24.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ioletandulescu).
Tohtoročným hitom medzi záhradkármi sa stala čučoriedková alternatíva. Záhradkári sa do nej zbláznili. Je totiž nenáročná na pestovanie, odolná voči poveternostným podmienkam a mimoriadne zdravá. Kde zasadiť ostružinu? Správne miesto vám zabezpečí, že v lete budete môcť počítať svoje ovocie na kilogramy.
Ktoré ostružiny sú najlepšie? Záhradkári si obľúbili túto odrodu
Ostružina je už roky jedným z najviac podceňovaných záhradných kríkov. Majitelia pozemkov sa oveľa radšej obracali na jej blízkeho priateľa, čučoriedku, pre jej fialové plody. Čučoriedka však vie byť rozmarná a za nedostatočnú starostlivosť sa odvďačí úplným nedostatkom plodov. Záhradkári preto našli ideálnu alternatívu.
Tohtoročným hitom medzi záhradkármi sa stala ostružina černicová, ktora sa na čučoriedku zdanlivo podobá. Niet divu. Tento nenápadný krík v sebe spája okrasné a praktické vlastnosti, na jar zaujme farebnými kvetmi a v lete chutnými a zdravými plodmi. To je však len začiatok.
Ako vyzerá ostružina? Záhradná alternatíva čučoriedok
Ostružina presvedčila mnohých záhradkárov vďaka svojim nízkym nárokom a jednoduchému pestovaniu. Je to jeden z najodolnejších kríkov. Dokáže sa vyrovnať s mrazom, miernym suchom alebo napadnutím škodcami. Navyše je vhodný takmer do každej záhrady.
Ostružina nerastie príliš veľká, dobre znáša strihanie a prispôsobuje sa svojej funkcii – dobre poslúži ako jednoduchý okrasný akcent aj ako vyšší živý plot. Kvitne koncom apríla alebo začiatkom mája, keď sa na konároch objavia zoskupené kvety. Plodí koncom júla alebo začiatkom augusta.
Kam vysadiť ostružiny? Iba na takomto mieste sa vám odvďačia prekvapivým množstvom plodov
Hoci nemá žiadne osobitné požiadavky, ostružina sa najlepšie cíti v mierne vlhkých pôdach (nie však na veľmi ťažkých a trvalo zamokrených), úrodných a piesočno-hlinitých pôdach.
Miluje slnečné alebo polotienisté miesta. Nemá však rada dlhodobé sucho. Preto sa odporúča pravidelne a výdatne ju zalievať počas najteplejších období. Nedostatok vody môže znížiť jej schopnosť prinášať ovocie.
Sú plody ostružiny jedlé? Zdravšie ako čučoriedky – jedzte a užívajte si
Okrem jednoduchého pestovania a nízkych nárokov je ostružina mimoriadne úchvatná predovšetkým svojimi plodmi. Tieto guľovité plody červenej farby sa veľmi ľahko zamenia za obľúbené čučoriedky. Sú však rozhodne sladšie, majú ríbezľovo-jahodovú príchuť a sú aj mimoriadne zdravé.
Plody ostružiny obsahujú celý zoznam zdraviu prospešných látok: antokyány, vitamíny skupiny B, vlákninu alebo draslík. Sú vhodné na priamu konzumáciu aj na konzervovanie: džemy, marmelády alebo sirupy. Sú vhodné aj ako prísada do koláčov a dezertov.
Majú priaznivý účinok na organizmus. Odporúčajú sa najmä
- ako podporný prostriedok v období zvýšeného výskytu prechladnutia a chrípky,
- pri stavoch zníženej imunity,
- pri stavoch únavy a psychofyzickej slabosti.
Pôsobia aj proti starnutiu, pretože bojujú proti voľným radikálom, a vďaka vysokému obsahu horčíka a draslíka prospievajú aj srdcu a obehovému systému. Aby ste si však mohli vychutnať chuť tohto zdravého ovocia, musíte byť trpezliví. Ostružina prináša plody až 3 až 4 roky po vysadení.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako a kedy presádzať maliny? Pamätajte na 2 veci. V opačnom prípade kríky nadobro premárnite
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.