23.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/cottonbro studio).
V zime a v daždivých dňoch sušíme bielizeň vo vnútri. Sušiaky sú zvyčajne umiestnené v kúpeľni, a ak je príliš malá – v iných miestnostiach. Odborníci však varujú, že to nie je najlepší nápad. Takto si môžeme vyvinúť alergiu alebo astmu. Zariadeniu v našej domácnosti neprospieva ani nadmerná vlhkosť. Ako sušiť bielizeň, aby ste si neublížili. Špecialisti majú konkrétnu odpoveď.
Prečo by ste nemali sušiť bielizeň doma? Ide o zdravie
Zdá sa, že v zime je vešanie mokrého oblečenia doma jediným spôsobom sušenia bielizne. Nie je to však dobré riešenie. Zakladateľ quotezone.co.uk Greg Wilson zdôrazňuje, že sušenie bielizne doma môže mať negatívny vplyv na naše zdravie. Mokré oblečenie uvoľňuje vlhkosť, čo podporuje rast plesní. Jeho spóry sa šíria po celom byte, bez toho, aby sme si ich prítomnosť uvedomovali.
Pleseň môže viesť k alergiám, astme, vyrážkam a dokonca k strate hmotnosti. Spočiatku si tieto príznaky nespájame s nadmernou vlhkosťou v dome. Odložili sme to na obdobie vírusov. Medzitým sa len vo Veľkej Británii ročne vynakladá 1,4 miliardy libier na liečbu chorôb súvisiacich s vlhkosťou v interiéri. Vyplýva to z údajov Národnej zdravotnej služby.
Účinky vlhkosti v byte
Prílišná vlhkosť a rýchlo sa šíriace plesne predstavujú hrozbu nielen pre naše zdravie. Vplyv vlhkosti môže byť žalostný aj na stave nášho bytu . Pleseň sa spočiatku vytvára na nenápadných miestach. Keď ju zbadáme v rohoch izieb alebo nábytku, jej odstránenie si často vyžaduje vážnu renováciu. A to sú obrovské náklady.
Drevené a čalúnené prvky v našich domácnostiach ovplyvnia aj plesne. Zbaviť sa jej môže byť veľmi drahé. Niekedy to zahŕňa výmenu nábytku.
Ako správne sušiť bielizeň v zime? Odborník navrhuje
Vo svetle týchto skutočností vyvstáva otázka: ako sušiť bielizeň v zime? Zostáva len málo možností. Aj počas zimných mesiacov odporúča Greg Wilson pred praním skontrolovať predpoveď počasia.
Keď uvidíte, že bude slnečný deň bez zrážok, zapnite práčku vtedy. Po vypraní sušte oblečenie vonku – napríklad na balkóne.
V zime však niekedy nie sú slnečné dni celé týždne. V takom prípade odborník navrhuje použiť automatickú sušičku. Potom sa oplatí zavesiť bielizeň do miestnosti s dobrým vetraním.
Ako znížiť vlhkosť v byte – domáce opravné prostriedky
Aby sa vo vašom byte nehromadila vlhkosť, oplatí sa investovať do odvlhčovača vzduchu. Podľa druhu stoja od niekoľkých desiatok až po stovky eur. Nejde teda o malé výdavky. Pohlcovače vlhkosti sú oveľa lacnejšie. Ide o malé škatuľky s náplňou, ktorá absorbuje vodu zo vzduchu. Stoja asi 5 až 10 EUR a náplne stoja asi podobne.
Existujú aj domáce prostriedky na zníženie vlhkosti vo vašom byte. Skúste tieto:
- sóda bikarbóna – nasypte ju do misky a položte na vlhké miesto. Jedlá sóda dokonale absorbuje vlhkosť
- hrubozrnná soľ – funguje podobne ako sóda bikarbóna. Bude sa zhlukovať, keď absorbuje vlhkosť
- črepníkové kvety – niektoré kvety dokonale absorbujú vlhkosť a dokonca aj spóry plesní zo vzduchu. Robí to papraď, ruža z Jericha (Plavúnka schúlivá), brečtan obyčajný, orchidea a sansevieria.
Ak v byte bojujete s vlhkosťou, snažte sa ho čo najčastejšie vetrať . Cirkulácia vzduchu je najlepší spôsob, ako sa zbaviť problému.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridajte do vody a nastriekajte do rohov vášho bytu. Pavúky budú utekať jedna radosť
Vyberiem z chlebníka, urobím zmes a zalejem zamiokulkas. Okamžite vyrastú nové listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.