6.4.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: freepik/@garetsvisual).
Čo používate na postrek proti plesniam? Nepotrebujete silné a chemické prostriedky z obchodu na boj s týmto problémom. Namiesto toho sa spoľahnite na domáce prípravky z produktov, ktoré už máte. Čo budete potrebovať?
Pleseň a múčnatka sú jedny z najčastejších hubových ochorení, ktoré napádajú naše záhradné rastliny. Často neušetria ani burinu, ktorá im stojí v ceste. V boji proti tomuto problému sa mnohí ľudia rozhodnú siahnuť po chemických postrekoch z obchodu. Ukazuje sa však, že existujú aj iné, jednoduché a domáce spôsoby, za ktoré miniete drobné. Ako bojovať proti múčnatke? Pozrite sa, čo budete potrebovať.
Čím postriekať múčnatku? Vyberte si domáce prostriedky
Múčnatka a iné hubové ochorenia sú večným strašiakom záhradkárov. Problém sa vyskytuje bez ohľadu na počasie a napáda listy, ako aj kvety, stonky, púčiky a plody rastlín. V zelenine sa múčnatka najčastejšie vyskytuje na paradajkách, cibuli, cuketách, uhorkách a šaláte. Ako proti nej bojovať?
- Minerálny olej. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu prípravku s 1 litrom vody a rastlinu dôkladne postriekajte. Olej vytvorí ochrannú vrstvu, ktorá zabráni plesni dostať sa k cieľu a zničiť plodinu.
- Ocot. Zmiešajte ho s vodou v pomere 1:3 a postriekajte plodinu. Prírodná kyselina zničí huby napádajúce rastlinu.
- Mlieko. Zmiešajte ho s vodou v pomere 1:9 a aplikujte na rastlinu. Baktérie v mlieku pomôžu v boji proti hubám.
Pri používaní postrekov proti múčnatke treba mať na pamäti, že každá rastlina je iná a môže si vyžadovať iné ošetrenie. Preto je dôležité prečítať si informácie o starostlivosti o konkrétnu rastlinu a v prípade problémov sa obrátiť na odborníkov v oblasti záhradníctva.
Čo zabraňuje vzniku múčnatky? Vyberte si žihľavový hnoj
Okrem sprejov, ktoré sa rýchlo pripravujú, sa môžete spoľahnúť aj na prípravok, ktorého príprava trvá o niečo dlhšie. Hovoríme o žihľavovom hnojive. Tento prípravok síce nevytvára príjemné pálenie, ale bojuje nielen proti múčnatke, ale aj proti voškám, roztočom a plesni sivej. Pred použitím však nezabudnite kvapalinu zriediť s vodou – 1:10 na zalievanie a 1:20 na postrek. Ako pripraviť žihľavovú kašu?
- Nasekané mladé žihľavy vložte do suda (nemal by byť kovový) postaveného na polotienistom a teplom mieste a zalejte ich vlažnou vodou v pomere 1 kg žihľavy na 10 l vody. Môžete použiť aj dažďovú vodu.
- Sud prikryte gázou, raz denne tekutinu premiešajte a počkajte 2 – 3 týždne, kým sa kaša neprestane peniť.
- V sude skladujte až 1,5 mesiaca.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabudnite na pleseň v kvetináči. Do pôdy dajte jednu zložku. Nebude po nej ani stopy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.