5.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/fauxels).
Nízka emocionálna inteligencia sa vzťahuje na neschopnosť presne vnímať emócie (u seba aj u iných) a využívať tieto informácie na usmerňovanie svojho myslenia a konania. Možno poznáte niekoho, kto nikdy nedokázal ovládať svoje emócie alebo chápať pocity iných. Možno neustále robí alebo hovorí nesprávne veci v nesprávnom čase. Alebo možno vždy posudzuje druhých, ale ťažko prijíma kritiku svojho správania. Ak toto opisuje niekoho, koho poznáte, je veľká pravdepodobnosť, že táto osoba má nízku emocionálnu inteligenciu.
Emocionálna inteligencia je schopnosť presne vnímať a hodnotiť pocity seba a druhých. Najinteligentnejší ľudia dokážu rozpoznať emócie, porozumieť neverbálnym signálom a regulovať svoje pocity, aby si vybudovali pevnejšie vzťahy. Psychológovia zdôrazňujú, že práve tento typ inteligencie je kľúčom k dlhodobému profesionálnemu a osobnému úspechu. Emocionálna inteligencia je schopnosť rozpoznávať a regulovať emócie spôsobom, ktorý nám pomáha jasnejšie myslieť a efektívnejšie komunikovať s ostatnými. Takáto schopnosť je superschopnosťou na zvládanie neistoty a nejednoznačnosti – čo v súčasnosti zažíva každý z nás.
Ako teda rozpoznáte, či potrebujete na týchto zručnostiach pracovať? Pozrite sa na to, čo hovoríte, ako sa správate k ostatným (a k sebe). Ak používate niektorý z týchto výrazov, môžete mať nízku emocionálnu inteligenciu. Upozorňujeme, že sa na tom dá pracovať.
Emocionálna inteligencia – čo sa oplatí o nej vedieť?
O rozvoji emocionálnej inteligencie existuje množstvo vedeckých štúdií. A určite sa v tomto smere dá na mnohých veciach pracovať a „zlepšovať“, ale treba si uvedomiť, že EQ (emocionálna inteligencia) je niečo, čo sa nedá predstierať, musíte mať naozaj záujem o druhých. Výskumníci v oblasti emocionálnej inteligencie hovoria jasne: ľudia dokážu rozpoznať, kedy sa osoba, s ktorou skutočne vstupujú do akéhokoľvek vzťahu, skutočne zaujíma a venuje pozornosť ich názorom a pocitom.
IQ sa nedá predstierať. Empatiu je ťažké predstierať
Môžeme poukázať na základné pravidlo hodnotenia EQ: nehovorte veci, ktoré nemyslíte vážne a ktoré nemôžete podložiť činmi. Záleží teda na slovách, ktoré poviete, ale emocionálna inteligencia je vždy kontextová a zahŕňa aj iné faktory. Pri práci s ľuďmi a emóciami neexistuje univerzálne riešenie. Ľudia sú komplexní. Emócie sú zložité. Najlepšie riešenie je vždy založené na pochopení osoby, okolností a situácie.
Poznáte niekoho, kto je citlivý na svoje vlastné pocity, dokáže primeraným spôsobom vyjadriť emócie a je empatický a chápavý k pocitom druhých? Táto osoba je pravdepodobne veľmi emocionálne inteligentný človek.
Štyri zručnosti opísané v rámci emocionálnej inteligencie sú:
- Schopnosť vnímať emócie,
- schopnosť uvažovať na základe emócií,
- schopnosť porozumieť emóciám,
- schopnosť zvládať emócie.
Prvá položka, vnímanie emócií, sa považuje za najzákladnejšiu alebo prvú úroveň emocionálnej inteligencie. Zručnosti postupujú k poslednej položke, zvládanie emócií, ktorá sa považuje za najvyššiu úroveň emocionálnej inteligencie. Tá zahŕňa schopnosť ovládať vlastné emócie a emócie iných.
Výroky, ktoré prezrádzajú nízku emocionálnu inteligenciu
- „Ja sa nemením. Taký jednoducho som.“
Emočná inteligencia sa spája so schopnosťou meniť sa, keď sa človek učí a rastie. Ľudia s nízkou emocionálnou inteligenciou sú často rigidnejší a neochotní prijímať zmeny, môžu s nimi dokonca bojovať. Samozrejme, je dôležité mať pevné presvedčenie, ale rovnako dôležité je byť otvorený novým možnostiam.
- Čo namiesto toho povedať? „Musím sa lepšie zamyslieť nad tým, čo hovoríš. Chcem byť otvorený spätnej väzbe o sebe, aj keď sa mi to ťažko počúva.
- „Je mi jedno, ako sa cítiš“.
Očividné ignorovanie pocitov iných ľudí je znakom nízkej emocionálnej inteligencie. Prejavovanie nedostatku empatie voči druhým, najmä keď prechádzajú ťažkým obdobím, sťažuje rozvoj vzájomne prospešných a podporných vzťahov.
- Čo povedať namiesto toho? „Je mi ľúto, že ste rozrušený. Ako vám môžem teraz pomôcť?“
- „Mám z teba zlý pocit“.
Ľudia so silnou emocionálnou inteligenciou neobviňujú okolitý svet zo svojich pocitov. Chápu, že ich emócie súvisia s tým, ako vnútorne vnímajú svoju situáciu. Náprava našich emócií nie je zodpovednosťou niekoho iného. Sú príležitosťou na to, aby sme pochopili sami seba a stanovili si hranice.
- Čo namiesto toho povedať? „Práve teraz som veľmi emocionálny. Situáciu vnímam tak, že…“
Nikto nie je bez chyby
4 „Jednoducho sa mýliš“.
Keď dostanú spätnú väzbu, emocionálne inteligentní ľudia vynaložia všetko úsilie na hľadanie nuáns. Namiesto toho, aby zachádzali do extrémov, sa viac zameriavajú na pochopenie skúseností druhej osoby.
- Čo namiesto toho povedať? „Chcem poznať tvoj pohľad na vec, aj keď sa môj pohľad na vec líši od tvojho. Môžeš mi pomôcť pochopiť, prečo to tak cítiš?“
- „Si blázon!“
Kľúčovým znakom emocionálnej inteligencie je schopnosť vypočuť si zážitky druhých bez toho, aby ste na ne reagovali prehnane a brali si ich osobne. Znamená to, že máte vysoký zmysel pre vlastnú hodnotu a sebavedomie. Ak ho nemáte, oplatí sa na svojej EQ popracovať.
- Čo povedať namiesto toho? „Chápem, že sa teraz naozaj trápite. Hoci som počul, že sa na mňa hneváš, myslím si, že tvoja reakcia môže mať viac spoločného s tvojou minulosťou než s tým, čo robím teraz. Myslíš si, že je to možné?“
- „Neodpustím ti“.
Emocionálne inteligentní ľudia sa dokážu vcítiť do kože druhého človeka. Vďaka tomu sú otvorenejší voči odpusteniu.
- Čo povedať namiesto toho? „Je pre mňa ťažké ti teraz odpustiť. Ale robím všetko pre to, aby som sa zbavil tejto nevôle a hnevu, pretože chcem, aby sme to mohli napraviť a ísť ďalej.“
- „Vaše pocity sú iracionálne“.
Emocionálne inteligentní ľudia dokážu pomenovať svoje pocity, pozrieť sa na ne s odstupom a analyzovať racionálne a iracionálne aspekty svojich myšlienok. Sú tiež dobrí v rozpoznávaní pocitov iných ľudí, aj keď úplne nerozumejú tomu, odkiaľ prichádzajú.
- Čo povedať namiesto toho? „Počul som, že práve teraz prežívate silné emócie, ktoré sú určite oprávnené. Úplne nerozumiem, prečo sa tak cítite, a nesúhlasím s vaším názorom na situáciu, ale rád by som vás pochopil. Môžete mi povedať viac?“
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
IQ sa počas života mení. Tieto aktivity môžu znížiť naše IQ
Test inteligencie: Vyberte si zviera a zistite, či je myslenie vašou silnou stránkou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.