29.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Prostock-studio).
Práca na diaľku dala mnohým ľuďom oveľa viac príležitostí, čo si asi povie väčšina ľudí, ktorí majú možnosť takto pracovať. Neuvedomujeme si však, koľko hrozieb tento životný štýl predstavuje pre naše zdravie. Cítiť sa horšie je len začiatok.
Už mnoho rokov žijeme v zhone. Neustále sa za niečím ženieme, ponáhľame sa, nevieme stáť na mieste. Už niekoľko rokov je dostupná možnosť práce na diaľku. Zdanlivo je to skvelá možnosť pre tých, ktorí by napríklad museli tráviť niekoľko hodín denne dochádzaním do práce a z práce, ako aj pre rodičov s malými deťmi, ktorí si nevedeli zabezpečiť starostlivosť o deti.
Nie každý si ale uvedomuje, že to má aj mnohé dôsledky. Práca z domu, a teda nedostatok pravidelných prechádzok, čerstvého vzduchu a pohybu, môže mať veľmi negatívny dopad nielen na našu pohodu.
Čo sa stane s naším telom, ak nepôjdeme von?
Po prvé, vaša nálada sa zhoršuje. Je to hlavne kvôli nízkej úrovni slnečného žiarenia, ktoré vaše telo dostáva. To ovplyvňuje hladinu serotonínu, známeho aj ako „hormón šťastia“. Je akýmsi stabilizátorom našej nálady a priamo ovplyvňuje našu pohodu.
Odborníci z University of Cambridge vykonali štúdiu, ktorá ukázala, že ľudia, ktorí trávia väčšinu svojho času v uzavretých priestoroch, produkujú menej serotonínu. Môže tiež zvýšiť úroveň agresivity.
Po druhé, príliš dlhý pobyt doma negatívne ovplyvňuje náš každodenný cyklus. Príliš málo času vonku narúša proces tvorby melanínu. Ťažkosti s ranným vstávaním z postele sú prvým príznakom, ktorý by vás mal znepokojovať.
Zostať doma má oveľa viac následkov, ako by ste si mysleli
Nevychádzať von znamená aj nižšiu hladinu vitamínu D. A s tým súvisí narastajúci počet zdravotných problémov, väčšie bolesti a zhoršovanie čriev. Keď dlho nevyjdeme von, môžeme zažiť „kabínovú horúčku“. Prejavuje sa najmä: nudou, nepokojom a celkovou nespokojnosťou. To však stále nie je všetko.
Nedostatok pravidelného chodenia von znamená aj: zhoršujúce sa alergie, zvýšený stres, problémy s pamäťou, zvýšený pocit depresie a únavy, riziko obezity a iných chorôb, ako aj výrazné problémy so zrakom. Netreba nikoho presviedčať, že pravidelné prechádzky nám prinášajú oveľa viac výhod, ako by si ktokoľvek myslel. Len pár minút denne stačí na to, aby naše telo pocítilo blahodarné účinky outdoorových aktivít bez ohľadu na počasie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Maškrtíte večer? Týchto päť vecí môžete jesť beztrestne
„Hnijete“ celý víkend v posteli? Môžete si ublížiť. Prezradili, prečo je lepšie to nerobiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.