25.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FamStudio).
Arónia je na Slovensku čoraz obľúbenejšia, a preto sa čoraz častejšie objavuje v domácich záhradách. Je cenená predovšetkým pre svoje plody, ktoré sú bohaté na vlastnosti cenné pre naše zdravie. Ako sa treba o ker starať, aby správne rástol a prinášal plody? Oplatí sa jednoduché ošetrenie.
Plody arónie – prírodný liek na mnohé choroby. Pomáhajú predchádzať ateroskleróze, vysokému krvnému tlaku alebo očným chorobám. Arónie sú zdrojom mnohých zložiek dôležitých pre naše zdravie, ako sú vápnik, železo, meď, jód, bór, mangán, vitamín C, B2, B3, B9 a E. Je tiež cenným zdrojom bioflavanoidov a flavonoidov.
Arónia sa prirodzene vyskytuje na východnom pobreží Severnej Ameriky. Američania ju nazývajú „chokeberry“, čo znamená „bobuľa s trpkou chuťou“. Na Slovensku sú arónie z roka na rok populárnejšie vďaka ich všestrannému využitiu – dajú sa z nich pripraviť lahodné konzervy alebo šťavy, ľahko sa pestujú a, ako už bolo spomenuté, majú cenné zdravotné vlastnosti.
Pestovanie arónie
Arónia má len málo požiadaviek na pestovanie. Je odolná voči mrazu, dobre znáša sucho a nevyžaduje zalievanie. Rastlina rastie vo väčšine pôd – dokonca aj v kamenistých alebo piesčitých pôdach. Najlepším substrátom pre aróniu je však mierne vlhká pôda. Uprednostňuje slnečné polohy, ale dobre sa jej bude dariť aj v polotieni. Rastlina začína plodiť pomerne skoro, už v druhom roku po výsadbe.
Arónie – podobne ako iné ovocné stromy – by sa mali vysádzať na jar, v marci alebo apríli. Druhý termín je október alebo november. Aróniu z kvetináča možno presadiť do zeme aj v lete, pretože jej vegetácia prebieha už od momentu zakúpenia. Pri mladých sadeniciach sa oplatí pamätať na ich zalievanie – kým sa „neujmú“.
Krík dosahuje rozlohu 2,5 x 2,5 m, jeho listy sú dlhé a majú intenzívny odtieň tmavozelenej farby. V máji zaujme bielymi kvetmi, zatiaľ čo na jeseň sa listy sfarbia do intenzívnej červenej farby. V týchto ročných obdobiach je arónia jednou z najkrajších záhradných dekorácií. Keďže je to hustý a pomerne veľký ker, dobre sa uplatní aj ako živý plot.
Prerezávanie arónie. Ošetrenie vykonajte v tento deň
Hoci arónia nemá príliš veľa požiadaviek na pestovanie, oplatí sa jej venovať jednu jednoduchú starostlivosť. Ide o zastrihnutie kríka, vďaka ktorému sa k rastline dostane viac svetla. Vďaka tomu budú plody väčšie a budú mať oveľa intenzívnejšiu farbu.
Hoci by sa arónia bez tohto ošetrenia aj tak zaobišla, napriek tomu sa odporúča. Najmä preto, že ide o jeden z najjednoduchšie strihaných kríkov. Môžete ju ľubovoľne strihať na výšku aj na šírku, pretože plody sa objavujú na kratších aj dlhších vetvičkách.
Kedy prerezávať aróniu? V prípade mladých kríkov by sa ošetrenie malo vykonať na jar (aj po výsadbe). Ak arónie vysadíte na jeseň, s prvým prerezávaním by ste mali počkať do nasledujúcej jari. Konáre kríka by sa mali skrátiť na polovicu a mali by sa odstrániť krivé a ležiace výhonky. V nasledujúcich rokoch nie je potrebné aróniu tvarovať, pretože ker si vybuduje prirodzený habitus. Odstrániť by sa malo len niekoľko najstarších konárov. Najlepšie je strihať ho na jar alebo po odkvitnutí, pričom sa oplatí priebežne strihať aj príliš široko rozprestreté alebo ležiace výhonky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zmiešajte s vodou a zalejte čučoriedky. Kríky budú plné plodov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.