28.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/William Edge).
V záhradách sa pestujú rastliny s rôznymi požiadavkami. Niektorým sa najlepšie darí v zásaditej pôde, iné uprednostňujú mierne kyslú alebo kyslú pôdu. Ak sa chcete tešiť z ich krásneho vzhľadu a bujného rastu, oplatí sa aspoň raz ročne na jar skontrolovať pH pôdy. Ak má rastlina rada kyslú pôdu a pôda je neutrálna, nepočítajte s pekným rastom počas sezóny. Nezabudnite znížiť pH pôdy. Prečítajte si 7 spôsobov okyslenia pôdy.
Ako zistíte, či je potrebné pôdu okysliť?
Pôdnu reakciu možno rozdeliť na alkalickú, neutrálnu a kyslú. Rozlišuje sa však aj mierne kyslá a veľmi kyslá pôda. Rozsah pH je nasledovný:
- mierne kyslá pôda – pH medzi 5,6 a 6,5,
- kyslá pôda – pH medzi 4,6 a 5,5,
- veľmi kyslá pôda – pH pod 4,5.
Rastliny, ktoré uprednostňujú kyslú pôdu, sa v pôde s vyšším pH nebudú dobre vyvíjať. Predovšetkým budú ťažko prijímať najdôležitejšie živiny z pôdy, čo sa môže prejaviť opadávaním kvetov, slabým kvitnutím a dokonca žltnutím listov. V prípade zeleniny a ovocných kríkov budú výnosy jemné a malé.
Ak chcete mať istotu, že problém spočíva v nízkom pH pôdy, je dobré vykonať testy. Môžete to urobiť pomocou elektrických meračov, ktoré sú k dispozícii v záhradkárskych obchodoch, lakmusových papierikov, ktoré nájdete v lekárňach a záhradkárskych obchodoch, alebo pomocou octu a sódy. Ak výsledok merania ukáže abnormálne pH pôdy – čo najskôr pôdu okyslite, aby ste rastlinu ochránili pred chorobami.
Ktoré kvety potrebujú kyslú pôdu?
Medzi obľúbené kríky pestované v záhrade patria viaceré druhy, ktoré uprednostňujú kyslé pôdy. Patria medzi ne:
- rododendrony – azalky a rododendrony,
- kamélie japonské,
- magnólie,
- hortenzie,
- vresy.
Pri správnom pH pôdy sa vám tieto rastliny odvďačia bohatým kvitnutím. Treba mať na pamäti, že nadmerné hnojenie rastlín minerálnymi hnojivami môže prispieť k zvýšeniu pH pôdy. Preto sa odporúča pravidelne kontrolovať pH kyslomilných rastlín. Tieto kríky môžete tiež mulčovať kôrou a pilinami z ihličnatých stromov. To nielenže spôsobí menšie odparovanie vlhkosti, ale aj dlhšie udrží nízke pH.
Ktorá zelenina potrebuje kyslú pôdu?
Nielen okrasné rastliny majú svoje požiadavky na pôdu. Aj zelenina a ovocné kríky majú odrody, ktoré uprednostňujú mierne kyslé pH pôdy 6,5-5,5 pred zásaditým. Pod ktorými druhmi zeleniny sa oplatí pôdu trochu okysliť? Tu sú niektoré z nich:
- mrkvy,
- karfiol,
- zeler,
- uhorky,
- cesnak
- sladká paprika,
- tekvica,
- paradajky.
Nemali by ste zabúdať ani na ovocné kríky. Medzi nimi sú samozrejme čučoriedky, ktoré milujú kyslú pôdu a vďaka nej hojne rodia. Nízke pH pôdy sa oplatí udržiavať aj pod ríbezľami a brusnicami.
Ako okysliť pôdu? 7 spôsobov
Pôda pod kyslomilnými rastlinami vo vašej záhrade sa stala neutrálnou alebo ešte horšie, zásaditou? Pôdu musíte čo najskôr okysliť. Môžete siahnuť po hotových okysľujúcich hnojivách alebo po domácich spôsoboch okyslenia pôdy.
Síra je jedným z najobľúbenejších a najrýchlejších spôsobov okyslenia pôdy. Je dostupná v záhradkárskych obchodoch vo forme žltého prášku alebo granúl. Možno ju aplikovať pred výsadbou rastlín aj okolo už rastúcich rastlín. Jednoducho posypte povrch pôdy sírou a premiešajte ju do vrchnej vrstvy. Pri pôsobení vlhkosti sa síra rozpustí a okyslí pôdu. Nezabudnite neprekročiť odporúčanú dávku 100 g na 10 m2 pôdy v jednom okamihu.
Kyslé hnojivá tiež prinášajú rýchle výsledky
Z nich sa najviac odporúča síran železnatý a síran hlinitý. Nájdete ich aj v záhradkárskych obchodoch ako zložku obľúbených hnojív pre čučoriedky alebo ihličnany. Nezabudnite ich aplikovať podľa odporúčaní výrobcu.
Kyslá rašelina vám tiež účinne pomôže znížiť pH pôdy
Jednoducho ju zmiešajte s pôdou okolo rastlín, ktoré už pestujete. Kyslá rašelina je vynikajúcim spôsobom prípravy pôdy na pestovanie kyslomilných rastlín. Stačí ju zmiešať so záhradnou pôdou v pomere 1:1. Ak je pôda príliš kompaktná, môžete do nej pridať trochu piesku.
Kyselina citrónová
Kyselina citrónová je domáci spôsob okyslenia zeme. Je úplne prírodná, preto je obľúbená u milovníkov ekologického poľnohospodárstva. Ak ňou chcete okysliť pôdu, jednoducho pridajte do vody trochu citrónovej šťavy. Táto metóda je vhodná najmä pre rastliny pestované v kvetináčoch a polievané vodou z vodovodu. Citrónová šťava znižuje jej pH.
Ocot
Na okyslenie pôdy sa používa aj ocot, ale s týmto produktom buďte opatrní. Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:8 a zalejte ním pôdu, do ktorej sa chystáte zasadiť kyslomilnú rastlinu. Najlepšie je to urobiť tri týždne pred výsadbou. Samotný ocot môže byť pre rastlinu nebezpečný a viesť k popáleniu listov.
Mulčovanie pilinami
Odporúča sa pred aj po výsadbe. Najrýchlejšie sa okysľujú piliny a ihličie ihličnanov. Oplatí sa ich zmiešať so zeminou alebo kyslou rašelinou. To pomôže rozkladajúcemu sa mulču udržať nízke pH pôdy dlhšie.
Kávová usadenina
Medzi domáce prostriedky na okyslenie pôdy patrí aj obľúbená kávová usadenina. Treba však pripomenúť, že kávová usadenina má pH 6,2, takže nie je vhodná na okyslenie neutrálnej pôdy. Avšak patrí medzi vynikajúce hnojivá pre kyslomilné rastliny alebo rastliny, ktoré uprednostňujú mierne kyslý substrát. Poskytujú totiž dusík, draslík a fosfor.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
„Čierne zlato“ v záhrade stratí svoje vlastnosti. Nikdy to nehádžte do kompostu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.