26.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/encierro).
Medvedí cesnak je známy aj ako divoký, či po východniarsky šaľený cesnak. Za svoj názov vďačí medveďom, ktoré po ňom po prebudení dychtivo siahajú. Len čo sa objaví, začnú ho masovo zbierať aj Slováci. O následkoch však nevedia. Dá sa medvedí cesnak zbierať vo voľnej prírode?
Medvedí cesnak začína rásť v podobnom čase, keď medvede po zime opúšťajú svoje brlohy. Rastie divoko v lesoch po celej Európe. Rastlina dorastá do výšky 20 – 50 cm a jej listy sa podobajú skôr májovej konvalinke alebo okrasnému cesnaku. Rastie na väčších plochách, niekedy vytvára veľké polia, počas obdobia kvitnutia plné drobných bielych kvetov vydávajúcich charakteristickú cesnakovú vôňu. Hoci medvedí cesnak nemá vzhľadovo nič spoločné s cesnakom obyčajným, jeho vlastnosti aj chuť sú podobné.
Na čo je medvedí cesnak dobrý?
Divoký cesnak je známy predovšetkým pre svoje zdravotné účinky, hoci chuťovo si nič nezadá s klasickými strúčikmi. Obsahuje veľa alicínu, aminokyseliny obsahujúcej síru, ktorá sa po rozdrvení alebo nasekaní rozkladá na alicín, zlúčeninu s charakteristickou vôňou. Práve alicín je zodpovedný za silný antibiotický účinok cesnaku.
Medvedí cesnak posilňuje imunitu organizmu a už po stáročia sa tradične používa v prírodnej medicíne. Má priaznivý vplyv na trávenie, odstraňovanie toxínov z tela a pomáha telu bojovať proti prechladnutiu. Pomáha tiež znižovať hladinu cholesterolu a pomáha znižovať vysoký krvný tlak. Medvedí cesnak sa používa aj pri varení. Listy sa môžu pridávať do jedál namiesto strúčikov cesnaku a môžu sa použiť aj na výrobu pesta, pridávať do šalátov, sendvičov alebo nakrájať a pridať do omáčok. Varením stráca medvedí cesnak svoju chuť, preto je lepšie konzumovať ho surový.
Je v poriadku zbierať medvedí cesnak? Zistite, aké sú riziká zberu medvedieho cesnaku
Medvedí cesnak sa vyskytuje v lesoch po celej Európe a možno ho nájsť aj na Slovensku. Počas lesných túr je lákavé natrhať si niekoľko listov. Medvedí cesnak tu rastie na každom kroku. Zbierať sa ale nesmie.
Ďalším rizikom je možnosť, že si ho netrénované oko pomýli s jedovatou konvalinkou.
Ako a kedy sadiť medvedí cesnak? Poznáme najlepší čas
Divoký cesnak sa dá úspešne pestovať v domácej záhrade alebo dokonca na balkóne. V obchodoch nájdete semená alebo dokonca sadenice. Aby dobre rástol, odporúča sa zasadiť ho do humusovej pôdy s mierne kyslou reakciou. Ako zasadiť medvedí cesnak? Rastlinu môžete zasadiť do zeleninových záhonov aj medzi kvety. Vyžaduje si zalievanie na jar. Nezabudnite, že v lete po odkvitnutí odumiera a vädne. Následne oddeľte náhodné cibuľky a vysaďte ich. Kedy sadiť medvedí cesnak? Semená je najlepšie vysievať začiatkom jesene alebo koncom leta.
Kedy sadiť a zbierať divoký cesnak? Keď ich uvidíte, radšej s nimi už nehýbte
Po vysadení v záhrade začína cesnak rásť a pučať skoro na jar. Vtedy, t. j. v marci a apríli, je najlepšie rastlinu pozbierať. Mladé listy, dlhé až niekoľko centimetrov, sú najchutnejšie a zároveň najcennejšie z hľadiska zdravia. Keď cesnak začne kvitnúť, je lepšie ho už nezbierať. Dôvodom je, že listy sa stanú nechutnými a lepkavými. Listy nezabudnite odrezať ostrým nožom alebo záhradníckymi nožnicami, a to tak, aby ste nepoškodili cibuľky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepšie korenie rastie na Slovensku. Dobre sa hodí nielen v kuchyni
Kedy sadiť medvedí cesnak? Čoskoro príde ten správny čas. Poteší svojou chuťou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.