25.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/yousafbhutta).
Mnoho ľudí miluje cez víkend ležať v posteli, dokonca aj celý deň. Ukazuje sa však, že tento spôsob trávenia času má svoje výhody aj nevýhody. Ako to ovplyvňuje naše telo?
Obľúbené „hnitie“ v posteli nie je nič iné, ako celodenné ležanie v posteli. Ide o nový trend, ktorý si získava obľubu najmä medzi ľuďmi z generácie Z, teda narodenými v rokoch 1995 až 2012. Odborníci na spánok a neurológiu vysvetlili, či je táto forma trávenia času prospešná pre naše zdravie.
Je „hnitie“ v posteli zdravé? Odborníci venujú pozornosť niekoľkým aspektom
Každý z nás potrebuje z času na čas reset a chce zostať celý deň v posteli. Zvyčajne to nie je dôvod na obavy. Odborníci radia počúvať svoje telo a ak máme pocit, že potrebujeme viac času na oddych, mali by sme iné aktivity vynechať.
Cez týždeň veľa pracujeme a jeden deň nudy nikomu neublíži. Toto správanie má však aj temnejšiu stránku.
„Ak je to však náš jediný spôsob trávenia času, možno by stálo za to poradiť sa s psychológom. Depresia a úzkostné poruchy sa týmto spôsobom často maskujú“
– vysvetlila doktorka Jessica Goldová, doktorandka psychiatrie na Lekárskej fakulte Washingtonskej univerzity v St. Louis.
@drjessigold I learned about folks #coping by being #inbedrotting …here are some thoughts #mentalhealth #burnout #sleep #stress ♬ Part of Your World – From "The Little Mermaid" – Halle
Je celodenné ležanie v posteli zdravé? U niektorých ľudí môže spôsobiť problémy so spánkom
Odborníci tiež upozorňujú, že celodenné ležanie v posteli môže niektorým ľuďom viac uškodiť ako pomôcť.
„Pre niektorých ľudí dvíhanie telefónu a prezeranie e-mailov alebo trávenie celého dňa na smartfóne v posteli spôsobuje väčší stres“
– povedala Dr. McGlinchey.
Za zmienku stojí aj to, že posteľ by mala byť našou oddychovou zónou a keď v nej jeme, pozeráme filmy alebo pracujeme, môžeme mať problémy so spánkom. Ak trávime veľa času v posteli a v spálni aktivitami súvisiacimi s dňom, znižuje to šancu, že budeme reagovať ospalosťou, keď uvidíme posteľ.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mozog ženy a muža. Aký je rozdiel medzi nimi? Ako ukázal výskum, nielen čo sa týka veľkosti
Ako často máte pohlavný styk, aby ste sa cítili zdravo? Učebnica spred 2000 rokov vymenúva špecifiká
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.