9.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Alex Bayev).
Pre mnohých z nás je číry a aromatický vývar predovšetkým chuťou detstva a nedeľných večerí u babičky. Možno práve preto je domáci vývar nesporným kráľom všetkých slovenských polievok. Niekedy sa však počas varenia vývaru vytvorí na povrchu pena, ktorá sa bežne označuje ako „humus“. Babičky vedia, ako tomu zabrániť.
Každý má svoj vlastný spôsob prípravy lahodného vývaru. Niekedy sa recepty na dokonalú polievku dedia z generácie na generáciu. Naše mamy a staré mamy zdokonalili toto jedlo a majú naň svoje vlastné špeciálne triky. Začínajúcim kuchárom sa však môže stať, že vývar sa pri varení zakalí a na povrch vystúpi nevzhľadná pena. Stačí dodržať niekoľko jednoduchých riešení starých mám a zbavíte sa peny z polievky.
Ako pripraviť dokonalý vývar? Existuje niekoľko spôsobov
Pri príprave hovädzieho vývaru sa najčastejšie objavuje pena. Niekedy sa môže vyskytnúť aj pena na kuracom vývare. Nemali by sme sa jej báť, pretože nie je zdraviu škodlivá a nemá vplyv na chuť polievky. Pena je prirodzený proces varenia mäsa, počas ktorého sa živočíšne bielkoviny redukujú a v dôsledku toho začne na povrchu vývaru stúpať pena. Stojí za to vedieť, že jej odstránením pripravujete polievku o cenný kolagén, ktorý zlepšuje stav pokožky a tiež pomáha liečiť boľavé kĺby. Ak sa vám však pena zdá príliš nevábna, existuje niekoľko patentov, ako sa jej jednoducho zbaviť.
Patenty na odstraňovanie usadenín vo vývare
Pri príprave vývaru je vhodné pamätať na poradie, v akom pridávate jednotlivé zložky. Začnite studenou vodou a mäsom, ktoré by ste mali pred vložením do polievky dôkladne umyť. Mäso nedávajte do horúcej vody, pretože bielkoviny v ňom sa veľmi rýchlo zrazia a určite sa objavia nevzhľadné peny.
Nezabudnite, že vývar, ktorý sa varí dlhší čas, bude tiež čírejší, preto je lepšie nechať si na jeho prípravu viac času. Osvedčenou metódou je variť ho na miernom ohni aspoň niekoľko hodín, prikrytý. Trpezlivým varením sa polievka prirodzene vyčistí. Možno práve preto sedávali staré mamy celý deň v kuchyni a „pozorovali“ vývar.
Ak sa napriek tomu objaví pena:
- Do vývaru pridajte bielok zo slepačieho vajca. Odstránením sa tuk a pena úplne absorbujú. Po chvíli bude ľahšie zbierať penu z povrchu vývaru,
- do vývaru nevkladajte mrazené mäso. Zmrazené mäso má tendenciu podporovať nadmernú tvorbu peny,
- keď sa na povrchu vývaru objaví biela hmota, pridajte niekoľko kociek ľadu. Táto úprava urýchli proces zrážania bielkovín a je osvedčeným spôsobom, ako dosiahnuť, aby bola polievka číra.
Treba dodať, že pri varení vývaru by sme mali dodržiavať univerzálne pravidlá. Aby polievka zostala číra, neohrievajte ju príliš často a soľ pridávajte až tesne pred servírovaním na stôl. S týmito niekoľkými babskými trikmi máte šancu pripraviť lahodný vývar bez chýb, ktorý zaujme svojou chuťou a vzhľadom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zakalený vývar je minulosťou. Účinné metódy pre dokonale čistú polievku
Ako dlho môže vývar zostať v chladničke? S týmto jednoduchým trikom vydrží až týždeň
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.