27.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Happy_Nati).
Ak chcete, aby sa vaša záhrada topila v mori kvetov a aby vaša úroda bola bohatá, musíte pracovať už od skorej jari. Skôr ako sa však zásobíte sadenicami a semenami, musíte sa dôkladne pozrieť na pôdu. Testovanie pôdnej reakcie je základná činnosť, ktorú by ste nemali prehliadať. Ak budete poznať vlastnosti pôdy vo vašej záhrade, budete môcť zabezpečiť najlepšie podmienky pre vaše plodiny. Prvé kroky v tomto ohľade môžete podniknúť pomocou produktov ukrytých v kuchynských kútoch.
Testovanie pH pôdy – prečo je to také dôležité?
Snažíte sa svojim rastlinám venovať všetku potrebnú starostlivosť vrátane prerezávania, hnojenia a pravidelného zalievania, ale stále máte pocit, že im niečo chýba a nekvitnú v plnej sile? Na vine môže byť substrát.
Prečo je pH také dôležité? Hodnota pH výrazne ovplyvňuje pestovanie kvetov, ihličnanov alebo ovocných kríkov. Určuje schopnosť koreňov rastlín prijímať potrebné živiny. Aj keď je pôda úrodná, nevhodné pH bráni príjmu živín. V dôsledku toho sa spomalí rast rastlín a nastanú problémy s kvitnutím alebo nasadzovaním plodov.
Stupnica pôdnej reakcie:
- pod 4,5 – veľmi kyslá,
- 4,6-5,5 – kyslá,
- 5,6-6,5 – mierne kyslá,
- 6,6-7,2 – neutrálna,
- nad 7,3 – zásaditá
Kedy skontrolovať pH pôdy?
Toto by sa malo vykonávať aspoň raz ročne. Z praktických dôvodov by sa testovanie pH pôdy malo vykonávať skoro na jar – pred výsevom alebo výsadbou na konkrétnom mieste. Takto si môžete byť istí, že miesto je pre rastlinu optimálne, a v prípade potreby môžete pôdu obohatiť o potrebné živiny na zlepšenie pH.
Na získanie čo najspoľahlivejších výsledkov by sa merania nemali vykonávať krátko po aplikácii hnojív – skresľujú výsledok. Čím skôr skontrolujete stav pôdy, tým lepšie.
Domáce meranie pH pôdy
Vo väčšine záhradkárskych obchodov nájdete jednoduché prístroje, ktoré vám umožnia skontrolovať pH pôdy s pomerne vysokou presnosťou. Ak však takýto prístroj nemáte po ruke, jednoduchý test môžete vykonať pomocou dvoch výrobkov dostupných vo väčšine kuchýň. Umožnia vám posúdiť, či je pôda vo vašej záhrade kyslejšia alebo zásaditejšia, a tento druh testu zvládne aj začínajúci záhradkár.
Testovanie pôdy na vlastnú päsť
Na mieste, kde plánujete sadiť, vykopte jamu a vložte vzorky pôdy do dvoch sklenených nádob. Je dobré, aby nepochádzali z úplného vrchu. Odstráňte z nich všetky nečistoty v podobe zvyškov rastlín, vetvičiek alebo kameňov. Do nádob nalejte toľko vody (najlepšie destilovanej), aby sa vytvorilo husté bahno. Je čas na vlastný experiment.
- Do prvej nádoby nasypte jednu čajovú lyžičku jedlej sódy. Ak sa na povrchu pôdy začne tvoriť pena, znamená to, že pôda je kyslá.
- Zásaditosť pôdy zasa skontrolujete pomocou vínneho octu. Nalejte doň tiež jednu čajovú lyžičku tohto prípravku. Ak sa objavia bublinky, bude to znamenať, že máte do činenia s pôdou s pH nad 7,3.
Ak ani v jednom prípade nedôjde k reakcii, pôda na záhone alebo záhonoch je neutrálna.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chcete mať zdravé rastliny vo vašej záhrade? Otestujte úroveň pH pôdy
Kedy zasadiť ľalie do zeme? Do akej pôdy a ako hlboko sadiť ľalie?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.