24.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/Thanh Luan Nguyen).
Je veľmi dekoratívna, mrazuvzdorná a považuje sa za jednu z najúčinnejších črepníkových rastlín z hľadiska čistenia vzduchu a produkcie kyslíka. Pestovanie sansevierie, známej aj pod názvom svokrin jazyk, sa odporúča pre začiatočníkov a zábudlivcov. Jediné, na čo si treba dať pozor, je najväčší nepriateľ tejto železnej rastliny.
Najväčšia chyba pri pestovaní sansevierie
Dlhé a tuhé listy sansevierie sa vyznačujú elegantným vzhľadom. Rastlina je dostatočne univerzálna na to, aby sa dokonale hodila do rôznych interiérov, tradičných aj modernejších. Kvetina v kvetináči nevyžaduje žiadnu zložitú údržbu, a v skutočnosti čím viac pokoja, tým lepšie pre jej stav.
Najväčšou chybou pri pestovaní sansevierie je prílišná horlivosť, najmä pokiaľ ide o zalievanie. Sansevieria ako sukulent znáša sucho veľmi dobre. Na druhej strane, nadmerná vlhkosť vedie k rýchlemu hnitiu rastliny.
Ako často mám sansevierie zalievať?
Predpokladá sa, že sansevieria potrebuje miernu zálievku každé dva až tri týždne. Skôr ako vezmete do ruky fľašu s vodou, urobte si jednoduchý test. Na tento účel vložte prst do pôdy v kvetináči a skontrolujte vlhkosť substrátu. Rastlinu zalievajte len vtedy, keď je suchá.
Sansevieria chradne – tieto príznaky nikdy neignorujte
Kľúčom k úspechu je rýchla reakcia. Ako zistíte, že je sansevieria premokrená? Rastlina to signalizuje zmenou vzhľadu, ktorú je ťažké prehliadnuť. Najčastejšími príznakmi premokrenia sú:
- strata pevnosti listov,
- žltnutie listov, ktoré časom zhnednú;
- vznik plesne v kvetináči.
Nepovažujte tieto príznaky za dočasnú slabosť, ktorá sama pominie. Ak nezakročíte, aj tá najodolnejšia rastlina zahynie.
Ako zachrániť pretekajúcu sansevieriu? Vezmite štetec!
Neobvyklé riešenia sa často ukážu ako veľmi užitočné – táto zásada platí aj pri pestovaní rastlín v kvetináčoch. Na záchranu sansevierie môžete použiť aj taký všedný predmet, ako je štetec. Poradíme vám, ako postupovať pri oživovaní krok za krokom.
- Odstráňte prebytočnú vodu z kvetináča a opatrne vytiahnite rastlinu z vlhkej pôdy.
- Pomocou štetca odstráňte zeminu z koreňov – presne sa tak zbavíte mokrej a potenciálne infikovanej pôdy.
- Rastlinu odložte na papierovú utierku na vzdušné miesto na niekoľko hodín.
- Pozorne si prezrite koreňový systém a odstráňte všetky ochabnuté časti. Niektoré sa môžu rozpadnúť aj pri jemnom dotyku.
- V novom kvetináči pripravte drenážnu vrstvu a presaďte sansevierie do čerstvého substrátu.
Po tomto úkone je dobré umiestniť sansevierie na svetlé miesto, aby rastlina mohla účinne vykonávať proces fotosyntézy a rýchlejšie sa zotaviť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vidíte to na svokrinom jazyku? Rastlina volá o pomoc. Nepodceňujte to, len kúpte nový kvetináč
Do spálne si dajte 3 rastliny. Zachytia prach a alergény. Bude sa vám ľahšie dýchať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.