9.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Ahanov Michael).
Mrazené potraviny sú expresnou metódou na rýchlu večeru, smoothie alebo prílohu k domácim jedlám. Nad mnohými domácnosťami sa však vznáša odveká dilema, či je tento spôsob skladovania potravín zdravý a praktický. Vyvraciame mýty okolo mrazeného ovocia a zeleniny – pravda vás môže šokovať.
Zdá sa, že mraznička bez solídnej dávky mrazenej zeleniny, ovocia, byliniek a pestrých zmesí je doma málo užitočná. Tento spôsob skladovania potravín nielenže podporuje hnutie za nulový odpad, ale často nás aj zbavuje kuchynských starostí. Vysvetľujeme preto, či je to zdravá metóda a ako by sa mali skladovať sezónne suroviny.
Stráca mrazené ovocie a zelenina svoju výživovú hodnotu? Vyvraciame mýty o mrazených potravinách
Výskumy o mrazených potravinách ukazujú, že z produktov sa v najväčšej miere vytráca vitamín C; v mrazničke ho môžeme stratiť až 30 %. Podobná situácia je aj s vitamínmi skupiny B a vitamínom A – tu však treba dodať, že by nás to nemalo odradiť od tohto praktického spôsobu. Prvým bodom, ktorý treba skontrolovať, je výrobcom udávaná teplota mrazenia – dôležitý ukazovateľ kvality. v rozmedzí od -2 do -5 stupňov Celzia, pretože táto zelenina a ovocie budú sterilné. Oveľa nižšia hodnota oscilujúca medzi – 18 a – 30 stupňami Celzia bude oveľa lepšou voľbou.
Okrem mrazených potravín zakúpených v obchode sa oplatí prikloniť aj k domácim – najmä ak ide o sezónnu zeleninu a ovocie, ktoré sú nielen lacné, ale v danom čase aj najchutnejšie. Začneme, samozrejme, umytím produktov a ich nakrájaním na menšie kúsky. V mnohých domácnostiach sa tým proces končí – všetko putuje do vrecúšok a potom do mrazničky. Oplatí sa venovať ešte pár chvíľ a zeleninu alebo ovocie blanšírovať. Potom sa všetko vysuší, rozloží na dosku, zmrazí a nakoniec sa porciuje a vloží do vreciek.
Mrazené ovocie a zelenina – poznajte hlavné pravidlá skladovania
Mrazenie ovocia a zeleniny je spôsob, ako ich dlhodobo uchovať. Pri správnej príprave na proces mrazenia niektoré zložky nestratia svoje výživové vlastnosti a chuť. Všetko však závisí od obalu, dátumu spotreby a typu výrobku, pretože nie každý sa dá uložiť do chladničky.
Na každom domácom balení by mal byť uvedený aj dátum spotreby. Dôležité je aj vzduchotesné balenie – dobre fungujú zipsové vrecká rôznych veľkostí, ale aj vákuové obaly alebo špeciálne nádoby. Na mrazenie si vyberajte aj zdravú a peknú zeleninu – nemrazte napríklad zeleninu, ktorej bola odrezaná nahnitá časť. Mrazte ju, kým je ešte čerstvá, vtedy bude najchutnejšia. Na záver treba spomenúť, že mrazenie je jedným z najzdravších spôsobov uchovávania potravín, pretože nie sú potrebné žiadne konzervačné látky ani prísady.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.