05.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pexels/Cup of Couple).
Moderná doba nám ukladá rýchle životné tempo, z ktorého mnohí ľudia trpia chronickým stresom. Bojujeme s priveľa povinností, chýba nám čas na oddych a nedostatočne sa o seba staráme. Často si ani neuvedomujeme, že sa začína šmykľavka. V dôsledku toho dochádza k psychickému vyčerpaniu, čo je jasný signál, že je čas niečo zmeniť.
Keď sa nútime neustále bojovať o prežitie, darí sa nám to, ale len na čas. Každý má svoju vlastnú hranicu odolnosti a jej dosiahnutie má za následok problémy ako strach a úzkosť, pocit bezmocnosti, bolesti hlavy, búšenie srdca a iné. Psychika trpí a telo tiež. To je jasný signál, že je čas sa o seba postarať.
Tieto faktory spôsobujú psychické vyčerpanie
Existuje veľa faktorov, ktoré môžu viesť k tomuto stavu. Medzi najčastejšie príčiny patria:
Príliš veľa práce
To je problém mnohých ľudí, ktorí na seba berú príliš veľa povinností, pracujú nad svoje sily a venujú sa mimoškolským aktivitám. Nekonečné povinnosti a žiadna šanca na relax znižujú produktivitu a sú najčastejšou príčinou psychického vyčerpania.
Problémy so spánkom
Môžu byť dôsledkom nadmerného stresu a zodpovednosti. V krízovej situácii nastávajú problémy so zaspávaním, časté budenie sa počas noci či nespavosť. A spánok, ako vieme, je nevyhnutný pre zdravie a pohodu. Jeho nedostatok narúša proces regenerácie a má za následok psychické vyčerpanie.
Chronický stres
Môže sa to týkať profesionálneho a osobného života. Keď sa problémy začnú nabaľovať a stres nás sprevádza každý deň, vedie táto situácia k emočnej únave.
Nadmerná stimulácia
Stráviť dlhé hodiny skrolovaním sociálnych médií alebo sledovaním správ je ďalšou bránou k preťaženiu stimulmi. Navyše, vystavenie znepokojivému obsahu a bombardovanie zlými správami môže spôsobiť úzkosť a spôsobiť poruchy spánku.
Osobné vzťahy
Keď vzťahy, ktoré sú pre nás dôležité, zaberajú viac energie a nervov, ako poskytujú podporu, môžu spôsobiť vyčerpanie. Toxické vzťahy s priateľmi alebo rodinou ničia emocionálnu rovnováhu a zbavujú ľudí pocitu bezpečia.
Finančné problémy
Aj keď sa hovorí, že za peniaze si šťastie nekúpiš, je veľmi ťažké bez nich žiť. Prepady do dlhov, neuspokojivé zárobky a tlak na udržanie určitej životnej úrovne spôsobujú stres, ktorý ovládne život. Výsledkom je nespokojnosť, frustrácia, úzkosť a v konečnom dôsledku vyčerpanie.
Perfekcionizmus
Perfekcionizmus má aj svoju temnú stránku. Neustále úsilie o dokonalosť môže viesť k duševnému vyčerpaniu, pretože perfekcionisti si na seba kladú vysoké očakávania, ktoré je pre nich ťažké splniť. Okrem toho trpia strachom z chýb a zle znášajú kritiku.
Nedostatočná starostlivosť o seba
Aby ste sa cítili dobre, musíte sa o seba starať. Zvyčajne venujeme veľa pozornosti svojim blízkym, pretože sa máme o koho starať. Žiaľ, zabúdame aj na to, že aj my potrebujeme oddych, nehu a čas len pre seba. Zdieľanie energie vedie k stavu vyčerpania. Nemôžete byť stále darcom. Ak sa chcete postarať o druhých, musíte sa najprv postarať o seba.
Duševné vyčerpanie je emocionálne náročný stav, ktorému sa dá vyhnúť. Najdôležitejšie je uvedomiť si situáciu a byť ochotný zmeniť pár vecí vo svojom živote, aby ste znovu vybudovali svoju duševnú silu. Nejde o revolúciu, ale o jemné zmeny, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie. Naučiť sa zvládať stres, starať sa o seba a vzdať sa alebo upraviť to, čo je najškodlivejšie, môže byť začiatkom trvalých a dobrých zmien.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Päť jednoduchých návykov, ktoré zlepšujú funkciu mozgu. Neurovedkyňa radí, ako predchádzať demencii
Ak nezarábate veľa, váš mozog trpí. Chudoba urýchľuje starnutie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.