20.03.2024 Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Fuzull Hanum).
Nezabudnite si skontrolovať, či v skrini tento čaj nenájdete. Ukázalo sa, že jeho pravidelné pitie môže nepriaznivo ovplyvniť naše zdravie. Okrem iného preto, že môže poškodiť pečeň, bol v iných krajinách zakázaný. Na Slovensku je stále dostupný na predaj.
Mnohí z nás si k jedlu radi doprajú šálku čaju, ktorý je často neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných rituálov. Keď však siahneme po čaji v regáloch obchodov, oplatí sa byť opatrný a skontrolovať pôvod čaju, pretože na Slovensku sú stále dostupné čaje, ktoré boli v iných krajinách zakázané kvôli prítomnosti škodlivých látok.
Je kostihojový čaj škodlivý pre pečeň? Niektoré krajiny zakázali jeho predaj
Niektorí ľudia si čaj z kostihoja chvália, pretože nálev má priaznivé účinky na tráviaci systém. Treba si však uvedomiť, že jeho konzumácia môže byť zdraviu škodlivá, a to najmä preto, že sa v ňom ukrývajú symphytyn, echimidín, lykopsamín, acetylolykopsamín, lasiokarpín a heliosupín N-oxid. Tieto látky môžu prispievať k postupnému poškodzovaniu pečene, prerastaniu tkaniva v žlčovodoch a cirhóze.
Môžu mať tiež veľmi škodlivý vplyv na pľúca. Pri dlhodobej konzumácii sa tkanivo stáva náchylnejším na patogény, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. V roku 2008 americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) požiadal výrobcov výživových doplnkov s obsahom kostihoja lekárskeho, aby stiahli svoje výrobky z dôvodu potenciálneho rizika pre pečeň a možnosti, že pôsobia ako karcinogén. Odvtedy bola v mnohých krajinách obmedzená dostupnosť výrobkov obsahujúcich kostihoj a jeho vnútorné použitie bolo zakázané a obmedzilo sa len na vonkajšie aplikácie na kožu.
Na čo pomáha kostihoj? Má mnoho vlastností
Kostihoj je vhodnejší na namáčanie alebo natieranie pokožky ako na konzumáciu v akejkoľvek forme. Je bohatým zdrojom látok, ktoré pomáhajú hojiť poranenia kože a kostí, ako sú alantoín a fenolové kyseliny, ktoré urýchľujú regeneráciu kože a kostí.
Jeho vlastnosti sú spôsobené aj prítomnosťou vápnika, kyseliny octovej a kyseliny kremičitej, ktoré ďalej podporujú proces hojenia. Extrakt z kostihoja sa odporúča aplikovať výlučne na pokožku. Takéto ošetrenie podporuje rýchlejšie vstrebávanie liečivých látok, čím sa skracuje čas regenerácie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nielen zdravý nápoj. Tu sú spôsoby použitia zeleného čaju, o ktorých ste nevedeli
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.