16.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Anna Nahabed).
Po dlhých jesenných a zimných mesiacoch sú vlasy často unavené, lámavé a veľmi oslabené. Čo môžete urobiť, aby ste im v predjarnom období dodali lesk a pripravili ich na príchod jari? Po týchto ošetreniach vaše vlasy ožijú a stanú sa krásnou, zdravou ozdobou tváre.
Čas škodí vlasom. Poveternostné podmienky ovplyvňujú ich stav
Záporné teploty, dážď, vietor, sneh a nosenie klobúkov – to všetko našim vlasom neprospieva a, bohužiaľ, pretrváva celé mesiace. Jesenno-zimné obdobie neprospieva stavu vlasov, ktoré sa v konečnom dôsledku stávajú slabšími a slabšími.
Predjarné obdobie je ideálny čas na posilnenie vlasov a dodanie im trochu viac lesku, aby boli pripravené na príchod teplejších dní.
Po mesiacoch oslabenia by vaše vlasy potrebovali podporu v podobe starostlivosti a výživy od korienkov až po končeky.
Výživa zvnútra. Prebuďte ich k životu
Strava človeka je dôležitá počas celého roka, nielen počas jesene a zimy. Práve vtedy sa však oplatí zamerať na budovanie a udržiavanie našej imunity.
Môžeme to robiť prirodzenou cestou a starať sa o to, čo sa do nášho tela dostáva s potravinami.
Konzumáciou produktov bohatých na vitamín C zároveň posilňujeme vlasy. Nedostatok vitamínu C je jednou z príčin lámavosti a štiepenia vlasov a poškodenia vlasových korienkov. Dobrou voľbou sú aj výrobky s vitamínom E, pretože vitamín E je zodpovedný za urýchlenie rastu vlasov.
Na posilnenie vlasov sú nevyhnutné aj vitamíny skupiny B. Vítané je aj pitie odvarov z prasličky roľnej a žihľavy za predpokladu, že váš lekár nemá žiadne kontraindikácie na konzumáciu týchto bylín.
Vtierky na pokožku hlavy a masáže
Tajomstvo krásy vlasov spočíva v ich korienkoch. Preto sa oplatí venovať trochu pozornosti aj samotnej pokožke hlavy. Šampónovanie nestačí. Po zime sa na pokožke hlavy hromadí veľa nečistôt a mazu, ktoré produkuje naša pokožka, a bežný šampón si s tým neporadí.
Preto je dobré raz týždenne vykonať peeling pokožky hlavy a po umytí šampónom použiť aj masku na pokožku hlavy.
Výborné sú aj domáce prípravky s obsahom prasličky roľnej, mäty, kávy alebo žihľavy. Tieto produkty výborne stimulujú činnosť vlasových folikulov.
Okrem toho pri zavádzaní takejto masáže môžeme, a dokonca musíme, masírovať pokožku hlavy. To zasa stimuluje činnosť ciev a posilní prekrvenie pokožky v tejto oblasti.
Je dôležité si uvedomiť, že kombinácia masáže, čistenia pokožky hlavy peelingom, následného šampónovania a nakoniec aplikácie vtierok je proces, v ktorom sa počíta každý krok starostlivosti.
Kondicionéry a podstrihávanie. To dodá vašim vlasom nový život
Samozrejme, vlasy nekončia pri korienkoch – začínajú tam, ale je dôležité starať sa o celú dĺžku. Oplatí sa na to myslieť pri každom umývaní a starostlivosti a nevynechávať krok nanášania masiek alebo kondicionérov na uhladenie po celej dĺžke.
Dobre môžu fungovať aj oplachy, ktoré obsahujú mätu, ľanové semienka alebo kávový odvar.
Na vlasy po zime je vhodné aj podstrihávanie. Ak sa necítite na radikálnu zmenu, zastrihnite aspoň končeky. Vlasy tak zostanú ľahké a hlavne, čerstvo zastrihnuté končeky vyzerajú lepšie ako rozštiepené.
Nezväzujte si vlasy. To ich len zhorší
Je tiež potrebné mať na pamäti mechanické poškodenie vlasov. Počas zimy sú vlasy často pod čiapkami a nezriedka sú zviazané. Oslabené zimou a jeseňou a predovšetkým poveternostnými podmienkami počas mnohých mesiacov sú veľmi citlivé na pevné zviazanie.
Pod tlakom sa môžu lámať, a to aj na polovicu svojej dĺžky. Preto, keď sa musíme spoľahnúť na zviazané vlasy, je dobré zmeniť gumičku na hodvábnu alebo použiť sponku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
S keratínom to môžete tiež prehnať. Takto vyzerajú príznaky nadmernej starostlivosti o vlasy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.