15.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Zhanna Kavaliova).
Záhrada bez vtákov by bola neúplná a veľmi ponurá. Svojím spevom spríjemňujú pobyt vonku a pozorovanie ich zvykov je veľmi zábavné – nielen pre tých najmenších. Ešte dôležitejšie je, že vtáky sú prirodzenými spojencami záhradkárov v boji proti škodcom. Vytvorte im priaznivé podmienky a oni sa počas sezóny zbavia votrelcov na kilá.
Prirodzení nepriatelia škodcov
V súvislosti s užitočnými tvormi v záhrade môžete počuť veľa dobrého o ježkoch alebo lienkach. Tentoraz sa však zameriame na okrídlených pomocníkov záhradkárov, ktorí prirodzene podporia boj proti škodcom. Tu je pomoc na nezaplatenie, pretože všadeprítomný hmyz alebo mäkkýše sa dokážu rýchlo množiť a ničiť okrasné kvety a plodiny ohromujúcou rýchlosťou.
V takejto situácii sa často zdá, že jedinou možnosťou je siahnuť po chemických prípravkoch. Tie sú síce účinné, ale nie bez negatívneho vplyvu na životné prostredie. Ich časté používanie môže spôsobiť, že narušitelia budú voči ich zloženiu odolní, čo následne vedie k začarovanému kruhu, v ktorom postupne zvyšujete množstvo a frekvenciu chemických prostriedkov.
Medzitým je oveľa lepšie využiť pomoc prirodzených nepriateľov škodcov. Tento pojem možno aplikovať na mnohé druhy vtákov, ktoré sa nevyhýbajú záhradám.
Sýkorka ako vedúci pracovník v záhrade
Nenechajte sa zmiasť jej malou veľkosťou. Nenápadná sýkorka veľká dokáže za jeden deň zjesť toľko hmyzu, kukiel a lariev, koľko sama váži. Počet zjedených škodcov môže dosiahnuť až 200. Najväčší apetít majú vtáky najmä v období rozmnožovania. V prípade sýkoriek to zvyčajne spadá do obdobia od mája do júla.
Nie sú nečinné. Vykladú veľký počet vajec, od šiestich až po štrnásť. Takáto veľká vtáčia rodina si vyžaduje veľké zásoby potravy. Vypočítalo sa, že počas celého leta dokážu dospelí jedinci a ich potomstvo znížiť populáciu škodcov v záhradách o počet zodpovedajúci 70 kilogramom. Po skončení leta nám vtáky neprestávajú byť oporou. Pomáhajú udržiavať stromy v dobrom stave tým, že v ich konároch a kmeňoch vyhľadávajú larvy a vajíčka škodcov.
Pozrite sa na škorca priaznivejšie
Škorce môžu byť problematické, pretože ich ako magnet priťahujú kríky a ovocné stromy. Vtáky ich jedia bez opýtania, ale oplatí sa chrániť rastliny špeciálnymi sieťami a privítať škorce v záhradách s otvorenou náručou.
Je to preto, lebo sa živia škodcami, ktorým sa iné druhy vtákov vyhýbajú. Na jedálnom lístku škorcov sú chlpaté húsenice, pásavky a slimáky.
Dážďovníky ako prenasledovatelia komárov
Toto je ďalší príklad vtáka, ktorý je malý, ale veľký v prirodzenom boji proti škodcom v záhrade. Odhaduje sa, že jeden jedinec je schopný zjesť až 20 000 kusov drobného hmyzu za deň. Dážďovník obyčajný sa označuje za zabijaka komárov a pakomárov, votrelcov, ktorí dokážu veľmi znepríjemniť život. Živia sa aj chrobákmi a muchami.
Ako prilákať užitočné vtáky do záhrady?
Zoznam okrídlených spojencov môže byť naozaj dlhý. Podobný apetít ako sýkorky majú aj drozdy. Mali by ste tiež privítať:
- vrabce domové,
- brhlíky,
- mucháriky,
- trasochvosty biele,
- vrabce poľné.
Aby však chceli našu oblasť navštevovať čo najčastejšie, treba im vytvoriť vhodné podmienky. Dobrým nápadom je vybudovanie hniezdnych búdok. V záhrade je dobré nájsť priestor na pestovanie stromov a kríkov, v ktorých si vtáky môžu budovať odľahlé úkryty – tu vedú tŕnisté a silne zahustené kríky.
Zvážte výsadbu rastlín, ktoré poskytnú ďalší zdroj potravy pre užitočné vtáky. Patrí medzi ne divoká ruža, dráč, vtáčí zob, arónia a hloh. Najmä počas horúčav umiestnite do záhrady kanvičku s vodou, aby vtáky mohli uhasiť svoj smäd.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto zmes vám pomôže zbaviť sa holubov z balkóna. Ide o účinnú babskú metódu
Malý jorkšír zažil v záhrade chvíľu hrôzy. Jeho kvílenie bolo počuť už z diaľky. „Hrozné“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.