17.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Jupilu).
Vystúpite z autobusu a svrbí vás nos. Vysmrkaním sa snažíte zbaviť „svrbenia“. Nepomáha to však, tkanivo je čisté a v nose je stále „niečo“, čo spôsobuje nepríjemnosti. Mnoho ľudí za takýchto okolností siahne po ultimátnej zbrani – prste. Aj keď sa špáranie v nose považuje za nevkusné, nájdu sa aj takí, ktorí si na výber medzi neustálym svrbením a rýchlym výletom prstom do čuchového orgánu vyberú to druhé. Medzitým vedci varujú, že vyberanie nosa môže zvýšiť riziko Alzheimerovej choroby.
Nos, diaľnica do mozgu
Keď si položíme špinavý prst na nos, dostaneme do tela rôzne druhy choroboplodných zárodkov. Pre patogény je nosová dutina ako široká diaľnica vedúca priamo do mozgu a nervového systému. Baktérie, huby a vírusy sa môžu dlhodobo uhniezdiť v periférnych tkanivách, vrátane nosového epitelu, čo spôsobuje trvalé, latentné alebo chronické infekcie. Prítomnosť patogénov v nosovej dutine po dlhú dobu môže spôsobiť zápal, ale bez viditeľných symptómov, kým sa mikróby nedostanú do mozgu.
„Čuchový systém je pravdepodobnou cestou vstupu patogénov vzhľadom na jeho priame anatomické prepojenie s mozgom a jeho zapojenie do skorých štádií Alzheimerovej choroby“
– čítame v článku „Neuroinflammation in Alzheimer’s Disease: A Potential Role of Nose-Picking in Pathogen Entry via the Olfactory System?“.
Zápal nervového systému a mozgu
Patogény, ktoré sa dostanú do mozgu, môžu však spôsobiť zápal nervového systému, ktorý je spojený so zvýšenou prítomnosťou beta-amyloidu. Nánosy tohto proteínu môžu brániť fungovaniu synapsií a blokovať prenos nervových impulzov medzi bunkami. Prítomnosť usadenín beta-amyloidu sa považuje za jednu z príčin progresívnej demencie a Alzheimerovej choroby. Autori najnovšej štúdie zároveň poznamenávajú:
„Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že Aβ [amyloid – beta – pozn. red.] môže mať antibakteriálne vlastnosti a byť obranným mechanizmom proti mikrobiálnym infekciám mozgu.“
– čítame fragment článku uverejneného v „Biomolecules“.
Nešpárajte sa v nose špinavými prstami – Alzheimer na vás číha
Podľa vedcov môže byť hrabanie v nose jednou z príčin, ktoré zvyšujú riziko demencie a Alzheimerovej choroby.
„Neurozápal pri Alzheimerovej chorobe môže byť čiastočne spôsobený tým, že patogény vstupujú do mozgu cez čuchový systém.“
– čítame ďalej článok uverejnený v „Biomolecules“.
Najjednoduchší spôsob, ako znížiť riziko Alzheimerovej choroby, je držať prsty ďalej od nosa. Nie vždy je to však možné – niektorí to robia reflexívne, iní trpia rinotillexiou, teda obsedantným špáraním sa v nose – v takýchto prípadoch vedci radia.
„Jedným z ponaučení z pandémie Covid-19 je hodnota hygieny rúk z častého umývania rúk a používania dezinfekčných prostriedkov na ruky, a preto navrhujeme, aby tieto rutinné hygienické postupy boli povinnými postupmi pre nevyliečiteľných nosačov.“
– radia vedci.
Zdroje: články austrálskych vedcov
Výskum vzťahu medzi vyberaním nosa a Alzheimerovou chorobou uskutočnil tím austrálskych vedcov pod vedením profesora Xian Zhou. Výsledky práce boli publikované vo vedeckom časopise „Biomolecules“. Výskumníci z Univerzity v Západnom Sydney zverejnili článok: „Neuroinflammation in Alzheimer’s Disease: A Potential Role of Nose-Picking in Pathogen Entry via the Olfactory System?“ (Neurozápal pri Alzheimerovej chorobe: Potenciálna úloha vyberania nosa pri vstupe patogénu cez čuchový systém?).
Práca vedcov z University of Sydney potvrdzuje výskum publikovaný v „Scientific Reports“ v roku 2022 tímom z iného austrálskeho centra – Griffith University. Vedci pod vedením profesora Jamesa St Johna dokázali, že baktéria spôsobujúca zápal pľúc – Chlamydia pneumoniae – preniká do tela cez nerv, ktorý prebieha medzi nosom a mozgom. Tím Griffith University si všimol, že odpoveďou mozgu bolo uloženie beta amyloidu.
Obe štúdie viedli k rovnakému záveru – špáranie sa v nose špinavými prstami zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby. reklama
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je len február a kliešte sa už hostia. Odborníci varujú
Celý deň jedla afrodiziaká. Povedala, čo sa stalo večer v spálni
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.