20.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/NEW_AUGUST).
Hľadáte originálnu rastlinu, ktorá by vášmu domovu dodala exotický nádych a zlepšila mikroklímu? Potom si vyberte tillandsiu. Táto kvetina na seba určite upúta pozornosť. Ako sa o ňu starať?
Tillandsia je výnimočná rastlina v každom ohľade. Nielenže je krásna, má nezvyčajnú a pútavú krásu, ale navyše je to epifyt. Vo voľnej prírode rastie na konároch alebo v korunách stromov. To znamená, že ju môžete pestovať doma v kvetináči aj bez neho. Na čo by ste mali myslieť, aby rástla zdravo a sviežo?
Aké sú obľúbené črepníkové rastliny? Márne rastliny na parapetoch
Rastliny v kvetináčoch už dlhší čas zažívajú renesanciu a stávajú sa čoraz obľúbenejšími. Na internete nechýbajú tematické skupiny a sprievodcovia, ktoré vedú nadšenci, a v mnohých mestách sa konajú veľtrhy rastlín a iné podujatia, kde si milovníci tohto koníčka môžu vymieňať vzácne rastliny a rady. Monstery, paprade, palmy, fikusy, dracény, lopatkovce a mnoho, mnoho ďalších rastlín vládne. Ak hľadáte do svojho domova nezvyčajnú rastlinu, ktorá prekvapí zaujímavým vzhľadom, stavte na tillandsiu. Je nielen krásna, ale má aj priaznivý vplyv na mikroklímu v byte, pretože pohlcuje vlhkosť a čistí vzduch.
Ako vyzerá tillandsia? Môžete ju pestovať originálnym spôsobom
Tillandsia je skutočne nádherná rastlina. Zvyčajne sa vyznačuje svetlozelenými alebo modrastými tenkými listami, ktoré pripomínajú rozety alebo chobotnice. Keď kvitnú, nadobúdajú rôzne intenzívne farby, ktoré sa môžu líšiť od odrody k odrode. Hoci rastú na stromoch, nie sú to parazity. Všetky potrebné látky pre život získavajú zo vzduchu, navyše zvyčajne nemajú korene, hoci si ich môžu vytvoriť, ale len preto, aby sa udržali na vzpriamenom kmeni a nespadli. Doma ich teda môžete pestovať naozaj netradične, bez kvetináča. Ideálna bude akákoľvek sklenená guľa s pridaným farebným pieskom alebo kamienkami, ako aj ozdobné stojany.
Ako sa staráte o tillandsiu? Tomu sa radšej vyhnite
Tillandsie zaujmú nielen svojím pozoruhodným vzhľadom, ale aj pomerne jednoduchou starostlivosťou. Nepotrebujú zložité ošetrovanie, pretože nie sú veľmi náročné na pestovanie. Sú teda výbornou voľbou aj pre ľudí, ktorí s rastlinami ešte len začínajú. Najdôležitejšou otázkou pri starostlivosti o tillandsie je správne umiestnenie. Udržiavajte ich na svetlom, slnečnom a teplom mieste. Je pravda, že budú rásť aj v polotieni, ale oveľa lepšie budú reagovať na slnečné svetlo. V lete by mala byť teplota okolo 24 stupňov a v zime 18 stupňov. Pokiaľ ide o to, čo nemajú radi, určite ich nedávajte do prievanu a chladu, čo môže spôsobiť jej úhyn. Preto je lepšie vzdať sa miest v blízkosti balkóna alebo okien, najmä v zime, pretože veľmi zle znášajú nízke teploty.
Ako často zalievate tillandsie? Používajte metódu kúpeľa
Tillandsia má rada vlhký vzduch, preto sa najmä v lete a počas vykurovacieho obdobia oplatí nezabudnúť na pravidelné, ale jemné postrekovanie vodou. Okrem toho môže byť potrebné pravidelné zavlažovanie filtrovanou vodou z vodovodu. Ako to urobiť? Tajomstvo je vo vodnom kúpeli. Nalejte pripravenú vodu do misky, umiestnite do nej rastlinu a nechajte ju tam asi hodinu. Po uplynutí tohto času ju vyberte, položte na papierovú utierku dnom nahor a počkajte niekoľko hodín, kým úplne vyschne. Neponáhľajte sa, aby voda, ktorá zostala, neviedla k hnilobe. Raz za mesiac do nej pridajte trochu kondicionéru na orchidey, epifyty alebo kvitnúce kvety. Správne ošetrovaná tillandsia prinesie krásne kvety približne po troch rokoch. Skôr ako sa tak stane, je však vhodné ju rozmnožiť, pretože rastlina po odkvitnutí zvyčajne odumiera. Napriek tomu tento jedinečný úkaz stojí za to.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Papraď chradne? Zabudnite na vajíčka a banán. S iným hnojivom bude rásť ako burina
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.