13.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Tuja smaragdová. Foto: YouTube.com/ogród na co dzień).
Stromy Tují sú obľúbené rastliny v záhrade alebo na pozemku rodinných domov. Vytvárajú efektné živé ploty alebo zdobia záhradu ako solitéry. Najlepšie vyzerajú, keď majú hustý, zelený porast. Ako sa starať o tuje, aby zdravo a rýchlo rástli? Dôležitá je údržba, ako aj hnojenie. Používajte na to domáce hnojivo pripravené z kuchynských zvyškov. Ako zalievať tuje po zime?
Čo sa dá urobiť, aby tuje krásne rástli?
Pestovanie tují nie je ťažké ani zložité. Tieto rastliny nemajú vysoké nároky na pôdu ani na vodu. Aby však pekne rástli a rýchlo sa rozrastali, nesmiete zanedbať ich strihanie. Tuje sa strihajú až trikrát ročne, hoci to do veľkej miery závisí od druhu.
Druhým dôležitým krokom v starostlivosti o tuje je hnojenie. Mali by sa vyživovať počas celého vegetačného obdobia. Druh živín sa však počas roka mení. Rastlina potrebuje iné živiny na jar a iné na jeseň. Je dobré dodržiavať pravidlá hnojenia tují, vďaka ktorým budú stromy husté a zelené. Príznakom nedostatku živín môže byť okrem iného žltnutie výhonkov.
Čím mám po zime zalievať svoje tuje?
Keďže sa mení potreba živín, čím by sme mali túje po zime hnojiť? Na jar potrebujú tuje najviac dusíka, aby stimulovali rast a bujnenie kríkov. Preto ich v marci alebo apríli zalievajte hotovými živinami pre tuje obsahujúcimi dusík. Pred použitím hotového hnojiva dobre skontrolujte zloženie, aby ste použili správny výrobok.
V lete už môžete používať hnojivá s viacerými živinami, ktoré dodajú vašim rastlinám najdôležitejšie živiny. Na jeseň si naopak vyberte minerálne živiny bohaté na fosfor a draslík. Vďaka týmto živinám tuje lepšie prežijú zimu a budú odolnejšie voči nepriaznivému počasiu a chorobám.
Medzi minerálnym hnojením môžete použiť aj domáce živiny, ktoré si pripravíte z kuchynských zvyškov. Medzi záhradkármi je veľmi obľúbená banánová výživa pre tuje. Odporúča sa aj voda, ktorá zostala z varenia zeleniny – najmä zemiakov. Je však dôležité, aby voda nebola osolená. Domáce hnojivá obsahujú množstvo minerálnych látok, ktoré sú pre tui cenné.
Prečo by ste mali zalievať svoje tuja kvasnicami?
Ďalším domácim hnojivom pre tuje je hnojivo vyrobené z kvasníc. Prečo by ste mali zalievať tuje kvasnicami? Obsahujú množstvo živín, ktoré tuje potrebujú. To však nie je všetko. Kvasnice uľahčujú tujam prijímanie živín z pôdy. Chránia ich tiež pred hubovými chorobami.
Ako pripravujete kvasnicové hnojivo a ako ho aplikujete?
Kvasnicové hnojivo pre tuje môžete pripraviť dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je oveľa rýchlejší. Stačí rozpustiť 100 g kvasníc v 10 litroch vody. Počkajte niekoľko hodín a touto vodou zalievajte tuje v záhrade.
Ďalším návrhom je hnojivo vyrobené z kvasiniek. Ak ho chcete pripraviť, najprv posypte 100 g kvasníc pohárom cukru a nechajte ich 2 hodiny v teple. Potom ho nalejte do 10 litrov vody, zakryte a nechajte na teplom mieste týždeň. Po tomto čase je hnojivo pripravené. Ak ním však chcete zalievať tuje, pohár hnojiva je potrebné rozriediť v 10 litroch vody. Fermentované hnojivo je oveľa silnejšie.
Kvasnicové hnojivo je prírodný, domáci spôsob výživy tují. Riziko prehnojenia rastlín ním je malé. Počas vegetačného obdobia ním môžete rastliny zalievať maximálne raz za dva týždne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy vysádzať tuje? Na jar alebo na jeseň?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.