11.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JeannieR).
Záhrada plná chutných a chrumkavých uhoriek je snom mnohých záhradkárov. Existuje mnoho spôsobov pestovania tejto zeleniny. Málo známym, ale veľmi účinným spôsobom je sadenie rastlín do pilín. Vďaka tomu získajú silné stonky a silné korene a samotné sadenice budú odolné voči rôznym chorobám. Zistite, ako pestovať uhorky v pilinách a výhody tejto metódy.
Pestovanie uhoriek v pilinách
Uhorky sa môžu vysievať priamo do zeme, ale oveľa lepšou možnosťou je pripraviť si sadenice vopred. To sa dá urobiť nespočetným množstvom spôsobov. Málo známou metódou je výsev uhoriek do pilín (ide o tzv. japonskú metódu). Nevyžaduje si veľa času a práce a výsledok predčí všetky očakávania. Najdôležitejšie je vybrať správne piliny. Neodporúča sa používať drevovláknité alebo drevotrieskové materiály, pretože obsahujú veľké množstvo lepivých zložiek, ktoré negatívne ovplyvňujú klíčenie semien a rast sadeníc. Najlepšie je na tento účel použiť piliny z prírodného spracovania dreva. Môžete si ich pripraviť sami alebo ich kúpiť v obchode či na píle. Predtým, ako budete pokračovať, je potrebné piliny najprv spariť vriacou vodou (2-3 krát), aby sa zmyl prach a veľké množstvo živicových zložiek.
Po výbere vhodných nádob na pestovanie uhoriek ich naplníte pilinami (1/4 objemu). Potom drevný odpad zalejete horúcou vodou a zľahka ho premiešate. Na povrch pilín umiestnite semená (je dôležité, aby medzi nimi bola dostatočná vzdialenosť). Uhorky prikryjete rovnako vlhkými pilinami a nádoby prikryjete tesným vekom alebo nepriehľadnou fóliou. Zasiate semená umiestnite na teplé miesto. Prvé výhonky vidieť už 2-3 dni po výseve. Potom by sa mali rastliny zaliať a premiestniť do svetlej miestnosti. Po objavení prvých 2-3 listov môžete pripravené sadenice presadiť na trvalé miesto. Nemusíte pestovať uhorky v pilinách dlhšie, pretože v takomto substráte nie sú žiadne zásoby živín.
Výhody pestovania uhoriek v pilinách
Pestovanie uhoriek v pilinách má mnoho výhod a mnohí záhradníci potvrdzujú jeho účinnosť. Piliny majú voľnú štruktúru, ktorá umožňuje udržať správnu úroveň vlhkosti a stimuluje rast koreňového systému. Okrem toho tento spôsob pestovania zabezpečuje rýchle klíčenie semien, čo sa prejavuje skorším zberom (dokonca o 2 – 3 týždne skôr ako v prípade tradičného pestovania). Takto pestované sadenice uhoriek nie sú náchylné na rôzne choroby. Ďalším veľkým plusom je, že takýto spôsob pomáha chrániť jemný koreňový systém mladých rastlín pred poškodením (najmä pri prenášaní sadeníc do pôdy).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte uhorky v tomto termíne a vašu letnú úrodu vám budú závidieť všetci susedia
Ako pestovať uhorky na šnúrkach? 3 jednoduché kroky pre šťavnatú a bohatú úrodu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.