6.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pticelov).
Čím hnojiť sadenice paradajok? Domáce pestovanie nie je zložité. Aby ste však získali chutné plody, je dôležité pamätať na základné pravidlá starostlivosti. Jedným z najdôležitejších ošetrení je hnojenie. Ak nechcete používať chemické prípravky, vyskúšajte hnojivo vyrobené z chleba.
Čas chutných paradajok sa pomaly blíži. Samozrejme, najlepšie chutia tie z domáceho pestovania, hoci na ich rast si musíte chvíľu počkať. Aby ste si o niekoľko mesiacov zabezpečili šťavnatú zeleninu, nestačí len zasadiť, presadiť a zaliať. Rovnako dôležité je aj hnojenie. Vďaka tomu budú paradajky oveľa väčšie a predovšetkým chutnejšie. Na tento účel nie je potrebné kupovať chemické prípravky z obchodu. Zistite, ako si sami pripraviť najlepšie hnojivo na zeleninu.
Čím zalievať sadenice paradajok? Toto hnojivo na paradajky robí zázraky
Na rýchly rast potrebujú sadenice správne živiny. Prijímajú ich najmä z pôdy, ale aj z hnojív. Práve vďaka nim sú rastliny vyživované a rastú oveľa rýchlejšie a bujnejšie. V záhradkárskych obchodoch nájdete veľký výber kvalitných prípravkov pre paradajky, ale je dôležité si uvedomiť, že sú chemické. Hoci nie sú zdraviu škodlivé, mnohí ľudia radšej používajú v záhrade prírodné látky.
Hnojivo na zeleninu si môžete rýchlo pripraviť sami. Na rozdiel od zdania to nie je vôbec zložité. Budete potrebovať len dve prísady: chlieb a vodu. Je však lepšie nepoužívať čerstvý chlieb, ale použiť starý chlieb, ktorý sa chystáte vyhodiť. Takto nebudete plytvať potravinami a posilníte sadenice. Nezabudnite však nepoužiť chlieb s plesňou.
Ideálne hnojivo pre sadenice paradajok. Pripravíte ho z dvoch zložiek
Ak máte doma starý, zatuchnutý chlieb, príprava hnojiva bude veľmi jednoduchá. Najprv chlieb nakrájajte na kocky a vložte do vedra alebo veľkého hrnca. Potom to celé zalejte vodou – najlepšie dažďovou alebo filtrovanou či prevarenou vodou z vodovodu. Zmes prikryte pokrievkou a nechajte ju na bezpečnom mieste týždeň. Nezabudnite však prípravok z času na čas dôkladne premiešať, aby sa chlieb dôkladne rozpadol. Po týždni hotovú zmes preceďte cez sito a zalejte ňou sadenice paradajok. Najväčšou výhodou chlebového hnojiva sú kvasnice, ktoré majú baktericídny a fungicídny účinok. Vďaka nim môžete sadenice ochrániť pred napadnutím škodcami a chorobami. Treba však pamätať na to, že chlieb kúpený v obchode obsahuje veľké množstvo zlepšovadiel a chemických prísad, takže skôr, ako sa pustíte do jeho prípravy, uistite sa, že upečený výrobok je čo najprirodzenejší. Toto hnojivo môžete použiť aj na uhorky a papriku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tri listy zalejte teplou vodou. Paradajky sa vám nezmestia do rúk
Toto hnojivo nemá konkurenciu. Paradajky budú rásť veľké a šťavnaté, navyše s mimoriadnou rýchlosťou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.