10.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/ivabalk).
Vajíčka na tvrdo sú základom mnohých veľkonočných jedál, no nielen ich. Často sa pridáváju do sendvičov, šalátov alebo je perfektným predjedlom na mnohé párty. Ako získať dokonale pripravené vajíčko uvarené na tvrdo pri zachovaní jeho nutričných hodnôt, chuti a farby? Najdôležitejší je samozrejme spôsob a čas varenia, no nielen to. Skontrolujte, aké chyby by ste nemali robiť pri varení vajec na tvrdo.
Varenie vajec – nielen čas je dôležitý
Vajcia sú mimoriadne cenným potravinovým produktom, ktorý zohráva dôležitú úlohu v zdravej a vyváženej strave. Je to predovšetkým zdroj kompletných bielkovín. Poskytuje tiež cenné tuky a sacharidy. Už samotný žĺtok je skutočnou vitamínovou bombou. Jeho zloženie zahŕňa okrem iného:
- vitamíny A, B1, D, E, K
- minerály: železo, vápnik, fosfor, draslík, sodík, zinok, síra a selén
Obsahujú tiež lecitín a imunoglobulín, ktoré ovplyvňujú obranyschopnosť organizmu. Aby ste však toto bohatstvo využili naplno, musíte vajíčka dobre pripraviť. Vplyvom nevhodného varenia môžu niektoré živiny zoxidovať a nemusia pôsobiť na zdravie tak, ako by mali.
- Mnoho ľudí sa pýta, či variť vajcia natvrdo zakryté? Samotná pokrievka nie je až taká dôležitá. Dôležitejšia je teplota vody a predovšetkým doba, počas ktorej sa v nej vajíčko zdrží.
- Ďalšou častou otázkou je, či sa vajcia majú vkladať do vriacej vody? Vďaka tomuto postupu máte väčšiu kontrolu nad časom varenia vajíčka. Je však dôležité pridať vajcia predtým vybraté z chladničky pri izbovej teplote.
Čo sa stane, ak vajcia varím príliš dlho?
Vajcia varené príliš dlho vo vode strácajú svoj vzhľad, chuť a nutričný obsah. Ako spoznať príliš dlho varené vajíčko? Je to ľahké. Okolo žĺtka sa vytvorí zelený krúžok. Je to výsledok oxidácie síry obsiahnutej v žĺtku, ktorá spôsobuje uvoľňovanie sírovodíka. To zase reaguje so železom.
Výsledok – nie veľmi príjemná vôňa vajíčka a zlá chuť žĺtka spôsobená príliš suchou a krehkou konzistenciou.
Ako dlho trvá uvarenie vajíčka na tvrdo?
Ideálny čas na varenie vajíčka na tvrdo je 8-10 minút. Stojí za to pamätať, že čas sa počíta od času, keď voda vrie. Po 8 minútach je vajíčko stuhnuté, ale jeho žĺtok je mäkký. Do šalátov je najlepšie 10 minút varené vajíčko. Jeho žĺtok je o niečo drobivejší, ale ešte nie je suchý. Prekročenie 10-minútového limitu má negatívny vplyv na chuť aj vzhľad vajíčka.
Teplota v škrupine vajíčka zostáva aj po vypnutí sporáka. Pod jej vplyvom pokračuje zrážanie bielkovín. Z tohto dôvodu je mimoriadne dôležité ihneď po uplynutí nastaveného času zaliať vajíčko studenou vodou, aby sa znížila teplota v škrupine.
Najhoršie chyby pri varení vajec
Vajíčko uvarené natvrdo sa môže pokaziť z rôznych dôvodov. Plánujete na párty plnené vajíčka alebo možno snívate o dokonalom sendviči s plátkami vajec? Bohužiaľ, pri šúpaní zostane väčšina bielkovín so škrupinou, alebo možno bielok unikne z prasknutej škrupiny počas varenia? Týmto problémom sa môžete vyhnúť správnym varením vajec a použitím niektorých trikov.
Praskliny v škrupine počas varenia sú primárne výsledkom mikrotrhlín, ktoré už boli na škrupine. Často sú spôsobené prepravou alebo zlým skladovaním. Ak takéto vajíčko vložíte do silne vriacej vody, môžete si byť istí, že bielok vypláva.
Aby ste predišli tomuto problému, varte vajcia na strednom ohni. Predídete tak zväčšovaniu mikrotrhlín počas varenia. Okrem toho môžete do vody pridať ocot alebo citrónovú šťavu. Pod vplyvom kyseliny sa bielkovina rýchlejšie zrazí, čím sa uzatvoria trhliny v škrupine.
Ďalšou častou chybou je príliš málo vody v hrnci. To spôsobí, že sa bielok zrazí nerovnomerne a nenamočená časť sa ani nemusí úplne zraziť. Pamätajte, že vajce v hrnci by malo byť úplne pokryté vodou.
Čo robiť s bielkom prilepeným na škrupinu? Na tento problém má vplyv pH vajíčka, ktoré sa mení s jeho vekom. Čím je vajce staršie, tým je lepšie ošúpané a tým ľahšie sa odlupuje škrupina. Okrem toho je tiež ťažké ošúpať vajíčko varené pri príliš nízkej teplote alebo varené príliš krátko. V prvom rade sledujte čas varenia a silu varu vody.
Výber čerstvého alebo trochu staršieho vajíčka je len na vás. Staršie vajíčko bude na chlebíčkovom alebo koláčovom stojane vyzerať krásne, no jeho chuť bude o niečo horšia.
Pri plnení vajec je častým problémom, že žĺtok je sypký , čo tiež negatívne ovplyvňuje vizuálny efekt predjedla. Stojí za to vedieť, že čím je vajce staršie, tým je bielok tekutejší a tým ľahšie je získať decentralizovaný žĺtok. Aby ste tomu zabránili, môžete vajcia počas varenia premiešať a obrátiť tak, aby si žĺtok zachoval svoju centrálnu polohu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Túto chybu v kuchyni robíme inštinktívne. Vajcia sa rýchlejšie kazia
Držíte túto zeleninu a ovocie v chladničke? Rýchlejšie sa kazia. Na inom mieste zostanú čerstvé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.