10.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Drazen Zigic twitter.com/TRUST_SI).
Pandémia koronavírusu, ruská invázia na Ukrajinu a problémy na kľúčových námorných trasách narušili dodávateľské reťazce a zvýšili ceny. Odborníci nepochybujú o tom, že svetom visí strašidlo vážnej potravinovej krízy. Práve to testovali.
Vlády Európskej únie sa pripravujú na potravinovú krízu. Preto sa v Bruseli za účasti 60 predstaviteľov EÚ zastupujúcich vlády, potravinových expertov a zástupcov priemyslu uskutočnila akási „vojnová hra“ – simulácia potravinovej krízy. Východiskovým bodom bol desivý scenár.
Katastrofická vízia potravinovej krízy. Tu je scenár
„Spojené sily El Nino a La Nina ochromili produkciu sójových bôbov v Latinskej Amerike. Ukrajinskí a ruskí farmári obilia vstúpili do vojny, Indonézia zakázala dodávky palmového oleja do Európy, zatiaľ čo Čína hladuje kvôli zlej úrode a oblasť Stredozemného mora čoraz viac „pripomína púšť“
– áno aj takto okrem iného vyzeral scenár, ktorý bol použitý na simuláciu potravinovej krízy a vývoj protiopatrení v takejto udalosti.
Pred pár rokmi sa to zdalo nemožné, no ako zdôrazňujú odborníci, je to čoraz reálnejšie.
Happening live today: @NObermeister running the Climate Science Crisis Simulation by @SocSim: @IIASAVienna researchers practicing how to safeguard trust in climate science during crisis – a mission at our core @TRUST_SI pic.twitter.com/WdvXhXOj1P
— TRUST SI: Tools for Raising & UnderStanding Trust (@TRUST_SI) February 27, 2024
Bloomberg zdôrazňuje, že pandémia koronavírusu, ruská invázia na Ukrajinu a problémy na kľúčových prepravných trasách narušili dodávateľské reťazce a spôsobili prudký nárast cien. Okrem toho existujú problémy súvisiace so zmenou klímy a globálnym otepľovaním.
„V tejto súvislosti sa predstavitelia EÚ už nepýtajú, kedy môže prísť potravinová kríza, ale skôr koľko kríz dokážu zvládnuť naraz“
– čítame.
Potravinová kríza. Rok 2025
Simulácia na budúci rok okrem iného predpokladala, že úroda rôznych druhov plodín bude slabá. To bude mať za následok zvýšenie cien krmív, čo obmedzuje produkciu v tomto sektore. V tomto hypotetickom scenári Ázia zavedie limity na export palmového oleja. Chýbať budú základné produkty, ako sú margaríny či chlieb. Na internete sa však budú rozmáhať dezinformácie a konšpiračné teórie.
Zlodeji budú rabovať supermarkety a polícia sa bude snažiť zastaviť nepokoje šíriace sa po mestách. Obyvatelia Nemecka nebudú môcť nájsť ryby a mäso v obchodoch s potravinami. Chovatelia dobytka skrachujú. Špekulanti budú silnejší a malé podniky budú padať ako domino.
Nemožné? Nateraz je ťažké si to predstaviť, no pri simulácii sa rátalo aj s takýmto scenárom.
Nákladné medzery v európskom systéme
Európa je zatiaľ v dobrej situácii. Náš kontinent je jedným z najväčších svetových dodávateľov potravinárskych výrobkov, od obilnín a mliečnych výrobkov až po bravčové mäso a olivový olej.
V roku 2021 išlo v Európe na potraviny v priemere len 14 percent výdavkov domácností v porovnaní s približne 60 percentami v Nigérii a 40 percentami v Egypte. Globálny index potravinovej bezpečnosti pravidelne hodnotí európske krajiny ako najbezpečnejšie na svete.
Odborníci však zdôrazňujú, že európsky systém obsahuje značné medzery, na ktoré nie je úplne pripravený. Poľnohospodárov pravidelne postihuje násilné počasie a klimatické udalosti. Náklady na hospodárske straty v dôsledku toho v roku 2022 v Európe dosiahli viac ako 50 miliárd EUR. Okrem toho je dôležité mať na pamäti, že náklady na hnojivá a energiu potrebnú na pestovanie rastlín a údržbu skleníkov raketovo vzrástli po ruskej invázii na Ukrajinu.
Odborníci, ktorí sa zúčastňujú na tejto špecifickej „vojnovej hre“, napokon vyvodili niekoľko záverov. Medzi diskutovanými témami bolo aj to, ako znížiť nadmernú závislosť Európy od dovozu rastlín, ako sú sójové bôby, ktoré sú v súčasnosti nevyhnutné pre mäsový a mliečny priemysel.
Účastníci nemali žiadne väčšie výhrady k myšlienke, že by mali zmeniť stravu na zdravšiu a vzdať sa mäsa. Objavili sa aj otázky, ako najlepšie spravovať zásoby potravín a monitorovať úroveň zásob.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nový vedľajší účinok COVID-19. Po najbližšej párty to pocítite
Čo sa stane s naším telom po siedmich dňoch bez jedla?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.