17.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JPC-PROD).
Ak chceme mať v záhrade netradičné rastliny, ktoré zároveň krásne vyzerajú, ale majú aj ďalšie – okrem okrasných – vlastnosti, potom je yzop hitom. Rozložité kríky krásne kvitnú a voňajú, čo len poteší naše oko. Okrem toho má rastlina veľké zásluhy vo fytoterapii, takže vám nič nebráni spojiť príjemné s užitočným. Aké výhody prináša mať yzop v záhrade? Poďme to zistiť.
Yzop lekársky: čas ho spoznať
Charakteristickým znakom yzopu sú husté trsy, z ktorých vyčnievajú stovky dlhých stoniek. Na koncoch sa navyše objavujú drobné fialové kvety, ktoré pridávajú na kráse a pútajú pozornosť svojím pekným vzhľadom. Yzop sa tiež zaraďuje medzi voňavé rastliny, takže je celkom príjemnou pochúťkou pre užitočný hmyz, ktorého je v lete veľa. Vo svojom prirodzenom prostredí yzop najlepšie rastie v stredomorskom podnebí a práve tieto podmienky uprednostňuje, aby mohol intenzívne rásť a kvitnúť. Našťastie je jeho pestovanie možné aj na Slovensku, hoci v zime sa oň treba starať.
POZRI TIEŽ: Orchidea bude nádherne kvitnúť. Zalievajte ju domácim silovým elixírom
Prečo by ste mali mať yzop v záhrade alebo na terase či balkóne? Pretože nielenže upúta pozornosť svojou vôňou a intenzívnym kvitnutím, ale pripisujú sa mu aj mnohé liečivé vlastnosti, takže to je ďalší dôvod, prečo sa zaoberať jeho pestovaním.
Čo sa nachádza v yzope?
V modernej fototerapii je všeobecne známy a jeho vlastnosti oceňoval už Hippokrates. Liečivá sila sa pripisuje všetkým nadzemným častiam yzopu, ale najviac sa cenia tie, ktoré sa zbierajú v ranom štádiu kvitnutia. Bylinka yzopu obsahuje éterické oleje, minerálne soli, flavonoidy, triesloviny, živice a tripterénové kyseliny, ktoré majú priaznivé účinky na naše zdravie. Čaje z neho pomáhajú pri žalúdočných ťažkostiach, podporujú imunitu, pomáhajú pri infekciách horných a dolných dýchacích ciest a pri vonkajšej aplikácii môžu priniesť úľavu podráždenej pokožke.
Yzop má oveľa viac vlastností, ktoré možno využiť pri zhoršenom zdravotnom stave. Ľudia, ktorí užívajú trvalé lieky, a tehotné ženy sa však musia zdržať používania byliny yzop.
Ako pestovať yzop?
Ak nás vzhľad a vlastnosti yzopu presvedčili, môžeme ho vysadiť v našej záhrade. Najskôr je potrebné získať semená, ktoré sa vysievajú priamo do zeme, ale až v apríli. Stačí ich nasypať a potom prikryť centimetrovou vrstvou pôdy. Skôr ako sa však pustíte do výsevu, oplatí sa nájsť pre yzop dobré miesto. Nielenže musí byť na veľmi dobrom slnečnom svetle, ale musí mať aj zásadité pH.
Yzop rastie pomaly, preto je lepšie počkať. V prvom roku zvyčajne vyrastie len bujná a hustá koruna stoniek a listov a až v nasledujúcom roku prináša krásne kvety. Rastlinu je potrebné každý rok prerezávať a v nasledujúcom roku z nej zostane len asi 15 cm stonky, z ktorej sa objavia nové husté odnože.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Odtrhnem ho a zapichnem do zeme. Robím to každý večer. Rastliny prežijú do jari bez ujmy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.