20.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ekaterina34).
Lopatkovec je obľúbená rastlina pestovaná v domácnostiach. Niekedy však začne chradnúť a listy zožltnú. Čo by ste mali v takejto situácii robiť? Vykonajte jednoduchý „náplasťový test“. Tento osvedčený trik používali už naše mamy a staré mamy.
Lopatkovec pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Vyznačuje sa dlhými kopijovitými listami a bielymi kvetmi, ktoré vyzerajú ako krídla. Pri správnej starostlivosti môže kvitnúť dokonca po celý rok, ale v zime je náchylnejší na žltnutie listov a dokonca aj na odumieranie. Ako sa tomu dá zabrániť?
Ako sa starať o lopatkovec, aby pekne kvitol? Dodržiavajte tieto pravidlá a budete sa tešiť z krásnych kvetov
Lopatkovec nie je náročný na pestovanie, ale aby krásne kvitol, musí byť splnených niekoľko základných požiadaviek. Najlepšie rastie v úrodnej, humusovej pôde s mierne kyslým pH. V kvetináči by mal mať zabezpečenú drenáž. Je to mimoriadne cenná rastlina, ktorá pohlcuje nebezpečné zlúčeniny, ako sú benzén, xylén, oxid uhoľnatý a formaldehyd, preto sa odporúča do spální. Prirodzene rastie na miestach s vysokou vlhkosťou, preto potrebuje pravidelné polievanie, ako aj vhodnú polohu. Najlepšie rastie na svetlých miestach so stálym prístupom slnečného svetla, ale v našom podnebí je v zime slnečné svetlo ťažko dostupné, takže časom môže lopatkovec začať chradnúť.
Prečo má lopatkovec žlté listy? Urobte „náplasťový test“ a budete poznať odpoveď
Správna poloha však nie je všetko. Lopatkovec je rastlina, ktorú obľubujú škodcovia a často sa na nej vyskytujú smútivky a strapky. Hmyz postupne vedie k žltnutiu listov a dokonca k odumieraniu kvetov. Ak váš lopatkovec začne chradnúť, urobte „náplasťový test“. Jednoducho vložte do kvetináča plátok uhorky alebo inej zeleniny a nechajte ho tam 24 hodín. Ak sa po tomto čase na plátku objaví poškodenie alebo drobný hmyz, je to znamenie, že rastlina potrebuje pomoc. Ak sa chcete zbaviť škodcov, pripravte si domáci prípravok. Do dvoch šálok vriacej vody pridajte rozdrvené cibuľky cesnaku a potom nálev nalejte do fľaše s rozprašovačom. Po vychladnutí ho zrieďte vodou a zalievajte každých 4 – 5 dní.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Osvedčený trik šľachtiteľov rastlín. Použite ho a lopatkovec bude hojne kvitnúť
Lopatkovec už nebude strácať listy. Vďaka tejto zmesi bude ako nový
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.