18.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/matin).
Japonský koreň wasabi je najdrahšou zeleninou na svete a je dobre známy milovníkom rýb a sushi. Prvé zmienky o wasabi sa objavili pred viac ako tisíc rokmi. V Japonsku sa koreň považoval za liečivú bylinu a predovšetkým za protijed na nebezpečné rybie mäso, ktoré sa v Japonsku odjakživa konzumovalo zvyčajne surové. To však nie sú jediné zdravotné vlastnosti japonského koreňa. Ako ešte táto zelená rastlina pôsobí na organizmus?
Wasabi je najdrahšia a jedna z najostrejších druhov zeleniny na svete
Wasabi alebo japonský koreň je príbuzný kapuste. Rastie prirodzene v chladných, tienistých horských potokoch a medzi sezónami na neobrábaných ryžových poliach.
Najcennejšou časťou rastliny sú jej odnože, ktoré sa používajú rovnako ako koreň chrenu, ktorý poznáme. Aby sa z rastliny získala ostrosť a chuť, musí sa nastrúhať – inak má koreň wasabi trpkú chuť. Okrem koreňa sa kulinársky využívajú aj listy rastliny.
Wasabi je na siedmom mieste v rebríčku najostrejších potravín na svete (Scovilleho stupnica), ale jeho skutočná pálivosť je ovplyvnená mnohými ďalšími faktormi.
Je to zároveň najdrahšia zelenina na svete, pretože za 100 gramov odnože zaplatíte od 58,00 EUR. Z tohto dôvodu wasabi dostupné na pultoch supermarketov zvyčajne obsahuje malé množstvo rastliny a zvyšok tvoria prísady, ktoré majú pripomínať chuť rastliny.
Výživové hodnoty wasabi
Japonský chren obsahuje približne 100 kalórií na 100 gramov. Okrem toho v ňom nájdete vlákninu, bielkoviny a tuky. Wasabi je rastlina bohatá na:
- draslík
- sodíka,
- vápnik
- fosfor,
- železo,
- zinok.
Wasabi obsahuje aj vitamíny, medzi ktoré patria vitamín A, vitamín C a vitamíny skupiny B.
Ako protijed na rybie mäso
Wasabi obsahuje izotiokyanáty, ktoré majú silné antimikrobiálne účinky. Inhibujú rast baktérií Escherichia coli a Staphyloccocus aureus. Japonci konzumujú wasabi už stovky rokov spolu s jedlami obsahujúcimi surové ryby a morské plody. Predpokladalo sa, že rastlina chráni pred smrteľnými účinkami konzumácie jedovatých rýb, ako aj podporuje pečeň pri detoxikačných procesoch.
Okrem toho sa preukázalo, že izotiokyanáty majú protizápalové účinky, ktoré okrem iného zmierňujú bolesť pri artritíde
Protinádorové účinky wasabi
Wasabi má tiež brzdiaci účinok na rast rakovinových buniek. Bolo dokázané, že môže zabrániť vzniku rakoviny prsníka, žalúdka a melanómu. Práve izotiokyanáty v rastline eliminujú voľné radikály v tele, ktoré sú zodpovedné za rast rakovinových buniek.
Obklady z wasabi pri reumatizme
Zaujímavosťou je, že z nastrúhaného japonského koreňa sa dajú pripraviť obklady. Má dobrý analgetický účinok na bolesti reumatického, nervového a svalového pôvodu. Inhalovanie vône strúhaného koreňa je zasa výborné pri infekciách horných dýchacích ciest – uvoľňuje nos a uľahčuje dýchanie.
Ako používať wasabi v kuchyni?
Na trhu je wasabi k dispozícii vo forme odnože alebo stonky a možno ho kúpiť aj vo forme prášku alebo pasty.
Wasabi sa používa predovšetkým na prípravu sushi, ale možno ho tiež úspešne pridať do slovenských jedál z bravčového mäsa, rýb a diviny. Prášok wasabi sa môže použiť aj na prípravu horúcich omáčok alebo studených dipov k občerstveniu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takúto ovsenú kašu ste ešte nemali. Tajomstvo je v jednej zložke
Táto polievka vás ohromí. Je výborná, ale pozor na jednu prísadu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.