17.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/veeterzy).
Pestovanie čučoriedok nie je najjednoduchšie. Často stačí niekoľko chýb, aby krík zle rodil a čučoriedky boli malé a kyslé. Našťastie existujú spôsoby, ako sa tejto situácii vyhnúť. Zistite, ako sa starať o čučoriedky, aby priniesli dobrú a zdravú úrodu.
Čučoriedky sa môžu tešiť zo svojich plodov aj od júna do septembra. Musíme však mať na pamäti niekoľko dôležitých aspektov. Naučte sa triky, ktoré vám umožnia oceniť ich hodnotu na vašom pozemku.
Čo môžete urobiť, aby čučoriedky mali veľa plodov? Vyberte si dobrú odrodu
Prvým krokom, ktorý treba zvážiť, keď čučoriedky neplodia, je výber odrody. V súčasnosti máme na trhu širokú škálu odrôd kríkov, takže si môžeme vybrať tú, ktorá najlepšie vyhovuje našim potrebám. Odrody sa môžu líšiť odolnosťou voči mrazu a chorobám, plodnosťou, chuťou a dokonca aj veľkosťou plodov.
Ak nám záleží na chuti ovocia, mali by sme si vyberať odrody:
- Bluejay,
- Bomus,
- Chandler,
- Earliblue,
- Jersey.
Naopak, najväčšie, a teda najkvalitnejšie plody sa získajú z odrôd, ako sú:
- Berkeley,
- Blueray,
- Chandler,
- Darrow,
- Spartan.
Naopak, najbohatšie úrody nám poskytnú odrody:
- Bluecrop,
- Bluegold,
- Elliot,
- Lateblue,
- Nelson.
Hnojenie čučoriedok – takto si zaručíte bohatú úrodu plodov
Čučoriedky by sa mali hnojiť minerálnymi hnojivami s obsahom dusíka. Pomocou nich môžeme prispieť k predĺženiu vegetácie čučoriedok. Nesmieme však zabúdať na to, že ich používanie musíme ukončiť v polovici júna. Hnojenie po tomto období môže viesť k vymrznutiu kríkov.
Na jeseň prihnojte čučoriedky prípravkami obsahujúcimi fosfor. To posilní rastlinu pred nástupom zimy a zvýši jej odolnosť voči nízkym teplotám.
Čučoriedky je dobré kŕmiť prírodnými a organickými pôdnymi kondicionérmi. Zvlášť cenné sú hnojivá, ktoré dodatočne okysľujú substrát. Nesmieme zabúdať, že správne pH je pre čučoriedky kľúčové, pretože im umožňuje prijímať živiny z pôdy.
Plodenie čučoriedok – ako zvýšiť úrodu?
Čučoriedky je dobré hnojiť prírodnými hnojivami, napríklad hnojivom zo žihľavy alebo kávovej usadeniny. Vďaka nim budeme môcť krík účinne a lacno vyživovať a vyhneme sa riziku prehnojenia pôdy. Dobre poslúžia aj domáce prostriedky na okyslenie pôdy. Na tento účel možno použiť kyselinu citrónovú alebo chlebovú kôrku.
Nemali by sme zabúdať, že čučoriedkové kríky by sa mali aj mulčovať. Oplatí sa to robiť kôrou ihličnanov, pretože má okysľujúce vlastnosti pre pôdu. Nielenže ochráni korene rastliny pred mrazom, ale aj obohatí pôdu o humus a zlepší jej pH.
Ako stimulujete čučoriedky, aby rástli a prinášali ovocie? Stačí správny strih
Plodenie čučoriedok priamo ovplyvňuje správny strih. Môžeme sa tak zbaviť starých výhonkov, ktoré neplodia, a uvoľniť miesto novým. Strihanie by sa malo vykonávať na jeseň alebo na konci zimy. Február a marec je vhodný čas na tvarovanie kríka.
Pri strihaní čučoriedok sa odstraňujú nielen minuloročné výhonky, ale aj zmrznuté, choré, ochabnuté a slabé výhonky. Zrežeme aj všetky výhonky, ktoré sa krížia alebo plazia. Majte na pamäti, že v prípade čučoriedok môže menej konárov znamenať viac plodov lepšej kvality. Stred kríka by mal byť pred jarou celkom prázdny. Tým sa zabezpečí, že všetky vetvy budú mať prístup k svetlu a voľnému prúdeniu vzduchu. Ak chcete mať dobrú úrodu ovocia a zdravú rastlinu, je nevyhnutné vykonávať prerezávanie pred vegetačným obdobím.
Základné zásady pestovania čučoriedok
Pri pestovaní čučoriedok by sme si mali uvedomiť, že najlepším spôsobom, ako si zabezpečiť plody počas sezóny, je riadna a pravidelná starostlivosť o krík. Čučoriedky vysádzajte na slnečné stanovištia, kde je pôda ľahká, humusovitá a vlhká.
Čučoriedky by sa mali pravidelne a výdatne zalievať, pretože zle znášajú sucho. Na tento účel sa môže použiť dažďová voda, pretože má mierne kyslú reakciu. Dostatočná vlhkosť je dôležitá najmä vtedy, keď je rastlina vo fáze tvorby plodov – v tomto období môže potrebovať viac vody.
Počas plodenia nesmieme zabúdať na pravidelný zber čučoriedok. Ak ich necháme na kríku, môžu sa pokaziť a znehodnotiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Orežte čučoriedky, ale nezabudnite na pravidlo 6 až 8. Inak kríky uschnú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.