyvoláva v kliešťovi stresové reakcie, čím sa zvyšuje riziko jeho vyvrhnutia.

Kliešťa treba čo najrýchlejšie odstrániť pevným krútiacim pohybom. Možno to urobiť pinzetou, pričom parazita treba uchopiť v blízkosti kože. Výborným riešením je vybaviť sa špeciálnym malým nástrojom na odstraňovanie kliešťov, ktorý si môžete kúpiť v každej lekárni.

Ak sa kliešťa nedokážete zbaviť sami, mali by ste navštíviť najbližšiu nemocnicu alebo zdravotné stredisko.

Ako sa môžeme chrániť pred kliešťami?

Základom je, samozrejme, pravidelná a dôkladná prehliadka tela po každom návrate z prechádzky alebo pikniku, pretože, ako vieme – kliešť, keď sa dostane do kože – uvoľní do nej akúsi anestéziu, takže je ťažké cítiť moment napadnutia parazitom.

Okrem toho, keď ideme do lesa, mali by sme mať na sebe oblečenie s dlhými rukávmi, dlhé nohavice a pevnú obuv, aby sme znížili riziko, že nám kliešť vylezie na kožu. Odporúča sa tiež nosiť svetlé oblečenie, ktoré uľahčuje lokalizáciu kliešťa, keď sa objaví na vašom odeve.

Skvelým riešením ochrany pred kliešťami sú špecializované spreje a masti, ktoré obsahujú zložky odpudzujúce parazity.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čo robiť s vytiahnutým kliešťom? Obľúbená chyba môže stáť veľa! Stačí jedna vec

V lesoch sa to hemží kliešťami. Pred vstupom do lesa nezabudnite na jednu vec


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Najzdravší živočíšny tuk. Pomáha pri kašli a podporuje imunitu

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna Hoychuk). Domáce prostriedky na liečbu prechladnutia majú pomerne veľa priaznivcov. Medzi nimi je aj husacia masť, ktorá sa…

Ľanovo-ovsená voda na podporu chudnutia. Vaše črevá sa vám za to poďakujú

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olya Detry). Pri hľadaní prirodzených a lacných metód na podporu chudnutia sa čoraz viac osôb obracia na domáce recepty.…

Znížite si hladinu cukru a zrýchlite metabolizmus. Stačí jedna čajová lyžička do kávy

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/worradirek). Mnoho ľudí si nevie predstaviť ráno bez kávy, ktorá vás v okamihu postaví na nohy. O jej pozitívnych…

Vidíte zmenu na zemiaku? Namiesto jedenia ho radšej vyhoďte do koša

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stokkete). Zemiaky sú obľúbenou zložkou mnohých kuchýň na celom svete. Nie všetky hľuzy sú vhodné na konzumáciu. Je dôležité…

Pijete ľanové semienko? Dávajte pozor, aby ste túto bežnú chybu neurobili

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Irina Shatilova). Ľanové semienko je už mnoho rokov ceneným produktom, ktorého jedinečné vlastnosti sú známe už po stáročia. Pravidelná…

Auto Trendy

Majitelia týchto áut ich nechcú predať. Jazdia s nimi už 15 rokov

23.11.2024 Redakcia Auto trendy - Podľa najnovšieho prieskumu analytikov trhu je jedna značka nesporným lídrom v rebríčku vozidiel, ktoré najčastejšie zostávajú vo vlastníctve prvého majiteľa. Majitelia tieto autá nechcú predať.

120 000 zamestnancov čaká na verdikt: Budú platy znížené už tento rok?

23.11.2024 Redakcia Auto trendy - Svetlá v rokovacej sále zostali rozsvietené do neskorého večera, keď Volkswagen a IG Metall, dominantný nemecký odborový zväz pracovníkov v kovopriemysle, pokračovali v intenzívnych rokovaniach…

Kia EV9 GT oficiálne predstavená s výkonom viac ako 500 koní a až 7 miestami na sedenie

23.11.2024 Redakcia Auto trendy - Vrchol ponuky elektrických modelov značky Kia dostal novú verziu. EV9 GT je najvýkonnejší variant veľkého SUV. Kia EV9 GT oficiálne predstav

SUV, ktoré zmení vaše očakávania: Spoznajte hybridnú RAV4, ktorá nepotrebuje zásuvku!

23.11.2024 Redakcia Auto trendy - V dobe, keď elektrifikácia automobilov získava v Európe takmer povinný charakter, hybridné modely od Toyoty sa stali mimoriadne populárnymi. Jedným z dôvodov ich úspechu je…

Zima vás už neprekvapí: Naučte sa správne nasadiť snehové reťaze ešte dnes!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Nasadzovanie snehových reťazí môže byť pre mnohých vodičov spočiatku náročnou úlohou. Táto zručnosť sa však dá naučiť a postupom času sa stane jednoduchšou a intuitívnejšou.…

Citroën 2025: Všetky pripravované modely

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Od modernizovaného modelu Ami až po nový C5 Aircross - tu je prehľad toho, čo Citroën chystá na budúci rok. Citroën 2025: Všetky pripra

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov