05.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/george milton).
Pri starostlivosti o svoje zdravie a pohodu venujeme čoraz väčšiu pozornosť aj stavu nášho mozgu. Ide o kľúčovú otázku pre lepšie každodenné fungovanie a potenciálnu ochranu pred rozvojom Alzheimerovej choroby a demencie. Aby ste sa o to čo najlepšie postarali, stojí za to počúvať rady špecialistov. Neurovedkyňa rozobrala päť jednoduchých vecí, ktoré môžete robiť každý deň, aby ste stimulovali svoj mozog a podporili pamäť.
Ukazuje sa, že na zlepšenie fungovania povestnej šedej hmoty netreba veľa. Zapamätaním si niekoľkých jednoduchých pravidiel môžete pre správne fungovanie mozgu v neskoršom veku urobiť veľa.
Päť návykov, ktoré zlepšujú funkciu mozgu
Neurovedkyňa a trénerka duševnej pohody Rachelle Summers na TikTok prezradila, aké zdravé návyky sa v tomto smere oplatí rozvíjať.
@rachelle_summers_ (null)5 tips for improving memory from a neuroscientist #neuroscience #memory #brainhealth ♬ original sound – Rachelle
Dostatočne dlhý spánok
O zdravom spánku sa toho popísalo veľa. Jeho vplyv na zdravie a náladu nemožno preceňovať. Keď spíme, telo okrem iného regeneruje bunky, posilňuje imunitný systém a čo je dôležité, spracováva a upevňuje informácie. Spánok je dôležitý pre správne fungovanie pamäti, koncentrácie a pohody.
Jeho nedostatok zvyšuje riziko vzniku obezity, srdcových chorôb, cukrovky a duševných porúch. Preto je dôležité mať dostatok spánku. Neurovedkyňa vo svojej nahrávke odporúča spať osem až desať hodín denne.
Fyzická aktivita a cvičenie
Pravidelná a primeraná fyzická aktivita zlepšuje prekrvenie mozgu. To zase zvyšuje tok kyslíka a živín k nemu, čím podporuje kognitívne funkcie, pamäť a koncentráciu. Vďaka cvičeniu sa tiež cítite lepšie a znižuje stres, čo je dobré pre váš mozog. Rachelle Summers odporúča najmä aeróbny tréning, ktorý zvyšuje srdcovú frekvenciu a prietok kyslíka v tele. Patrí medzi ne beh, chôdza a plávanie.
„Ukázalo sa, že aeróbne cvičenie zlepšuje pamäť u mladých aj starších dospelých“
– povedala Summersová vo svojej nahrávke.
Všímavý stav mysle
Ďalším dôležitým faktorom, ktorý zlepšuje zdravie mozgu, je podľa špecialistky precvičovanie všímavosti. Umožňuje vám sústrediť sa na svoju myseľ a telo. Na tento účel môže pomôcť meditácia alebo zapisovanie do denníka. Ukázalo sa, že všímavosť zvyšuje hrúbku prefrontálneho kortexu, oblasti spojenej s pozornosťou a pamäťou.
Cvičenie so sivými bunkami
Tréning mozgu je pre neho jednou z najdôležitejších činností. Pravidelné cvičenie sivých buniek zlepšuje koncentráciu, vnímavosť a logické myslenie a podporuje kreativitu. Čítanie kníh, lúštenie krížoviek, učenie sa jazyka či hra na nástroj a riešenie logických hádaniek pomáhajú predchádzať demencii a Alzheimerovej chorobe. Vhodná stimulácia pomáha udržiavať mozog v dobrej kondícii po mnoho rokov.
„Tieto aktivity môžu podporiť rozvoj nových nervových spojení“
– prezradila Summersová.
Zaťažujte pamäť
Špecialistka tiež vyzýva ľudí, aby nebrali skratky a nevyvolávali si rôzne informácie z pamäte bez použitia Google. Rozvíjanie takéhoto návyku posilňuje pamäť a vedomosti, vďaka čomu je pravdepodobnejšie, že si potrebné informácie v budúcnosti ľahšie vybavíte.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Funguje to ako exfoliačné ponožky. Pridajte kuchynský výrobok do vody a namočte päty na 15 minút
Ak nezarábate veľa, váš mozog trpí. Chudoba urýchľuje starnutie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.