25.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Eskymaks).
Chren je jednou z tradičných pochúťok, ktoré sa na slovenských stoloch vyskytujú najčastejšie na Veľkú noc. Samozrejme, chren sa nekonzumuje len na Veľkú noc a ukazuje sa, že je mimoriadne zdravý. Čo chren obsahuje a prečo sa ho oplatí jesť častejšie ako len raz za rok na Veľkú noc?
Čo obsahuje chren? Je symbolom sily a energie
Chren, ktorý sa často dáva do veľkonočného košíka, má v tradícii svoju symboliku. Koreň chrenu symbolizuje vitalitu a silu a má nám priniesť dobré zdravie. Druhý, viac náboženský význam sa spája s Ježišom
Niet divu, že sa dáva do veľkonočného jedla. Výborne chutí so zeleninovým šalátom a rôznymi údeninami, ale chren by sa mal jesť oveľa častejšie ako len na Veľkú noc.
Chren obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Jeho koreň obsahuje draslík, horčík, fosfor, vápnik, kyselinu listovú a vitamín C. Obsahuje aj rastlinné zlúčeniny – glukozinoláty, ktoré sa rozkladajú na izotiokyanáty.
Chren má protirakovinové vlastnosti, preto sa ho oplatí konzumovať preventívne.
Jedzte chren a zabudnete na mnohé zdravotné problémy
Okrem protirakovinového účinku má chren aj množstvo ďalších vlastností, ktoré sa oplatí využiť. Koreň chrenu je vynikajúci na podporu trávenia. Stimuluje žlčník a napomáha vstrebávaniu živín z potravy a metabolizmu.
Enzýmy obsiahnuté v chrene počas vstrebávania stimulujú trávenie ťažko stráviteľných potravín, o ktoré nie je v slovenskej kuchyni núdza, najmä počas sviatočného obdobia.
Konzumácia tohto výrobku zabraňuje zápche, plynatosti a páleniu záhy.
Okrem účinku na tráviaci trakt je chren dobrou voľbou aj vtedy, keď sme prechladli. Chren má baktericídne a virucídne účinky, preto je vhodný pri infekciách horných dýchacích ciest.
Na ochranu pred chorobami v zimnom období alebo v predjarnom období sa oplatí pravidelne konzumovať chren ako preventívne opatrenie.
Chren je vhodný nielen do kyslej polievky a šalátu. Ako z neho pripraviť sirup?
Pri poznaní zdravotných vlastností chrenu nám nemusí slúžiť len ako príloha k mäsu alebo do kyslej polievky. Môžeme si z neho vyrobiť sirup. Koreň chrenu sa používa predovšetkým na liečebné účely.
Okrem množstva vitamínov a minerálov obsahuje koreň chrenu aj lyzozým. Práve ten má za následok, že pomáha zbaviť sa baktérií, vírusov a plesní. Má tiež expektoračný účinok, preto sa odporúča piť chrenový sirup počas infekcie.
Stačí nastrúhať koreň chrenu a zaliať ho 1/2 litrom vriacej vody. Odstavte nálev na jednu hodinu, potom ho preceďte cez gázu a do výsledného odvaru pridajte dve polievkové lyžice medu. Nakoniec premiešajte.
Uchovávajte na tmavom a chladnom mieste.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako zasadiť chren do zeme? Jeden trik a budete zbierať veľké korene v celých košoch
Pravidelne opakujte kľúčovú akciu. Tvrdohlavú rastlinu nadobro vylúčite zo záhrady
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.