7.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Chyby sa stávajú aj skúseným záhradníkom, a to nielen v prípade rastlín, ktoré sa bežne považujú za náročné na starostlivosť. Zvyčajne potom volíme smer smetisko. Ukazuje sa, že mnohé z nich by sa dali vrátiť do života. Ako skontrolovať, či je rastlina živá? Stačí na to jednoduchý trik.
Staráte sa o ňu, dvíhate ju, zalievate podľa pravidiel, a napriek tomu rastlina chradne a stráca listy? To sa nestáva len amatérom, ktorí si práve kúpili svoju prvú domácu kvetinu. Často sa to stáva aj pri fikuse Benjamin, ale nielen pri ňom. Nie bezdôvodne je fikus považovaný za precitlivenú a „urážlivú“ rastlinu. Problémy však neprichádzajú zo vzduchu a zvyčajne je príčinou chradnutia rastliny jednoduchá chyba v starostlivosti. Čo ak opadali všetky listy a rastlina sa zdá byť mŕtva?
Premočená alebo uschnutá rastlina. Dá sa zachrániť?
Najčastejšou príčinou úhynu rastlín je nadmerné zavlažovanie, hoci niekedy je na vine aj nedostatočný prísun vody. Žltnúce listy s hnedými škvrnami, mäkké a tmavnúce od špičky, sú znakom toho, že na vine je prebytok vody. Na druhej strane suché a opadávajúce listy sú znakom toho, že vody bolo príliš málo. Vo všetkých prípadoch sa preto oplatí pozrieť sa do pôdy a skontrolovať ju prstom alebo tyčinkou. Čo ak záchrana prišla príliš neskoro a rastlina sa zdá byť nadobro mŕtva?
Ako skontrolujete, či je rastlina živá? Stačí vám na to nôž
V prípade rastlín, ako je fikus, t. j. drevín, je najjednoduchšie zistiť, či v nich ešte tlie život, odrezaním jedného z výhonkov. Stačí ostrým a sterilným nožom odrezať konár a skontrolovať, ako vyzerá vnútro konára. Ak po narezaní alebo jemnom zoškrabaní uvidíte len hnedú paličku, znamená to, že rastlina odumrela. Tuhá a pevná stonka je znakom toho, že rastlina nie je mŕtva, a zelený vnútrajšok a viditeľná šťava znamenajú, že ju možno zachrániť.
Pri ostatných rastlinách je veľmi dôležité pozrieť sa pozorne na korene. Ak sú tmavé, suché, s viditeľnou hnilobou, je to znamenie, že sa s tým nedá veľa robiť. Aj jeden zdravý koreň však môže zdanlivo mŕtvej rastline prinavrátiť vitalitu.
Ako zachránite pretečenú alebo vyschnutú rastlinu? Zapamätajte si dve kľúčové pravidlá
Ako zachrániť takúto rastlinu? Vytiahnite ju zo substrátu a skontrolujte korene. Odstráňte zhnité, poškodené alebo odumreté, pričom nezabudnite použiť sterilný a ostrý nástroj. Odložte bokom, aby sa rany mohli zahojiť. Presaďte do nového substrátu vhodného pre rastlinu a potom zalejte, pričom dbajte na to, aby ste pôdu nepreliali a neopakovali chybu s premokrením. Nezabudnite na drenáž v kvetináči a podmisku. Odstráňte aj odumreté alebo hubovými chorobami napadnuté stonky a listy. Na jar a v lete nezabudnite na hnojenie, aby ste rastlinu zásobili živinami potrebnými na regeneráciu a rast.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Fikus stále stráca listy? Skontrolujte tri veci. Účinky budú okamžité
Fikus zhadzuje listy? Týmto jednoduchým trikom ho zachránite do 3 týždňov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.