12.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Grandpa).
Bujné, zdravé a zelené tuje sú pýchou každého záhradkára. Žiaľ, občas sa nám stane, že nám kríky začnú nečakane hnednúť. Čo môžeme v takejto situácii robiť? Ukazuje sa, že existuje jednoduchý a lacný spôsob, ako to urobiť.
Prečo tuje hnednú? Dôvodov môže byť veľa
Tuja, tiež známa ako arborvitae, je jednou z najobľúbenejších záhradných rastlín, ktorá si ukradla srdcia Slovákov. Je nenáročná na starostlivosť, perfektne zapadne do priestoru, je vysoko odolná voči poveternostným vplyvom. Z týchto dôvodov je ideálny pre živý plot.
Tuja nevyžaduje častú zálievku ani prihnojovanie. Napriek tomu aj taká silná rastlina niekedy potrebuje podporu. Varovným signálom, ktorý by sme nemali ignorovať, je hnednutie tuje, ktoré môže byť príznakom rôznych problémov. Hoci prirodzené hnednutie vetvičiek je normálny jav, nadmerné hnednutie môže byť pre rastlinu nebezpečné.
Jedným z dôvodov, prečo tuja môže zhnednúť, je príliš hustá výsadba kríkov. Stromy vysadené príliš blízko seba si navzájom tienia, čo vedie k nedostatočnému prístupu svetla. V takejto situácii by ste mali zvážiť opätovnú výsadbu rastlín, aby ste im poskytli vhodné podmienky pre rast a vývoj.
Tuje môžu byť tiež náchylné na hubové choroby, najmä ak sú príliš zalievané. Vďaka tomu môžeme na ich výhonkoch pozorovať pleseň, čo vedie k tomu, že rastliny časom zhnednú. V takom prípade je potrebné použiť postrek.
Tieto kríky môžu tiež zhnednúť v dôsledku napadnutia škodcami, ako je lykokaz tujový alebo lamprodila festiva, ktorý sa v poslednom období sa premnožil na juhu Slovenska.
POZRITE TIEŽ AJ: Tieto rastliny nevysádzajte vedľa tují. V opačnom prípade rýchlo uhynú
Ako zachrániť hnednúce tuje? Jednoduchý domáci sprej s dvoma prísadami
Doma vyrobený cesnakový sprej nám pomôže bojovať proti útokom mnohých rôznych škodcov, vrátane vošiek, roztočov a molíc. Jeho príprava je veľmi jednoduchá a lacná. Potrebujete len dve ingrediencie – cesnak a vodu.
- Do litra vody pridáme asi 25 g cesnaku.
- Potom všetko melieme, kým nezískame jednotnú tekutinu.
- Nechajte zmes cez noc.
- Tekutinu preceďte, nalejte do postrekovačov a je to hotové.
Aby boli domáce cesnakové postreky účinné, musia sa vykonávať pravidelne, napríklad dvakrát denne. Nezabúdajte tiež, že takáto zmes má relatívne krátku trvanlivosť, preto je lepšie ju pripravovať pravidelne, nie vopred.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako a kedy pestovať jahody? Dodržujte pravidlo 30/60. Budete zbierať iba šťavnaté ovocie
Posilňujúce hnojivo so škoricou. Polievajte ním svoje sadenice paradajok, aby boli silné a zdravé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.