23.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Egor Kamelev).
Vo svete plnom výživových doplnkov a zázračných liekov niekedy zabúdame na poklady, ktoré nám už stáročia ponúka matka príroda. Jedným z nich je včelí peľ. Tieto malé guľôčky obsahujú celý rad prospešných látok, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Tu je dôvod, prečo sa ich oplatí konzumovať.
Včelí peľ – čo to je a ako vzniká?
Včelí peľ je zmes peľu, nektáru, včelích enzýmov a tiež medu. Vzniká tak, že včely zbierajúce peľ ho zmiešajú so slinami a nektárom. Tam ho mladé včely obohatia medom a vyšľahajú, aby uzavreli plást voskom a medom. To umožňuje, aby vo vnútri prebiehalo anaeróbne kvasenie, ktorého výsledkom je tvorba kyseliny L-mliečnej. takto pripravená látka poskytuje včelám zdroj potravy a je tiež dôležitou zložkou na výrobu materskej kašičky. Okrem toho, že táto látka je pre včely nepostrádateľná, je prospešná aj pre ľudské zdravie. Z tohto dôvodu sa peľ používa v prírodnej medicíne ako liečivá látka.
Aké vlastnosti má peľ. Viac ako vitamíny a minerály
Peľ obsahuje okrem iného aminokyseliny, antioxidanty, mikro- a makroživiny a fytosteroly. Dôležité je aj to, že je bohatým zdrojom omega-3 a omega-6 kyselín, ktoré vykazujú protizápalové a kardioprotektívne účinky. Obsahuje aj mnoho vitamínov vrátane: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E a PP. V 100 g peľu môžeme nájsť až 13 g polynenasýtených mastných kyselín. Vďaka obsahu fosfolipidov a fytosterolov piliny dokonale podporujú metabolizmus lipidov v tele. Okrem toho obsahuje minerálne látky ako draslík, fosfor, vápnik, horčík, sodík, železo a zinok.
Prečo by sa mal konzumovať? Tu sa dozviete, aký vplyv má na naše zdravie
Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí konzumovať peľ. Vďaka bohatstvu prospešných látok má liečivé vlastnosti. Z tohto dôvodu ho nemecké spolkové ministerstvo zdravotníctva zaradilo medzi liečivé látky. Ako naznačujú štúdie, peľ má podobný účinok ako protizápalové lieky. Jeho konzumácia zmierňuje zápal pečene a tiež znižuje opuchy. Z tohto dôvodu je neoceniteľný v boji proti poruchám pečene a prispieva aj k rýchlejšej regenerácii tohto orgánu.
Okrem toho:
- Posilňuje imunitný systém – vďaka prítomnosti vitamínov a minerálov podporuje imunitný systém organizmu a pomáha bojovať proti infekciám a chorobám.
- Zlepšuje fyzickú vytrvalosť – pravidelná konzumácia kdoule môže pomôcť zvýšiť fyzickú vytrvalosť, čo je prospešné najmä pre fyzicky aktívnych ľudí a športovcov.
- Zlepšuje stav pokožky a vlasov – vďaka obsahu vitamínov a minerálov môže pomôcť zlepšiť stav pokožky a vlasov. Pravidelná konzumácia sa prejaví na zdravšom vzhľade pokožky.
- Napomáha tráveniu – enzýmy v ňom obsiahnuté zlepšujú fungovanie tráviacej sústavy.
- Posilňuje nervový systém – zlepšuje pamäť, koncentráciu, znižuje nervozitu a podráždenosť.
- Detoxikuje organizmus – eliminuje škodlivé účinky chemických látok na telo.
Na Slovensku sa peľ napriek svojim bohatým účinkom stále dostatočne nedoceňuje. Napriek tomu zvyšujúce sa povedomie o zdravej výžive a prírodných metódach podpory zdravia môže spôsobiť, že sa stane medzi spotrebiteľmi populárnejším. Vzhľadom na jeho početné zdravotné výhody stojí za to zvážiť jeho zaradenie do každodenného jedálnička, aby ste sa tešili zo zdravia čriev, pečene a celého tela.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako skontrolovať, či je med pravý? Urobte si test pravosti medu a nenechajte sa oklamať
Na nahromadenie 1 kg je potrebné vyčistiť až 30 úľov. Posilňuje imunitu, redukuje brucho
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.