27.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LightField Studios).
Ako si uprostred zhonu, stresu, nedostatku dôvery a trpezlivosti vytvoriť úspešný vzťah? Šťastné páry sú schopné toho, čo sa donedávna považovalo za bežné zručnosti komunikácie a spolužitia. A väčšina problémov vo vzťahu sa začína vtedy, keď zlyhajú základy. Psychológ odhaľuje, ako šťastné páry bojujú s komunikačnými krízami.
Moderné vzťahy čoraz viac pripomínajú neustále bojisko a to všetko kvôli pokulhávajúcej komunikácii. Doktorka Randi Guntherová, terapeutka a psychologička so štyridsaťročnou praxou, upozorňuje, že odlišný pohľad sa často stáva zákopom, ktorý nechceme ani na chvíľu opustiť.
Podľa odborníka nemôžu byť rozumné a spravodlivé rokovania úspešné, ak sú partneri uzavretí v individuálnom pohľade, ktorý vymazáva všetky ostatné. Samotné názory sa môžu rýchlo stať hrozbami. Z pružných myšlienok sa stávajú tvrdé presvedčenia. Druhý partner už nie je niekto, kto si jednoducho myslí alebo verí inak ako my, ale je hrozbou.
Ako riešite tieto problémy a môžete sa dohodnúť? Nie je možné úprimne vypočuť druhú stranu bez toho, aby sme boli pripravení zohľadniť jej názor.
Deväť vecí robia šťastné manželské páry inak
Nasledujúcich deväť krokov jasne ilustruje zručnosti, bez ktorých nie je možné vybudovať alebo napraviť vzťah medzi dvoma ľuďmi. Prvým bodom je znovu vytvoriť tím, ktorý hrá na jeden cieľ. Neexistujú páry, ktoré by sa na všetkom zhodli a nikdy sa nehádali. Tajomstvo spočíva v tom, do akej miery dokážu spolu vychádzať. Šťastné páry robia týchto niekoľko vecí inak.
1. Zaujímajú sa o názor svojho partnera
Prechod od posudzovania k odsudzovaniu sa nedeje zo dňa na deň. Partneri musia byť ochotní pozrieť sa na to, čo sa s nimi deje a to individuálne aj spoločne. Keďže každý z partnerov sa sústreďuje len na svoju pozíciu, dohoda je prakticky nemožná. Vtedy nie je ochota ani pripravenosť robiť kompromisy.
2. Uvažujú racionálne namiesto toho, aby si stáli za svojím
Ak rigidné predstavy, myšlienky a pocity nahradia racionálne myslenie, vzťah je odsúdený na neúspech. Na vzájomnú komunikáciu je nevyhnutná flexibilita a trochu zdravého rozumu. Musíte sa opäť otvoriť iným riešeniam a rozmanitosti, aj keď sa tým spočiatku cítite ohrození. Nemusíte vo všetkom súhlasiť, ale umožnite druhej strane, aby svoje názory prezentovala. To je racionálny prístup.
3. Počúvať bez posudzovania
V ťažkých emóciách sa veľmi často uzatvárame pred partnerom a potom automaticky nepripúšťame žiadne iné riešenie alebo pohľad okrem svojho vlastného. Zvážte, či vaša zaujatosť nie je náhodou spôsobená výlučne prebiehajúcim konfliktom a nie predpokladanou chybou v partnerovej myšlienke.
4. Hľadajte podobnosti
Hľadajte podobnosti v tom, ako každý z vás obhajuje svoj názor a prečo. Čo spôsobuje, že každý z vás je tak zablokovaný vo vnímaní situácie len jedným spôsobom? Niečo ovplyvňuje strach z opustenia svojho stanoviska a neustále vás rozdeľuje. Vari sa všetky tieto rozdiely zrodili na základe spoločného nevysloveného problému? Zvážte, či máte spoločný cieľ. Niekedy môže tento posun v myslení vyriešiť problém oveľa rýchlejšie, ako by ste možno očakávali.
5. Ste voči sebe empatickí
Predstavte si pocity a stav mysle svojho partnera, keď zažíva odsúdenie z vašej strany. Ste ochotní riskovať ukončenie vzťahu len preto, aby ste vyjadrili svoj názor? Je víťazstvo dôležitejšie ako váš vzťah?
6. Majte otvorenú myseľ
Otvorte svoju myseľ a srdce tomu, čo má zmysel z pohľadu druhého partnera, a snažte sa s ním častejšie súhlasiť. Najmä v otázkach, ktoré nezasahujú do vašich základných hodnôt. Snažte sa pochopiť, že to, čo je pre neho alebo pre ňu dôležité, môže u vás v životnej hierarchii zaujímať iné miesto – a naopak. Keď s niečím nesúhlasíte, neznižujte jeho dôležitosť.
7. Radšej budú šťastní, než aby mali mať pravdu
Príliš veľa hádok sa rodí len z túžby vyhrať. Skôr než sa pustíte do úplne nepodstatných otázok, položte si túto jedinú otázku: Chcete byť šťastní alebo mať pravdu? Ak je vaším cieľom moc, kontrola alebo preukázanie nadradenosti namiesto hľadania riešenia problému, nie je to správne.
8 Vytvárajte si priestor jeden pre druhého
Každý môže mať iné názory, predstavy a problémy. Ak nebudete rešpektovať tie druhé, ďaleko sa nedostanete. Každý z vás by mal vo svojom živote vytvoriť priestor pre svojho partnera. Miesto, ktoré sa prispôsobí jeho alebo jej odlišnostiam.
9. Komunikujte každý deň
Komunikácia nie je len schopnosť riešiť problémy, ale pravidelná každodenná práca na vzťahu. Schopnosť podeliť sa navzájom o veci, ktoré sú dôležité, ale aj o veci, ktoré sú úplne nepodstatné. Hovoriť o vzťahu a o práci, o vzťahoch a o snoch. Na to, aby komunikácia vo vzťahu fungovala, nestačí ju praktizovať na dovolenkách.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dve veci, podľa ktorých spoznáte, že vás podvádza? „Môžem to potvrdiť od môjho bývalého“
Ako často máte pohlavný styk, aby ste sa cítili zdravo? Učebnica spred 2000 rokov vymenúva špecifiká
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.