Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Záhrada,

Kedy je najlepší čas na výsev fazúl? Chutné odrody a starostlivosť o fazuľu

31.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Catherine_P). Fazuľa je strukovina, ktorá je známa už od staroveku a v poslednom čase si získala veľkú popularitu. Nielenže je veľmi chutná, ale dokáže...

31.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Catherine_P).

Fazuľa je strukovina, ktorá je známa už od staroveku a v poslednom čase si získala veľkú popularitu. Nielenže je veľmi chutná, ale dokáže nášmu telu priniesť aj mnoho prospešných látok. Obsahuje veľa kyseliny listovej a vlákniny, preto sa oplatí zaradiť ju do svojho jedálnička. V sezóne sa fazuľa dá kúpiť v každom obchode so zeleninou, pričom je určite lepšie vypestovať si ju sám. Starostlivosť o túto zeleninu nie je problematická a túto úlohu zvládne aj začínajúci záhradkár. Napriek tomu sa oplatí dodržiavať niekoľko pravidiel, aby bola úroda fazúľ bohatá.

Fazuľa je strukovina, ktorá je známa už od staroveku a v poslednom čase si získala veľkú popularitu
Foto: shutterstock/Catherine_P

Fazuľa – poklad vitamínov

Fazuľa obyčajná je jednoročná rastlina z čeľade bôbovitých, ktorá je blízka hrachu a cíceru. Zaujímavosťou je, že ide o jednu z najstarších plodín pestovaných na svete, ktorej história pestovania siaha až do obdobia pred 6 000 rokmi. Podľa nálezov archeológov možno fazuľový bôb vysledovať až na Blízky východ a do Stredozemného mora. Dnes je táto zelená zelenina veľmi obľúbená. Je to spôsobené nielen jej jemnou, mierne sladkou chuťou, ale aj celým radom jej prospešných vlastností. Táto fazuľa je skutočnou vitamínovou bombou, hoci sa často podceňuje.

Fazuľa, podobne ako väčšina strukovín, je vynikajúcim zdrojom rastlinných bielkovín, preto ju oceňujú vegáni a vegetariáni. Okrem toho má vysoký obsah vlákniny, ktorá zlepšuje tráviaci systém, ako aj vápnika, železa, horčíka a draslíka. Je tiež bohatá na kyselinu listovú, ktorá sa odporúča najmä budúcim mamičkám. Okrem toho má fazuľa antioxidačné vlastnosti a jeho pravidelná konzumácia posilňuje náš imunitný systém a pomáha bojovať proti voľným radikálom. Tým však jej vlastnosti nekončia. Ukázalo sa, že v bôboch sa nachádza aj levodopa – prírodná aminokyselina, ktorá sa používa na liečbu Parkinsonovej choroby. To všetko hovorí v prospech pestovania tejto zeleniny vo vlastnej záhrade.

Najlepšie odrody fazule

Fazuľa sa vyrába v mnohých odrodách, ktoré sa okrem iného líšia výškou, veľkosťou semien alebo farbou kvetov. Jednotlivé odrody sa vyznačujú aj rôznymi termínmi výsevu a zberu. Spomedzi mnohých odrôd bôbov si osobitnú pozornosť zaslúžia tieto:

  • Bizon – stredne skorá odroda s vegetačným obdobím približne 70 dní. Dorastá do výšky 70-90 cm a vytvára struky dlhé asi 17 cm s veľmi veľkými semenami;
  • Bachus – skorá odroda s vegetačným obdobím približne 100 dní. Semená sú veľké, mierne sploštené a svetlozelenej farby;
  • White Hangdown– stredne neskorá odroda, ktorá je veľmi plodná, s veľkými semenami bielej až lila farby;
  • White Windsor – stredne skorá odroda s vysokou úrodou. Semená sú zeleno-bielej farby a veľmi jemnej chuti;
  • Italian White – jedna z najplodnejších odrôd bôbov so stredne skorými výnosmi. V struku sa nachádza 3 až 5 svetlozelených semien;
  • Dita – veľmi skorá odroda, dorastá do výšky 1 m. Struky zvyčajne obsahujú 5 až 6 semien bielo-oranžovej farby.

Pestovanie a starostlivosť o fazuľu

Pokiaľ ide o pestovanie, fazuľa nie je náročná rastlina, takže s ňou nemusíme mať veľa práce. Je odolná voči chladu (znáša mrazy až do -5 stupňov C), takže ju možno pestovať takmer v každej záhrade. Na jej úspešné pestovanie je vhodné oboznámiť sa s požiadavkami tejto zeleniny. Takéto znalosti pomôžu k bohatej úrode.

Výsev

Fazuľa sa môže vysievať priamo do pôdy. Keďže ide o rastlinu, ktorá je odolná voči nízkym teplotám a je schopná klíčiť už pri teplote 3 – 4 °C, výsev semien je možný od polovice marca. Ak pestujeme v skleníku alebo fóliovom tuneli, môžeme tak urobiť už začiatkom marca. Deň pred výsevom je dobré semená bôbov dobre namočiť. Na zničenie baktérií a húb, ktoré môžu byť na semenách, je vhodné pridať do vody niekoľko kvapiek jódu.

Semená vysejeme do hniezd, 2-3 semená na každých 20-30 cm. Hĺbka výsevu by mala byť 5 – 6 cm. Treba mať na pamäti, že riadky musia byť od seba vzdialené 40-50 cm. Okrem toho sa bôb môže pestovať zo sadeníc, čo urýchli termín zberu približne o 2 týždne. Fazuľa bôbovitá má najrýchlejší rast pri teplote 18 – 22 °C.

Poloha a pozemok

Pokiaľ ide o polohu, platí jednoduché pravidlo: čím viac slnka, tým lepšie. Fazuľa najlepšie rastie na slnečnom mieste. Naopak, na tienistých miestach sa rodí slabo alebo vôbec. Zelenina sa najlepšie pestuje na ťažkých, vlhkých, ílovitých pôdach, ktoré sú veľmi bohaté na humus. Ak je pôda vo vašej záhrade príliš ľahká a piesčitá, oplatí sa ju obohatiť kompostom alebo hnojom. Dôležité je však nevysádzať bôb do čerstvo pohnojenej pôdy, pretože zápach hnoja alebo kompostu priťahuje klíčnika, nebezpečného škodcu bôbu. Klíčnik fazuľový je malý chrobák, ktorý kladie vajíčka na bôbové struky. Larvy sa po vyliahnutí vžierajú do strukov a semien, čím ich poškodzujú a robia nepoužiteľnými.

Zalievanie a hnojenie

Fazuľa je pomerne citlivá na nedostatok vody, preto ju pravidelne zalievajte, najmä v období sucha. Hoci má vysokú potrebu vody počas celého vegetačného obdobia, je vyššia v období vzchádzania a vytvárania strukov. Treba mať na pamäti, že dostatočné zavlažovanie ovplyvňuje veľkosť a kvalitu úrody. Okrem toho je potrebné pôdu kypriť po každom zalievaní a tiež po dažďoch.

Fazuľa je pomerne citlivá na nedostatok vody, preto ju pravidelne zalievajte, najmä v období sucha.
Foto: shutterstock.com/Piyaset

Pokiaľ ide o hnojenie, fazuľa nie je náročná plodina. Je schopná viazať dusík zo vzduchu pomocou papilárnych baktérií žijúcich na jej koreňoch, takže nepotrebuje intenzívne hnojenie týmto prvkom. Z času na čas sa však môže prihnojiť univerzálnym kombinovaným hnojivom.

Viazanie

Fazuľu obyčajne netreba skracovať, s výnimkou vyšších odrôd. V daždivom a veternom počasí však môžu stonky ležať na zemi. V takom prípade by sa mali narovnať a priviazať k podperám, aby mohli struky rásť a dozrievať. Je tiež vhodné vedieť, že výsev do hniezda je jednou z metód udržiavania stability bôbu. Rastliny, ktoré rastú vedľa seba, sa navzájom podporujú.

Choroby a škodcovia

Bohužiaľ, fazuľa je náchylná na choroby a škodcov. Najčastejšími chorobami, ktoré napádajú túto rastlinu, sú: askochytóza, hrdza fazuľová, čokoládová škvrnitosť, fuzáriová hniloba fazule, sklerotínia a pleseň sivá. Zo škodcov túto zeleninu často napádajú vošky, chrobáky, roztoče, drôtovce a klíčivky. Dobrým spôsobom boja proti chorobám a škodcom je skorý výsev bôbu, ktorý zvyšuje odolnosť rastliny voči patogénom.

Zber

Fazuľa obyčajne dozrieva v júli až auguste, ale toto obdobie sa môže líšiť v závislosti od odrody alebo dátumu výsevu. Struky sa zbierajú, keď sú pevné a zelené, bez čiernych škvŕn, ktoré by naznačovali, že semená sú prezreté. Po zbere sa môžu 2 – 3 týždne skladovať pri teplote okolo 0 °C. Okrem toho sa semená môžu zmraziť. Pri pestovaní bôbov na semená sa zberajú, keď sú obaly strukov scvrknuté a majú čiernu farbu (zvyčajne v septembri).

Fazuľa sa najlepšie pestuje v spoločnosti zemiakov, kukurice alebo kapustovitých plodín.
Foto: shutterstock/Denis Shitikoff

Čo zasadiť vedľa fazule?

Fazuľa sa najlepšie pestuje v spoločnosti zemiakov, kukurice alebo kapustovitých plodín. V blízkosti môžete vysadiť aj aksamietnicu, saturejku, mätu piepornú a iné medonosné kvety, ktoré zvýšia odolnosť zeleniny voči prípadným chorobám. Na druhej strane je nepriaznivé vysádzať paradajky, zeler, červenú repu, hrach alebo fazuľu vedľa bôbov, pretože majú spoločných škodcov a choroby. Okrem toho sa neodporúča vysievať po iných plodinách bôbov.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kto by sa mal vyhýbať fazuli? Zistite, či patríte do tejto skupiny

Záhradkári, v týchto týždňoch je posledný čas na výsadbu fazule. V sezóne prinesie bohatú úrodu


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Nikdy nerobte toto s medom! Obľúbený zvyk vás môže pripraviť o všetky jeho cenné vlastnosti

21.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PawelKacperek). Med je prírodný poklad plný zdraviu prospešných látok. Mnohí z nás ho však používajú spôsobom, ktorý ničí jeho…

Ako sa vyrába vyčistené maslo a čím sa líši od bežného masla? Všetko, čo potrebujete vedieť

21.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Indre Pau). Ako sa vyrába vyčistené maslo a ako ho používate v kuchyni? Takéto maslo sa často objavuje v…

Čím kŕmiť jahody na jar? Poznáme tajomstvo. Takéto sladké ovocie sa nedá kúpiť ani na trhu

21.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/V_Sot_Visual_Content). Čím kŕmite jahody na jar? Všetko závisí od toho, kedy sa na to chystáte. Ak zvolíte správny prípravok,…

Túto časť avokáda nevyhadzujte. Je to skutočná výživová bomba pre rastliny

21.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jojo Photos). Existuje mnoho spôsobov, ako znížiť množstvo organického odpadu v domácnosti. Ďalším produktom, ktorý nemusí ísť do koša,…

Pridajte toto do vody a škrupina z vajec sa sama odlúpi!

21.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/schankz) Tento jednoduchý trik vám navždy zmení spôsob, akým lúpete vajíčka. Zabudnite na poškodené bielko a frustrujúce odstraňovanie škrupiny…

Auto Trendy

Pekelná jama uprostred púšte: Ohnivý kráter horí už 50 rokov a vedci nevedia, ako ho uhasiť

21.4.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si miesto, kde zem doslova horí pod nohami, kde plamene šľahajú z obrovskej diery v zemi už päť desaťročí bez prestávky. Nie, nie je…

Radar vás odhalí skôr, než stihnete brzdou zachrániť situáciu!

21.4.2025 Redakcia Auto trendy - Mnohí vodiči si stále myslia, že rýchle zabrzdenie ich zachráni pred pokutou. Ale moderné technológie im ukazujú červenú! Nové radary Policajného zboru dokážu zaznamenať rýchlosť…

Americký sen na čínskych cestách končí: Ford zastavuje dodávky do Číny

21.4.2025 Redakcia Auto trendy - Obchodná vojna medzi USA a Čínou začína naberať na obrátkach. Po prísnych clách zo strany Spojených štátov odpovedala Čína rovnakou mincou, čo donútilo aj amerického…

Otváraš dvere auta nesprávnou rukou? Táto chyba môže stáť niekoho život!

21.4.2025 Redakcia Auto trendy - Otváranie dverí auta – zdá sa, že banálna činnosť, ktorú robíme automaticky, však? Avšak, vedeli ste, že nesprávna ruka môže spôsobiť vážnu nehodu a ohroziť…

Zázrak z kuchyne pre šoférov

21.4.2025 Redakcia Auto trendy - Daždivé rána často znamenajú pre vodičov jednu obrovskú nepríjemnosť – zahmlené okná. Neprehľadná viditeľnosť je nielen nepríjemná, ale aj nebezpečná. Vedeli ste však, že tento…

Európa zaostáva: Chýba 2,2 milióna nabíjačiek pre elektromobily!

21.4.2025 Redakcia Auto trendy - Bez nabíjačiek to nepôjde! Európska únia čelí obrovskej výzve – ak chce splniť stanovené klimatické ciele a podporiť rozmach elektromobility, musí pridávať viac ako 3…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov