9.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Julia700702).
Väčšine rastlín sa dobre darí na slnečnom mieste, takže netreba dlho hľadať pre nich vhodné miesto v záhrade. Oveľa ťažšie je nájsť kríky, ktoré budú rásť v tieni. Nie je to však nemožné. Vyberte si týchto sedem druhov.
Máte záhradu alebo pozemok? Určite chcete, aby každý kút vyzeral dokonale. Keď ide o dobre zastrešenú plochu, nemáte problém s tým, kam vysadiť rastliny. Mnohé z nich potrebujú pravidelný prísun svetla, takže slnko im neublíži, len im pomôže rásť. Na tienistých miestach je situácia trochu iná. Na rozdiel od zdania nemusia byť prázdne.
Čo zasadiť v plnom tieni? Týmto rastlinám nevadí tma
Niektorí ľudia ani netušia, že existujú tieňomilné rastliny a trávu pestujú len na tmavých miestach pozemku. Kríky možno vysádzať aj v zákutiach, ale musia mať tmavozelené listy. Sú prirodzene prispôsobené na tieň a práve slabé slnečné svetlo prospieva ich rastu.
Pod vysokými stromami, pri múre alebo stene budovy môžete bezpečne vysadiť sedem druhov: hortenziu metlinatú, rododendron, tis obyčajný, buxus vždyzelený, ríbezľu alpínsku, mahóniu cezmínolistú a trojpuk. Tieto rastliny nemajú vysoké nároky, takže vašu záhradu ozdobia bez väčšej námahy. Namiesto toho sa budete môcť sústrediť na zalievanie a starostlivosť o kvety, ktoré sú neustále v kontakte so slnkom.
Čo sadiť na plné slnko? Rastliny, ktoré milujú svetlo
Už viete, ktoré rastliny majú rady tienisté miesta. Teraz je čas pozrieť sa na druhy, ktoré sa cítia dobre na plnom slnku a pri vysokých teplotách a dobre znášajú sucho. Môžete ich pokojne sadiť uprostred záhrady a nemusíte sa obávať, že im slnečné lúče ublížia. Patrí k nim levanduľa, slnečnica ročná, nevädza poľná, echinacea purpurová, gypsomilka, magnólia a sumach pálkový. Hneď po vysadení ich treba často zalievať, ale neskôr sa uspokoja so zalievaním dvakrát týždenne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ktoré rastliny prinášajú šťastie a ktoré smolu? Pozrite sa, či ich máte doma
Upokojujú nervy a okysličujú. Najzdravšie črepníkové rastliny produkujú kyslík aj v noci
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.