24.2.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Damian Lugowski).
Jahody pestované v pôde majú určite inú chuť ako jahody pestované v skleníkoch. Hoci tie druhé už možno nájsť v obchodoch, na tie zo zeme si ešte musíme počkať. Ak si ich pestujete vo vlastnej záhrade, je dobré si uvedomiť, že ich vegetácia sa začína skoro na jar. Poradíme vám, čo jahody nemajú rady a čo robiť, aby mali dostatok plodov.
Čo robiť s jahodami v marci?
V marci sa poľné jahody prebúdzajú zo zimného spánku a začínajú tvoriť nové listy a kvetné puky. Vtedy si vyžadujú najväčšiu pozornosť a starostlivosť, aby v júni priniesli plody. Čo môžete urobiť, aby boli vaše jahody zdravé, krásne a bohaté? Tu je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť začiatkom jari:
- Odhaľte jahody
Ak ste ich na zimu chránili prikrytím slamou, agrovláknom alebo iným materiálom, odstráňte ich hneď, ako pominie nebezpečenstvo silných mrazov. Príliš dlhé zakrytie môže spôsobiť hnilobu rastlín alebo rozvoj hubových chorôb.
- Vyčistite záhon
Zo záhonov odstráňte všetky zvyšky rastlín, burinu, poškodené alebo suché listy a stonky. Ak sú rastliny vysadené príliš husto, môžete ich aj orezať. Vyčistenie jahodovej plantáže zlepší cirkuláciu vzduchu a zabráni šíreniu škodcov a chorôb.
- Skontrolujte stav rastlín
Rastliny jahôd musíte tiež dôkladne skontrolovať a zistiť, či sa na nich nevyskytujú príznaky chorôb alebo poškodenia spôsobené škodcami, napr. voškami, slimákmi, háďatkami, múčnatkou, sivou plesňou alebo koreňovou hnilobou. Ak zistíte nejaké problémy, prijmite vhodné ochranné opatrenia, napríklad postrek rastlín vhodným prípravkom alebo použitie pascí na slimáky.
- Hnojenie
V marci potrebujú jahody extra dávku živín, aby sa dobre vyvíjali a vytvárali veľké a chutné plody. Jahody je najlepšie hnojiť organickými hnojivami, ako je hnoj, kompost, žihľava alebo praslička.
Možno použiť aj minerálne hnojivá, napr. dusičnan amónny, superfosfát, síran draselný. Buďte však opatrní a nepreháňajte dávky, aby ste rastliny nespálili. Hnojivá by sa mali rozsypať okolo jahôd a jemne premiešať s pôdou a potom zaliať.
- Zalievanie
V marci je potrebné jahody pravidelne a výdatne zalievať, aby bola pôda dostatočne vlhká a nevyschla. Zalievanie jahôd je obzvlášť dôležité v období kvitnutia a plodenia, keď rastliny potrebujú najviac vody.
Ideálne je zalievať ráno alebo večer, pričom je potrebné vyhnúť sa zalievaniu listov a kvetov, aby nedošlo k ochoreniu. Prípadne sa môže použiť kvapkací alebo zavlažovací systém, ktorý zabezpečí rovnomerné zavlažovanie plantáže.
Čo sa jahodám nepáči?
Sú to rastliny, ktoré sa pestujú pomerne ľahko, ale majú svoje vlastné požiadavky a nemajú radi určité faktory, ktoré im môžu počas vývoja uškodiť. Keď im poskytnete správne podmienky, odvďačia sa vám veľkými a šťavnatými plodmi. Čo jahody nemajú rady? Ako im pomôžete pri raste?
Najlepšie rastú v miernom podnebí, kde sa teplota pohybuje medzi 15 a 25 stupňami Celzia. Príliš vysoká teplota môže spôsobiť spomalenie rastu, vysychanie listov, zníženú kvalitu plodov alebo zvýšenú náchylnosť na choroby. Príliš nízka teplota môže poškodiť kvetné púčiky, zabrániť tvorbe plodov alebo zničiť rastlinu. Preto ich počas mrazov prikryte alebo im poskytnite tieň počas horúceho počasia.
Jahody majú rady vlhkú, ale nie mokrú pôdu. Nadmerná vlhkosť často vedie k rozvoju hubových ochorení, ako sú sivá pleseň, múčnatka, koreňová hniloba a hnedá hniloba. Vyhnite sa nadmernému zalievaniu, stagnujúcej vode, príliš hustej výsadbe, hustému mulčovaniu a častému postrekovaniu rastlín. Zabezpečte jahodám dobrú cirkuláciu vzduchu, dostatočnú drenáž pôdy, správne zavlažovanie a ochranu pred dažďom.
Je tiež vhodné pamätať na to, že veľa slnečného svetla môže spáliť listy a plody. A to sa, žiaľ, prejaví znížením kvality a chuti jahôd. Najlepšie je vysadiť ich vedľa vyšších rastlín alebo použiť agrotextíliu. Jahody dobre znášajú teploty do 30 °C, ale nad touto hranicou často trpia suchom a tepelným stresom. V takýchto podmienkach by sa mali častejšie zalievať a mulčovanie by sa malo zvýšiť.
Čo môžete urobiť pre to, aby vaše jahody mali dostatok plodov? Triky na bohatú úrodu
Ak chcete získať krásne a šťavnaté ovocie, môžete použiť niekoľko trikov. Bohatú úrodu získate, ak zemné jahody zasadíte na slnečné a vhodne zatienené miesto. Najlepšie rastú v humusovej a mierne kyslej pôde. Ich rast sa tiež zlepší:
- zavlažovanie a hnojenie: jahody potrebujú pravidelnú zálievku, najmä keď kvitnú a plodia. Používajte kvapkací systém, ktorý im zabezpečí optimálnu vlhkosť pôdy. Počas vegetačného obdobia ich hnojte organickými hnojivami, aby ste im poskytli správne živiny,
- odstraňovanie buriny a mulčovanie: tieto rastliny neznášajú konkurenciu burín, pretože obmedzujú ich rast. Ak sa v okolí jahôd objavia nadbytočné rastliny, okamžite ich odstráňte a pôdu mulčovať plastovou fóliou, kôrou alebo slamou. Takto zabránite rastu buriny, hnilobe plodov a šedej plesni;
- prerezávanie a odstraňovanie odnoží: jahody sa prerezávajú na jeseň. Odstránia sa zaschnuté a choré listy a predĺžené stonky rastlín (bežce), ktoré zahusťujú výsadbu. Takto budú mať jahody v nasledujúcej sezóne lepšie podmienky na plodenie a rast.
Musíte si vybrať vhodné odrody. Poľné jahody prinesú krásne plody, ak sú prispôsobené klimatickým a pôdnym podmienkam. Vyberte si rastliny, ktoré sú odolné voči suchu, mrazu a chorobám.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Spomeňte si teraz na jahody. V lete prinesú obrovské plody
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.