05.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Featureflash Photo Agency Pixabay/Lisaphotos195).
Mali by ste sa sprchovať každý deň? Medzi svetovými hviezdami je veľa ľudí, ktorí majú na túto tému úplne iný názor. Naozaj „časté umývanie skracuje život“, ako hovorí známe príslovie? Odborníci majú odpoveď.
Otázka pravidelného sprchovania sa nastolila v jednom z nedávnych článkov The Independent. Autorka textu Helen Coffey povedala, že k téme ju inšpirovalo priznanie kamarátky, ktorá nemôže žiť bez sprchy aspoň trikrát denne. Vo svete hviezd sú zase ľudia, ktorí sa otvorene vyhýbajú každodennému umývaniu a hovoria o tom priamo. Ako to teda naozaj je? Mali by sme sa naozaj sprchovať každý deň?
„Kedysi som bola pedantnejšia (…). Teraz pracujem z domu tri dni v týždni. Je veľmi lákavé prejsť na úplný goblin režim – definovaný ako „typ správania, ktorý je nekompromisne zhovievavý, lenivý, nedbalý alebo chamtivý. Zvyčajne v odmietaní spoločenských noriem alebo očakávaní“ (…)“
– čítame v jej texte.
Nedávno sa k téme vrátil aj známy britský novinár a moderátor Jonathan Ross. Filmový kritik v podcaste povedal, že on a jeho manželka sa sprchujú raz týždenne alebo ešte menej často.
„Neznášam, keď sa musím sprchovať“
– povedal.
„Niekedy sa nesprchujem aspoň týždeň. Jane niekedy tiež. (…) Sme ako párik škrečkov vo vlastnej slame“
– priznal sa.
Dodal tiež, že sa pravidelne umýva, len keď cvičí, čiže sa potí. Uviedol tiež, že jeho rekord v neumývaní sa prekonal na dovolenke na Floride, počas ktorej trávil väčšinu času v bazéne. Umyl sa až vtedy, keď pocítil nepríjemný zápach a zbadal nečistoty na svojom tele.
Ide však o extrémny príklad, ktorý by sa nemal opakovať – odborníci sa zhodujú, že pred vstupom do kúpaliska – čo je nádrž sprístupnená veľkej skupine ľudí – by ste sa mali bezpodmienečne osprchovať.
Koľkokrát denne by sme sa mali sprchovať?
Podľa „The Independent“ však výskum ukazuje, že až 3 percentá Britov sa sprchujú iba raz týždenne. Medzi tými, ktorí toto riešenie podporujú, je aj veľa amerických hviezd. Pred pár rokmi vyvolalo vyjadrenie Ashtona Kutchera a Mily Kunis, ktorí sú manželmi od roku 2015, poriadny rozruch. Obaja povedali, že necítia potrebu sprchovať sa každý deň. Ashton Kutcher uviedol, že si „každý deň umýva podpazušie, rozkrok a nič iné“ a po tréningu si zvyčajne „umýva tvár vodou“.
Mila Kunis dodala, že okrem toho, čo spomínal jej manžel, si tvár umýva dvakrát denne.
„Ako dieťa som nemala teplú vodu, takže som sa aj tak nesprchovala veľmi často“
– povedala.
Dodala tiež, že by svoje deti nikdy nekúpala každý deň, keby boli novorodenci. Spomenula, že s manželom stále platí pravidlo: „Ak na nich uvidíte špinu, umyte ich, inak to nemá zmysel (…)“.
Podľa odborníkov, ktorí sa rozprávali s novinárkou z „The Independent“, každodenné umývanie zintenzívňuje spoločenský tlak a rôzne požiadavky.
„Žijeme v spoločnosti ľudí, ktorí sa nadmerne umývajú“
– povedal profesor dermatológie v New Yorku doktor Joshua Zeichner.
„Denné kúpanie nie je potrebné a v niektorých prípadoch môže byť škodlivé pre pokožku“
– dodal.
„Hoci neexistujú žiadne špecifické pravidlá týkajúce sa kúpania, vo všeobecnosti hovorím svojim pacientom, že viditeľné nečistoty by sa mali z pokožky vždy umývať (…) Oblasti ako tvár, podpazušie a slabiny by sa mali umývať denne, pretože majú tendenciu hromadiť viac mazu a pot ako iné časti tela, čo môže viesť k nadmernému rastu mikroorganizmov na koži“
– vysvetlil.
Odborník: „Nadmerné umývanie spôsobuje ‚odmastenie‘ pokožky“
Zdôraznil tiež, že hoci každodenná sprcha nie je nevyhnutná, je vhodné „po silnom potení, fyzickom cvičení a spozorovaní nepríjemného telesného pachu“. Profesor Stephen Shumack, dermatológ z Austrálie, v rozhovore pre Inpendent.co.uk dodáva, že tlak a príliš časté sprchovanie (napr. keď sa kúpeme 2-3 krát denne) – najmä horúce – môže spôsobiť viac škody ako úžitku.
„Nadmerné umývanie odmasťuje pokožku – odstraňuje prirodzené oleje, ktoré produkujeme, aby sme chránili kožné bunky. To môže spôsobiť skutočné poškodenie tým, že budú priepustnejšie pre baktérie a vírusy, čo spôsobí svrbenie, suchosť, šupinatosť a zhorší stavy, ako je ekzém.“
– spomenul.
Nič to však nemení na tom, že sa odborníci zhodujú: časti tela ako tvár, podpazušie, slabiny a pohlavné orgány by sa mali umývať každý deň. Rovnako ako vlasy na hlave.
„Predstavte si, že si týždeň neumývate tvár ani podpazušie. Rovnaká logika platí aj pre vlasy a pokožku hlavy. Pravdepodobne budú pokryté špinou, páchnuce, mastné a šupinaté. Dôjde tiež k nahromadeniu kvasiniek a baktérií – najmä preto, že sa vyvíjajú v olejovom prostredí“
– povedala Anabel Kinglesyová, trichologička z Londýna, pre BBC, ktorú cituje „The Independent“.
Mali by ste sa sprchovať každý deň? Sprcha pred bazénom je však povinná
Ako hovoria mnohí odborníci, aj keď sa nemusíme sprchovať každý deň, musíme sa starať o svoju hygienu udržiavaním čistoty a pravidelným umývaním tváre, podpazušia, slabín, genitálií, vlasov a zubov. Oplatí sa zopakovať aj to, že ak cítime potrebu sa každý deň osprchovať – nič nestojí v ceste a je to dokonca žiaduce. Najmä preto, že pre mnohých ľudí má pozitívny vplyv aj na ich pohodu. Pri sprchovaní častejšie ako raz denne by sme však mali brať do úvahy odporúčania špecialistov.
Mnohí dermatológovia jednoducho odporúčajú každý deň umývať vyššie uvedené časti tela čistiacimi prostriedkami a zvyšok tela opláchnuť vodou. Odborníci tiež dodávajú, že je dôležité umývať si ruky dôkladne každý deň – približne 20 sekúnd niekoľkokrát denne.
Pred dvoma rokmi sa Dr Sally Bloomfield opýtali na príliš časté sprchy na BBC Radio 5 Live Breakfast. Vysvetlila tiež, že príliš časté umývanie môže naše telo pripraviť o samoregulačný mikrobióm. Inými slovami, mikroorganizmy, ktoré žijú v našom tele a pomáhajú kontrolovať hladinu mazu na pokožke. Príklad situácie, kedy je umývanie absolútne nevyhnutné, už bol spomenutý vyššie – tesne pred vstupom do bazéna.
„Na našom tele sú všelijaké mikroorganizmy, s ktorými sa cítime úplne v pohode, no na kúpalisku sa vedia ‚naviazať‘ na iných ľudí (…)“
– povedal odborník.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zomrel najstarší muž na svete. „Začal pracovať ako päťročný“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.