16.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Ocskay Mark).
Začiatok marca je najvyšší čas, aby ste si po prechádzke dôkladne prezreli pokožku a ak máte psa, aj jeho srsť. Kliešte sú už aktívne a každý týždeň bude len ľahšie sa nechať uhryznúť. Ani vo vlastnej záhrade sa nemôžeme cítiť bezpečne, ak nepodnikneme správne kroky. Čo odpudzuje kliešte? Aké prírodné prostriedky pomôžu zbaviť sa ich z bezprostrednej blízkosti?
Kedy sa začína sezóna kliešťov?
Pred niekoľkými rokmi sa sezóna kliešťov zvyčajne začínala koncom marca/začiatkom apríla. Posledné zimy však neboli veľmi chladné; aj keď teplomer ukazuje záporné teploty, zvyčajne netrvajú dlhšie ako niekoľko dní. To znamená, že kliešte sú prítomné a, čo je ešte horšie, aktívne takmer po celý rok.
Ľahko sa stretávame s príbehmi zo začiatku februára alebo dokonca januára, v ktorých vidíme kliešte prinesené na oblečení (alebo na srsti domáceho zvieraťa) aj po krátkej prechádzke.
Čo odpudzuje kliešte? 6 prírodných spôsobov, ako sa ich zbaviť v záhrade
Kliešte sa nevyskytujú len v lesoch a na lúkach. Rovnako dobre sa môžete stať ich obeťou aj vo vlastnej záhrade – tu však máte oveľa viac možností, ako ich odpudiť. Zatiaľ čo v lese alebo na verejnej zeleni sa musíme obmedziť na repelenty aplikované na pokožku alebo na oblečenie, na vlastnom pozemku môžeme používať špecifickejšie prípravky. Medzi ne patria plošné odpudzovače, ktoré odpudzujú kliešte z celej záhrady, nielen od nás.
Viaceré z nich si môžete ľahko pripraviť sami a použiť len prírodné ingrediencie. Najlepšie výsledky poskytuje 6 nižšie uvedených, hoci v praxi žiadny z nich nezaručuje 100 % účinnosť – často to nie sú ani silné repelenty (odpudzovače) z regálov obchodov.
1. Esenciálny olej z citrónového eukalyptu
Ide o jeden z najlepšie preskúmaných prírodných repelentov proti kliešťom, ktorého účinnosť dokonca potvrdilo aj americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Pri aplikácii na telo a oblečenie je najlepšie použiť pomerne silný roztok (10 kvapiek na 0,5 l vody). Neodporúča sa aplikovať olej priamo na pokožku, pretože môže spôsobiť alergickú reakciu (našťastie zvyčajne neškodnú, obmedzenú na podráždenie a začervenanie pokožky). V záhrade môže byť postrek ešte silnejší, ale pri väčšej ploche to bude pomerne nákladné. Postrek najviac zarastených častí záhrady by sa mal opakovať pravidelne, aspoň raz týždenne – jedna 12 ml fľaštička stojí približne 1,5 €.
2. Cesnakový sprej
Je zdokumentované, že cesnak, resp. oleje obsiahnuté v jeho strúčikoch, sú účinné aj proti kliešťom. Môžete použiť hotový olej, ako v prípade citrónového eukalyptu, ale vhodný odvar si môžete pripraviť aj sami.
Na prípravu 10 litrov postreku potrebujeme 200 g rozdrveného alebo prelisovaného cesnaku. Ten sa vloží do vody a nechá sa odstáť aspoň 24 hodín. Aby sa postrekovač neupchal, je dobré ho celý precediť cez gázu alebo jemné sitko. Postrek proti kliešťom cesnakovým sa odporúča na postrek trávnikov a kvetinových záhonov, kde navyše chráni kvety pred niektorými škodcami (napr. voškami). Aby malo naše pôsobenie hmatateľný účinok, je potrebné postup opakovať aspoň raz za 2 týždne.
3. Cibuľový sprej
Látky obsiahnuté v cibuli majú tiež veľmi podobný účinok ako cesnakový olej. Ak sa chcete zbaviť kliešťov, môžete si na jeho základe pripraviť špeciálnu tekutinu. Stačí, ak do šiestich litrov vody nasypete približne 180 g nakrájanej cibule a necháte ju 12 hodín na chladnom mieste. Po uplynutí tejto doby je potrebné zmes precediť a tekutinu naliať do fliaš s rozprašovačom.
4. Pelargónie
Kliešte odpudzujú nielen éterické oleje, ale aj niektoré druhy rastlín. Pavúkovce sa držia ďalej od pelargónií, najmä od druhov všeobecne známych ako angelika. V teplejších mesiacoch môžete kvetináč bez obáv držať vonku, ale keď teplota pravidelne klesá pod 10 stupňov, rastliny musia opäť do interiéru. Medzi ďalšie kvety, ktorým sa pripisujú vlastnosti odpudzujúce kliešte, patria: vlčí bôb, zlatobyľ, aksamietnica a levanduľa.
5. Kyselina mravčia
Kyselina mravčia má tiež repelentný účinok na kliešte. Môžete si ju ľahko kúpiť vo vysokej koncentrácii alebo v najbližšej lekárni, kde určite dostanete lieh s kyselinou mravčou v o niečo nižšej koncentrácii. Sprej sa pripravuje v pomere 1:1 (z liehu) alebo 1:6 či dokonca 1:10 v prípade vysokej koncentrácie kyseliny mravčej (zvyčajne 85 %, hoci môžete kúpiť 60- aj viac ako 90-percentnú). Tak ako pri ostatných navrhovaných roztokoch, aj tu je nevyhnutné opakovať postrek aspoň raz za dva týždne.
6. Ďalšie éterické oleje
Tu spomenieme ďalšie éterické oleje, ktoré mnohí ľudia odporúčajú ako účinné repelenty proti kliešťom, ale ich vlastnosti zatiaľ neboli testované. Ich použitie bude totožné s použitím citrónového eukalyptového oleja. Niektoré z nich sú však oveľa obľúbenejšie, a teda aj lacnejšie, čo bude určite dôležité pre každého, kto chce týmto spôsobom odpudzovať kliešte z veľkých plôch.
Esenciálne oleje, ktoré kliešte neznášajú, sú:
- tymiánový olej
- klinčekový olej
- mätový olej
- levanduľový olej
- kurkumový olej
- olej z cédrového dreva
Ak nechceme kupovať samotné oleje, môžeme sa poobzerať aj po prírodných prípravkoch, ktoré sú zvyčajne založené práve na jednom alebo viacerých z uvedených produktov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Utekajte do záhrady a okamžite ich vykopte. Je to magnet na kliešte
Tieto veci priťahujú kliešte! Vyhnite sa im, keď idete do lesa
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.