29.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olga Migacheva).
Biela kapusta, najmä kyslá, je všeobecne považovaná za skutočného zabijaka baktérií, toxínov a parazitov, vitamínovú bombu a prírodné antivírusové liečivo. V tomto sa nič nepreháňa, pretože kapusta je silným protivníkom v boji proti mnohým chorobám, no má jednu nevýhodu – v extrémnych prípadoch môže škodiť!
Kapusta: nutričné vlastnosti
Kapusta patrí medzi zdravšie druhy zeleniny, obsahuje množstvo výživných hodnôt a vitamínov, ako sú:
- Vitamín A
- vitamíny skupiny B
- vitamín C
- vitamín E
- vitamín K
- Kyselina listová
- Rutín
- vápnik
- draslík
- horčík
- železo
- síra
Toto pôsobivé zloženie umožňuje kapuste budovať imunitný systém, očisťuje telo od toxínov a vďaka síre priaznivo pôsobí na vzhľad pokožky, vlasov a nechtov. Toto je však len vrchol ľadovca!
Ako kapusta ovplyvňuje zdravie?
Kapusta je známa najmä svojimi antibakteriálnymi a antivírusovými vlastnosťami. Preto ju lekári a dietológovia odporúčajú konzumovať viac v období zvýšeného výskytu prechladnutia a chrípky. Zaujímavé je, že už v 17. storočí sa používala ako… liek na horúčku. Na horúce telo sa prikladali čerstvé kapustné listy, ktoré pôsobili upokojujúco a sťahujúco. Kyslú kapustu brávali na dlhé plavby aj námorníci – chránila ich nielen pred skorbutom, ale predchádzala aj omrzlinám a silne posilňovala imunitu.
Po stáročia sa kapustné listy používali ako „náplasť“ na ťažko sa hojace rany a všetky druhy infekcií. V súčasnosti ich niektorí ľudia používajú na bolesti kĺbov, artritídu a vyvrtnutia. Obklady z kapustových listov sú užitočné aj pri prechladnutí a kašli – vtedy sa prikladajú na hrudník, pri tráviacich problémoch a nervových kolikách – prikladajú sa potom na podbruško.
V tomto prípade vám kapusta môže uškodiť
Biela kapusta má mnoho výhod a je ťažké preceňovať jej pozitívny vplyv na organizmus, ale treba si uvedomiť, že môže spôsobiť poruchy trávenia a choroby ako plynatosť a plynatosť. Je to všetko kvôli jednej zložke, konkrétne cukru nazývanému rafinóza, ktorý spôsobuje tieto typy vedľajších účinkov. Rafinóza sa samozrejme nachádza nielen v kapuste, ale aj vo fazuli, strukovinách, hubách, riasach a cibuli.
Nadbytok kapusty v strave môže byť škodlivý aj pre ľudí trpiacich ochorením štítnej žľazy a pankreatitídou a samozrejme pre tých, ktorí sú na túto zeleninu alergickí.
Ľudia, ktorým je po zjedení kapusty zle, by ju mali obmedziť a jesť len „pri výnimočných príležitostiach“, aby nezaťažovali organizmus.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pečeň nemá rada túto zeleninu. Radšej sa im vyhnite
Krvná skupina, ktorú kliešte nemajú radi. Títo ľudia majú šťastie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.