12.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/marcelkessler).
Slimáky sú skutočnou nočnou morou záhradkárov. Môžu spôsobiť veľa škôd, vrátane: znižujú výnosy a obhrýzajú listy. Veľmi rýchlo sa množia, takže ak nezasiahneme okamžite, môžu záhradu úplne zničiť. Než siahnete po pasciach z obchodu, vyskúšajte účinné domáce prostriedky.
Jar má veľa výhod, ale aj nevýhody. Jedným z nich je návrat záhradných škodcov. Slimáky nepochybne patria medzi tie najnepríjemnejšie. Aj keď sú v prírode nevyhnutné, dokážu na vašej záhrade narobiť poriadnu zmätok.
Živia sa rastlinami, takže mnohé z nich budú mať ohlodané listy a kvety a niektoré plodiny môžu byť vhodné len na vyhodenie. V obchodoch nájdete veľa čistiacich prostriedkov proti slimákom, ale oplatí sa začať boj s humánnejšími metódami. Pozrite sa, ako sa rýchlo zbaviť mäkkýšov zo záhrady.
Čo je dobré na slimáky v záhrade? Vďaka tomu sa budú držať ďalej od domu
Nie nadarmo sa slimáky dostávajú do našich záhrad ako do domova. Robia to hlavne preto, aby našli jedlo. Živia sa okrem iného bazalkou, šalátom, kapustou, fazuľou, nechtíkom, georgínou a stračonôžkou. Ak máte takéto rastliny okolo svojho domu, mäkkýše pravdepodobne len čakajú, kým ich zožerú. Ako sa im brániť? Sadeníc sa nemusíte hneď vzdávať. Existuje niekoľko trikov, ktoré ich môžu chrániť.
Slimáky sa pohybujú na hladkých, mäkkých povrchoch. Vyhýbajú sa tvrdým drsným povrchom, preto sa oplatí umiestniť okolo rastlín brúsny papier. Jeho drsný, nerovný povrch odradí škodcov od ďalšieho pohybu a zabráni im dostať sa k plodinám. Táto bariéra bude pre nich neprekonateľná.
Najúčinnejší liek na slimáky. Prečo sa v záhrade objavujú mäkkýše?
Slimáky sa v záhrade objavujú nielen kvôli potrave. Hľadajú aj úkryt, takže čím zarastenejší a neupravenejší dvor, tým lepšie pre nich. Z tohto dôvodu by ste mali pravidelne kosiť trávu a strihať kríky. Oplatí sa tiež postarať sa o odstránenie prebytočnej vlhkosti z plodín, pretože mokrá pôda je pre mäkkýše veľmi atraktívna. Ako sme už spomínali, slimáky majú rady mäkké a jemné povrchy. Neznášajú však hrubozrnné látky, a preto je najlepšie rastliny chrániť takýmito materiálmi.
Ak nemáte doma brúsny papier a nechce sa vám kupovať veľký list brúsneho papiera, nahraďte ho škrupinami od vajíčok. Stačí ich rozdrviť a husto posypať okolo rastlín. Toto riešenie má aj ďalšiu výhodu, pretože vaječné škrupiny tiež predstavujú prirodzené hnojivo pre niektoré rastliny. Skvele poslúži aj ostrejší štrk v blízkosti sadeníc.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Potrebujete kúsok zemiaku a alobal. Takáto pasca zachytí nepozvanú spoločnosť za jednu noc
Rozdrvte ho, rozsypte po záhrade a choďte na kávu. Krtko sa okamžite presunie k susedovi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.