18.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/gph-foto.de).
Intenzívne zelený mach je krásnou ozdobou lesných porastov, ale na dlažbe alebo balkónoch sa nemusí nutne vynímať. Naopak, stáva sa nepríjemným, pretože po prvé, naše okolie vyzerá nevzhľadne, a po druhé, povrch pokrytý machom sa stáva klzkým. Našťastie existujú domáce prostriedky, ktoré rastlinu účinne odstránia a zabránia jej ďalšiemu rastu.
Mach najlepšie rastie na vlhkých a tienistých miestach. Táto primitívna rastlina sa vyznačuje jednoduchou štruktúrou – pozostáva zo stonky, drobných listov a chápadiel, ktoré ju držia pri zemi. Za priaznivých podmienok sa bohužiaľ rýchlo šíri a dokáže kolonizovať takmer každé prostredie. Nie je teda divu, že po zimnom a jesennom období sú naše balkóny a terasy pokryté zelenou nákazou, ktorej sa treba nejako zbaviť.
Spoľahlivý ocot
Metódy na likvidáciu machu sa môžu líšiť. Na malých plochách, kde bola napadnutá len malá časť, účinne funguje škrabka, nôž alebo drôtená kefa. Pri väčších plochách však bude takáto práca veľmi únavná a zdĺhavá, preto sa oplatí použiť niečo iné.
Jednou zo spoľahlivých možností je ocot, ktorý sa nachádza v každej domácnosti. Kyselina obsiahnutá v octe má na rastliny paralyzujúci účinok, ktorý spôsobí ich uschnutie a nakoniec odumretie. Toto riešenie je ideálne na balkón alebo terasu, ale neodporúčame ho používať na zbavenie sa machu na tráve, ktorý po kontakte s octom tiež odumrie.
Ako tento roztok pripravíte? Zmiešajte ocot a vodu v pomere 2:1 a hojne nastriekajte na zelený porast. Je dôležité vykonať toto ošetrenie v teplý deň, pretože slnko účinok zintenzívni. Mach by mal byť do druhého dňa suchý, stačí ho odstrániť a máte hotovo.
Jedlá sóda
V boji proti machu je účinná aj jedlá sóda. Hydrogenuhličitan sodný v nej obsiahnutý neutralizuje nebezpečné mikroorganizmy, bojuje proti hubovým chorobám a odstraňuje nežiaduce rastliny. Ďalšou výhodou takéhoto ošetrenia bude odstránenie trvalých škvŕn a nečistôt bez rizika poškodenia povrchu.
Ako to urobiť? Jednoduchšie to už nejde. Posypte vlhký mach jedlou sódou, nechajte ho pôsobiť 24 až 48 hodín a potom povrch dôkladne pozametajte a opláchnite vodou.
Slaná voda
Ďalším domácim spôsobom, ako sa zbaviť machu, je pripraviť roztok slanej vody (tri diely vody a jeden diel soli) a naliať ho na postihnuté miesto. Oblasti, ktoré sú silnejšie zazelenené, môžete tiež posypať suchou soľou. Toto ošetrenie by sa malo opakovať každé tri až šesť týždňov.
Iné spôsoby
Na odstránenie nežiaduceho machu možno použiť aj vysokotlakový čistič, ktorý dôkladne „vymetie“ všetky štrbiny a zákutia a odstráni zimné nečistoty.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posledná výzva na výsadbu. Záhrada bude pokrytá fialovými kríkmi
Ako a kedy prerezávať levanduľu po zime? Dodržiavajte pravidlo 1:3 – inak prídete o kvety
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.