27.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dan Gabriel Atanasie).
Tropická kvetina pripomína svojím vzhľadom zamiokulkas a podobne ako on nemá veľmi náročné požiadavky. Hľadáte zaujímavý druh na parapet, ktorý by spestril vašu zbierku črepníkových rastlín? Dajte šancu peperómii magnoliolistej, ktorá zdobí byty svojimi mäsitými listami a dokáže odpustiť veľa zanedbanej starostlivosti. Je to ideálna kvetina pre zabúdajúcich ľudí, ktorí sa neboja dlhších intervalov zalievania.
Ako vyzerá peperómia magnoliolistá?
Pieprovec magnoliolistý (Peperomia obtusifolia) pochádza z tropických oblastí Južnej a Strednej Ameriky, ale dobre sa prispôsobil podmienkam v domoch a bytoch. Niekedy sa nazýva aj peperómia a jej charakteristickým znakom sú dekoratívne listy – okrúhle, mäsité a lesklé. V závislosti od odrody môžu byť sýtozelené alebo mať dekoratívne sfarbenie v rôznych odtieňoch krémovej a žltej farby.
Peperómia magnoliolistá dorastá do výšky 30 centimetrov. Má kríkovitý habitus a v druhom alebo treťom roku rastu sa zvyčajne skôr rozširuje ako rozrastá. Niektorí ľudia sa ju vtedy rozhodnú umiestniť do závesných záhonov – previsnuté stonky vyzerajú tiež atraktívne.
POZRITE TIEŽ: Orchidea v takomto kvetináči sa bude skláňať pod kvetmi. Rýchle presadenie
Kvitne peperómia magnoliolistá?
Tí, ktorí sa rozhodnú pre zamiokulky, pravdepodobne nebudú môcť počítať s tým, že uvidia kvitnúci druh – nie je nemožné získať kvety v domácich podmienkach, ale vyžaduje si to dosť práce. To je ďalší argument v prospech pestovania peperómie.
Kvitne na jeseň, zvyčajne v septembri a októbri. Vtedy sa objavujú malé zelené a biele kvety na bordových tenkých stonkách. Ich vzhľad síce nie je veľkolepý, ale sústredené v cípoch tvoria v byte zaujímavý akcent.
Lepšie sucho ako pretečenie alebo ako zalievať peperómiu?
Peperómia sa určite dá zaradiť medzi železné rastliny, odolné aj voči zabudnutiu. To platí najmä pre zalievanie peperómie. Nadmerné množstvo vody poškodzuje korene, ktoré v dôsledku stagnujúcej vlhkosti začínajú hniť. Tento postup by sa mal vykonávať až vtedy, keď vrchná vrstva pôdy v kvetináči vyschne. V lete uchopte konvu so zálievkou raz týždenne, v zime stačí peperómiu zalievať každé tri týždne. Vždy odstráňte aj prebytočnú vodu nahromadenú na podmiske.
Kropenie – áno alebo nie?
Tropický pôvod rastliny môže naznačovať, že má rada vlhkosť. Je to však falošná stopa. Je pravda, že vlhký vzduch jej prospieva, ale peperómia reaguje na zvlhčenie svojich listov veľmi zle. Kropenie ju vystavuje vzniku hubových chorôb a rýchlej strate kondície. Namiesto toho môžete do blízkosti kvetináča umiestniť zvlhčovač vzduchu alebo nádobu s vodou.
POZRITE TIEŽ: Nahradí ružu vo vašej záhrade? Potom si ho vysaďte aj na balkóne! Očarí veľkými kvetmi a intenzívnou vôňou
Splňte požiadavky peperómie. Parapet sa utopí v zeleni
Na to, aby ste zvládli pestovanie peperómií, nemusíte mať veľké skúsenosti s pestovaním kvetov v kvetináčoch. Ako už bolo spomenuté, veľmi dobre sa vyrovnáva s podmienkami v slovenských domácnostiach. Rastie pomerne rýchlo a odpustí dočasný nedostatok vody. Na čo by ste však mali pamätať? Uvádzame základné požiadavky peperómie magnoliolistej.
- Rastlina má rada svetlé miesta, ale škodí jej priame slnečné svetlo. Najlepšie sa jej bude dariť pri rozptýlenom svetle. Zvládne aj tieň, hoci to môže mať za následok pomalší rast a menej robustné listy.
- Potrebuje relatívne vysokú teplotu počas celého roka. Na jar a v lete je optimálna hodnota 20-22 °C, na jeseň a v zime 18-20 °C. Ak v chladnejších dňoch vetráte byt, dočasne premiestnite kvetináč s peperómiou ďalej od okna. Prievan jej neprospieva.
- Pôda pre peperómiu by mala byť úrodná, ľahká a priepustná. Je vhodné, aby mala mierne kyslú reakciu (pH 5,7-6,8). Vyhnite sa ťažkej pôde, ktorá by dlho zadržiavala vlhkosť a vystavovala rastlinu napadnutiu hubovými chorobami a hnilobe koreňového systému.
- Zaujímavosťou tejto rastliny je, že sa môže hnojiť počas celého roka. Intenzívnejšie ošetrenie by malo byť v období od jari do jesene. Živiny sa potom môžu dodávať každé dva až tri týždne. V zime znížte frekvenciu hnojenia peperomie – stačí raz za mesiac. Najlepšie fungujú prípravky pre okrasné listnaté rastliny alebo biohumus.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čoskoro môže nahradiť zamiokulkas. Zalievajte ho aj raz za 3 týždne a bude stále krásny
Kam umiestniť peperomiu a ako sa o ňu starať? Vďaka týmto tipom bude vaša rastlina krásna a silná
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.