28.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Africa Studio).
Narcisy v kvetináčoch sú nepochybne jedným z prvých znakov blížiacej sa jari. Sú mimoriadne očarujúce a s koncom zimy ozdobia nejeden byt. Ako sa o nich starať, aby ešte dlho nádherne kvitli?
S blížiacim sa koncom zimy sa v kvetinárstvach a niektorých obchodoch objavujú krásne farebné kvety v kvetináčoch, ktoré prinášajú trochu sviežosti a jarnej nálady. Patria medzi nich pestré a voňavé hyacinty, miniatúrne tulipány, pôvabné zafíry a, samozrejme, narcisy v slnečných farbách. Ako sa o nich starať, aby vydržali až do Vianoc?
Ako sa staráte o narcisy v kvetináči? Začnite zodpovedným nákupom
Ak máte radi domov plný kvetov, oplatí sa zaobstarať si narcisy v kvetináči. Vydržia oveľa dlhšie ako rezané, vyzerajú naozaj krásne a vnesú do interiéru trochu veselosti a jarnej sviežosti. Navyše ich pestovanie nie je zložité. Stačí dodržať niekoľko pravidiel a budú ešte dlho tešiť oko svojimi intenzívnymi žltými kvetmi. Predovšetkým, ak si to môžete dovoliť, kupujte rastliny v relatívne teplý deň, pretože náhla zmena teploty ich môže poškodiť. V prípade mrazov ich chráňte skôr, ako opustíte kvetinárstvo.
Ako často zalievať narcisy v kvetináčoch? Urobte test prstom
V byte nájdite pre narcisy svetlé miesto, ale bez intenzívneho slnečného svetla, aby jeho lúče nedopadali na rastlinu. V opačnom prípade môže dôjsť k jej spáleniu. Ďalšou dôležitou otázkou je správna zálievka. Zalievajte často, ale nie príliš veľa. Ide o to, aby bol substrát v kvetináči stále mierne vlhký, ale aby ste sa vyhli preliatiu. Príliš veľa vody môže spôsobiť hnilobu cibúľ, čím sa stanú nevhodnými na výsadbu v budúcom roku a samotná rastlina uhynie. Najlepšie je skontrolovať pôdu prstom, t. j. pichnúť do nej trochu hlbšie, aby ste si mohli byť istí, že už nevyschla.
Čo robiť s narcisom po odkvitnutí? Myslite na to a budúci rok vám bude robiť radosť
Starostlivosť o narcisy zahŕňa aj pravidelné odstraňovanie jednotlivých odkvitnutých kvetov, aby vypučali ďalšie púčiky a vydržali veľmi dlho. Dôležité je, že rastlinu netreba hnojiť. Po skončení sezóny počkajte, kým úplne uschne, potom odstráňte všetky listy a vyberte cibuľky z kvetináča, očistite ich a uložte na tmavom, chladnom mieste. Po takejto príprave môžete cibuľky na jeseň opäť zasadiť do zeme a na jar budú opäť kvitnúť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Myslite na to pri výsadbe cibuľovín. Príprava pôdy je kľúčová
Upokojujú nervy a okysličujú. Najzdravšie črepníkové rastliny produkujú kyslík aj v noci
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.