2.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Granadeiro).
Pelargonium graveolens (muškát omamný) je rastlina, ktorá sa opäť vracia do obľuby a stáva sa čoraz obľúbenejšou ozdobou domácich parapetov. Zistite, čím sa vyznačuje a ako sa o ňu starať, aby zdravo rástla a stala sa pôsobivou prírodnou dekoráciou.
Muškát omamný: vlastnosti
Muškáty omamná sú jedným z názvov, pod ktorými sa skrýva pelargónia. Je to jeden zo zástupcov čeľade pelargóniovitých a prvý z jej názvov do istej miery odkazuje na éterické oleje, ktoré produkuje v značnom množstve. Ak muškátový list potriete, ucítite intenzívnu, zvyčajne mierne citrusovú vôňu. Na Slovensko sa dostala zo severných oblastí Afriky.
Ak pestujete pelargóniu omamnú v kvetináči, nepresiahne výšku jedného metra. Rastlina je charakteristická svojimi výraznými, silne rezanými listami, ktoré sú niekedy mierne zvlnené. Okrem toho majú svetlozelenú farbu a na ich povrchu sú drobné, husto rozmiestnené chĺpky.
Muškáty môžu kvitnúť a vytvárať drobné kvety bielej, ružovej alebo fialovej farby. Kedy nastane samotný proces kvitnutia, závisí najmä od podmienok, v ktorých sa rastlina pestuje.
Pelargonium graveolens: vlastnosti
Prečo si milovníci rastlín vyberajú práve muškáty? Zdraviu prospešné vlastnosti pelargónií omamných sú určite neoceniteľné. Vďaka tomu, že jej listy obsahujú spomínané éterické oleje, majú:
- vitamín C,
- triesloviny,
- flavonoidy,
- organické kyseliny,
- geraniol.
Muškát omamný sa môže používať počas prechladnutia, pretože pomáha v boji proti infekcii horných dýchacích ciest. Éterické oleje z muškátu omamného môžu mať tiež hrejivý účinok. Výťažok z tejto rastliny bude mať aj antibakteriálny a protiplesňový účinok a môže sa použiť ako ústna voda, ak vás napríklad bolia zuby. Čerstvo vylisovaná šťava z listov pelargónie aplikovaná ako obklad môže tiež pomôcť zmierniť bolesť kĺbov. Pelargónia tiež odpudzuje hmyz, napríklad komáre.
Pelargonium graveolens – ako ho pestovať?
Táto rastlina sa mimoriadne ľahko pestuje, ale musíte si overiť jej požiadavky skôr, ako sa ju rozhodnete používať. Najlepšie sa jej bude dariť na svetlom mieste s dostatkom slnečného svetla. Muškátu sa však bude dariť aj v polotieni, ale vtedy budú stonky menej husté a listy budú o niečo menej voňavé.
Pôda pre muškáty omamné by mala byť predovšetkým priepustná, hoci rastlina sa dobre uplatní aj v univerzálnom substráte. Na dno kvetináča musíte dať drenážnu vrstvu, ktorú môžete pripraviť napríklad z keramzitu. Pokiaľ ide o zalievanie, najlepšie je ho vykonávať pravidelne, ale s mierou. Najdôležitejšie je nenechať muškát vyschnúť, pretože neskôr ho bude ťažké zachrániť. Na druhej strane neznáša stojatú vodu.
Od apríla do októbra by sa muškáty mali hnojiť hnojivami pre okrasné rastliny. V kvetinárstvach sa môžete stretnúť aj s prípravkami určenými špeciálne pre muškáty.
Ako zastrihnúť muškát?
A ako sa zastriháva muškát? Možno to neviete, ale v skutočnosti je to najzásadnejší úkon. Musíte to robiť veľmi jemne, najlepšie len zaštipnutím vrcholkov výhonkov. Týmto spôsobom sa rastlina stimuluje k rastu a zároveň sa začne lepšie rozrastať. Keď sa muškát rozrastie, oplatí sa toto ošetrenie pravidelne opakovať.
Ak muškát rastie napríklad v záhrade, niektorí ľudia ho môžu chcieť vytvarovať do tvaru gule. Potom by sa mali použiť záhradnícke nožnice.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Krásna rastlina s liečivými vlastnosťami. Každý by ju mal mať doma
Kedysi zdobil každý parapet. Ako sa starať o muškát omamný? Jedna vec, ktorú sa neoplatí preháňať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.