31.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Open_Eye_Studio).
Levanduľa bláznivo kvitne a jej vôňa má na nás upokojujúci účinok. Do záhrady priťahuje aj včely a iný opeľujúci hmyz. Ak sa chcete tešiť z jej kvetov, oplatí sa jej kríky prihnojovať. Na hnojenie levandule je ideálne hnojivo, ktoré si vyrobíte z vaječných škrupín.
Hoci si levanduľu spájame s fialovou, niektoré odrody môžu mať ružové alebo biele kvety. Upokojujúci účinok vône tejto rastliny sa hojne využíva v aromaterapii. Levanduľa kvitne od júna do septembra. Jej kvety budú plodnejšie, ak rastlinu podporíte domácim hnojivom z vaječných škrupín.
Aký je najlepší spôsob hnojenia levandule?
Levanduľa rastie vo voľnej prírode na skalnatých svahoch a v oblastiach, ktoré nie sú obzvlášť úrodné. Dokonca ani neúrodná pôda pre ňu nepredstavuje problém. Ak však chcete, aby mimoriadne bohato kvitla, nezabudnite ju na jeseň a na jar prihnojiť.
Na jeseň je najlepšie pohnojiť pôdu okolo levandule kompostom. Ten ju trochu ochráni pred mrazom a kompost uvoľňuje živiny veľmi pomaly. Tým sa zabráni prehnojeniu rastliny.
Na jar sa levanduľa stimuluje k rastu dlhodobo pôsobiacim minerálnym hnojivom. Tieto hnojivá sú dostupné v obchodoch vo forme granúl, ktoré je potrebné zmiešať s pôdou. Granule potom postupne uvoľňujú živiny pri zalievaní.
Má levanduľa rada vaječné škrupiny? Táto rastlina potrebuje vápnik
Levanduľa najlepšie rastie v zásaditej pôde s pH 6,5 až 7,5. Na odkyslenie pôdy sa často používajú vápenaté a vápenaté hnojivá. Vajíčkové škrupiny pritom obsahujú veľa vápnika, preto ich má levanduľa rada.
Okrem vápnika sú škrupiny cenným zdrojom fosforu, draslíka, zinku, horčíka, železa a medi. Znie vám to povedome? Takéto je často zloženie kupovaných hnojív. Fosfor pôsobí ako profesionálny zakoreňovač, zatiaľ čo draslík určuje príjem vody a bujné kvitnutie.
Namiesto toho, aby ste škrupiny vyhadzovali do koša, uložte ich na jedno miesto. Vytvoríte z nich prírodné hnojivo pre vaše rastliny. Pomôžu nielen vašej levanduli, ale aj mnohým iným rastlinám vo vašej záhrade. Ich ďalšou výhodou je, že sú výbornou bariérou proti slimákom.
Ako pripraviť hnojivo pre levanduľu?
Príprava hnojiva pre levanduľu v škrupinách je veľmi jednoduchá. Škrupiny umyte a osušte a potom ich rozdrvené rozsypte okolo kríkov. Týmto spôsobom rastlinu nielen vyživíte, ale aj odradíte slimáky od jej návštevy. Pri zalievaní sa budú zo škrupín pomaly uvoľňovať živiny. Môžete to robiť raz za mesiac.
Ďalším spôsobom, ako vyrobiť hnojivo z vaječných škrupín, je zaliať ich vriacou vodou. Vývar nechajte týždeň odstáť. Po tomto čase môžete zmes precediť a použiť ju na zalievanie levanduľových kríkov. Pritom sa snažte nenamočiť kvety a listy rastliny. Raz mesačne levanduľu zalievajte hnojivom z vaječných škrupín.
Je tiež dobré vysypať vaječné škrupiny na kompost. Na jeseň ich môžete použiť na hnojenie levanduľových kríkov.
Ktoré ďalšie rastliny majú rady hnojivo z vaječných škrupín?
Ak vaša rodina konzumuje veľa vajec, vaša záhrada má šťastie. Poskytnú najlepšiu prirodzenú výživu pre všetky rastliny, ktoré uprednostňujú zásaditú pôdnu reakciu. Domáce hnojivo z vaječných škrupín obľubujú okrasné rastliny, ako sú kosatce, veternice, karpatské zvončeky, ruže a pivonky.
Nepohrdne ňou ani zelenina ako fazuľa, šalát, paradajky, cuketa a kapusta. Vaječné škrupiny sa oplatí rozsypať aj okolo viniča, jabloní, hrušiek a broskýň.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozsypem ju okolo levandule a premiešam. Susedia hovoria, že vôňu kvetov cítia aj na svojom dvore
Levanduľa na balkóne môže kvitnúť počas celej sezóny. Stačí niekoľko jednoduchých krokov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.