8.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Magda Ehlers).
V 19. storočí sa skrížilo niekoľko druhov divokých fialiek, čím vznikla dodnes obľúbená sirôtka. Je to rastlina vhodná do záhrad aj na terasu či malý balkón. Sirôtky ľahko odpustia, že nemáte veľa záhradníckych skúseností. Ak sa však chcete úspešne vyhnúť neúspechu, držte sa jednoduchých pravidiel. Kedy a kam vysadiť sirôtky, ako sa o nich starať a čo robiť po odkvitnutí?
Aké podmienky uprednostňujú sirôtky?
Jar je v plnom prúde, čo znamená, že po zimnej sezóne sústredíte všetko svoje úsilie na úpravu záhrady, balkóna alebo terasy. Priestor bez uschnutých alebo chorých rastlín čaká len na to, aby ste ho mohli naplno využiť. Ak už máte zoznam druhov, ktorými chcete svoj priestor ozdobiť, nezabudnite pridať farebné sirôtky.
Záhradná sirôtka uprednostňuje dobre slnečné stanovište, ale pokusy o pestovanie rastliny na južnej strane môžu skončiť neúspechom. Pri pestovaní na balkónoch alebo terasách má najväčšiu šancu na bujný rozkvet na východe alebo západe. Práve na tejto strane sa nachádza ľahký tieň počas časti dňa. Sirôtky sú zvyčajne k dispozícii v kompaktných kvetináčoch v záhradkárskych obchodoch. Nezabudnite ich po zakúpení presadiť do väčších nádob naplnených univerzálnou, úrodnou a priepustnou zeminou pre kvety. Na dno kvetináča je tiež dobré pripraviť drenážnu vrstvu, napr. z keramzitu.
Môžu byť sirôtky v byte?
Sirôtky sa z nejakého dôvodu považujú za jedny z najkrajších kvetov. Farebné okvetné lístky kvetov veľmi rýchlo upútajú pozornosť a navyše dodajú atmosféru aj tomu najmenšiemu priestoru. Z tohto dôvodu sa z nich chcete tešiť nielen počas dlhých prechádzok, ale aj pri pobyte doma. Úspešné pestovanie sirôtok v interiéri je však určitou raritou.
Tieto kvety sa najlepšie pestujú na záhradnom záhone alebo v kvetináčoch a debničkách. Suchý vzduch alebo o niečo vyššie teploty v interiéri spôsobia, že sirôtky príliš rýchlo dozrejú a začnú tak rýchlo kvitnúť. To však neznamená, že sirôtky nemožno použiť na dekoráciu. Výborne sa hodia na jarný stôl, konferenčný stolík alebo do knižnice. Nezabudnite ich však po niekoľkých dňoch vybrať na čerstvý vzduch alebo ich presadiť do záhrady.
Po koľkých dňoch zalievať sirôtky?
Dôležitou otázkou pri správnej starostlivosti o sirôtky vysadené v záhrade, na terase alebo balkóne je správne zavlažovanie. Kvetinári zdôrazňujú, že sirôtky jednoducho milujú neustále vlhké prostredie v kvetináčoch. Treba však dbať na to, aby ste substrát príliš nezalievali. Státie vo vode môže mať na krásne rastliny nepriaznivý vplyv. Sirôtky sú mimoriadne citlivé aj na najkratšie obdobie sucha. Z tohto dôvodu by sme mali dbať najmä na pravidelnosť.
Frekvencia zalievania závisí od vonkajšej teploty a môžete ju ľubovoľne upraviť. Skôr ako však naplníte kanvicu na polievanie a pristúpite k plánovanej činnosti, musíte vedieť jednu vec. V akom čase by ste mali polievať svoje sirôtky? Rastliny uprednostňujú prístup k vode ráno alebo večer. Vyhnite sa zalievaniu počas dňa alebo namáčaniu listov. Takýmto konaním vystavujete sirôtky vzniku nebezpečných chorôb.
Ako rozmnožovať a čo robiť s kvitnúcimi sirôtkami?
Úžasne kvitnúce a pestrofarebné sirôtky v kvetináčoch sa predávajú už skoro na jar. Ľahká dostupnosť a široký výber znamenajú, že si radšej kúpite dobre ošetrenú rastlinu, než aby ste si ju sami rozmnožovali. Ak však nechcete naťahovať svoj rozpočet a chcete mať balkón alebo terasu ozdobenú týmto druhom rastliny, môžete sa pokúsiť zaobstarať si nové rastliny sami.
Hneď na začiatku je potrebné zdôrazniť, že hoci táto úloha nie je veľmi náročná, vyžaduje si určitú prácu a odhodlanie. Môže vám však priniesť báječné výsledky, preto si túto jar vyskúšajte pestovanie týchto veľmi pôvabných kvetov. Na čo by ste mali pamätať? Záhradníci venujú osobitnú pozornosť:
- výsev semien do záhonov – od polovice júna do konca júla,
- zabezpečenie teploty – sirôtky potrebujú na klíčenie približne 15-18 °C,
- klíčenie sadeníc v septembri – sadenice by už mali mať 2 listy,
- prezimovanie v pôde – len s ochranou proti mrazu (napr. prikrytie listami alebo slamou).
Prvé účinky domáceho výsevu si všimnete už v druhom roku, keď začnú sirôtky bohato kvitnúť od apríla do konca mája. Ako ošetrujete už odkvitnuté sirôtky? Najlepšie je okamžite odstrihnúť uschnuté kvety. Čím častejšie to budete robiť, tým viac čerstvých púčikov sa objaví.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nápadné kvety, ktoré môžete zasadiť hneď teraz. Ich pestovanie je veľmi jednoduché
Sirôtky kvitnú počas celej jari a leta. Otužujte a zalievajte prírodným hnojivom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.