30.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
Ovocné stromy sú obľúbené v záhradách a na pozemkoch. Aby však zdravo rástli a prinášali bohatú úrodu, je potrebné sa o ne správne starať. Mimoriadne dôležitým opatrením je ochranný postrek. Ktoré stromy by sa mali postrekovať a za akých poveternostných podmienok? Tu je niekoľko tipov.
Ovocné stromy sa nachádzajú v mnohých záhradách, pretože sa s obľubou pestujú pre svoju krásu aj úrodu. Medzi najobľúbenejšie druhy ovocných stromov patria jablone, hrušky, čerešne, slivky a broskyne.
Aby ste však svoje rastliny ochránili pred chorobami a škodcami, musíte sa o ne správne starať a v správnom čase vykonávať postreky. Kedy striekať ovocné stromy?
Postrek ovocných stromov – na čo si dať pozor?
Postrek ovocných stromov je mimoriadne dôležitým ošetrením na prevenciu alebo boj proti chorobám a škodcom rastlín. Zároveň pomáha udržiavať ovocné stromy v dobrej kondícii a pomáha dosiahnuť bohatú úrodu. Podľa niektorých záhradkárov je vhodné vykonať prvý jarný postrek už vo februári alebo v marci. Rozhodujúcim faktorom je však počasie a práve tomu by ste mali venovať najväčšiu pozornosť.
Postreky meďou sa môžu vykonávať počas celého vegetačného obdobia, ale pri teplotách okolo 6 stupňov Celzia, čo zvýši účinok prípravku. Deň zvolený na toto ošetrenie by mal byť zamračený a bezveterný. Najlepšie je upustiť od ranných hodín a postrek vykonať večer. Postrek je pre opeľujúci hmyz toxický – preto je lepšie, aby s ním počas letu neprišli do kontaktu.
Kde začať s postrekom? Tu je správne poradie
Postrek meďou by sa mal začať pri broskyniach a marhuliach, aby sa zabránilo kučeraveniu listov. Ďalej by sme mali postriekať čerešne, slivky a višne. Tým sa rastliny ochránia pred bakteriálnou rakovinou kôstkovín. V priebehu sezóny môžeme postrek meďou vykonať trikrát, pričom ho vykonáme s odstupom približne jedného týždňa.
Postrek by sa mal vykonať aj na jabloniach a hruškách. Pomôžu zbaviť sa chrastavitosti a záhradnej múčnatky. Najlepšie je postrekovať v čase kvitnutia a objavenia sa plodov. Stojí za to vedieť, že čučoriedky možno tiež postriekať meďou. Ten zabráni rozvoju plesní a napadnutiu plesňami. Najlepšie je vykonať dva preventívne postreky v intervale 10 dní.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dôležitý postrek pre ovocné stromy. Vykonajte ešte vo februári
Tento postrek na prasličku roľnú je spoľahlivý. Nastriekajte ho na burinu. V okamihu zmizne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.